2500 rzadkich islamskich rękopisów zostanie udostępnionych online za darmo

Data: 2020-06-08 14:20:14 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Narodowa Biblioteka Izraela zdigitalizuje kolekcję 2500 unikalnych rękopisów i książek. Zbiory będą dostępne online. 

Obrazek w treści 2500 rzadkich islamskich rękopisów zostanie udostępnionych online za darmo [jpg]

Do sieci trafią zabytki, które powstawały na przestrzeni tysiąca lat – od 9. wieku n.e. To teksty w językach arabskim, perskim i tureckim. Wśród digitalizowanych publikacji znajdziemy zapierające dech w piersiach Korany i teksty literackie. Bogato zdobione, ilustrowane, budzą zachwyt.

Wśród zbiorów biblioteki znajdziemy na przykład irańską kopię dzieła wielkiego perskiego mistyka i poety, Nur al-Din Jamiego – zbiór wierszy na temat religii i moralności. Każdą stronę zdobi złoty liść, wiele w książce ilustracji ukazujących na przykład grę w polo czy sceny w ogrodzie. Zachwyca także kaligrafia skryby, który wykonał kopię. 

Pierwsze i ostatnie rozkładówki zdobione są dwustronnymi miniaturami, dodanymi później, prawdopodobnie w XVII lub XVIII wieku, ale oddającymi charakter ilustracji z XV wieku.

Zabytki te są zbyt delikatne, by można je było wystawić na przykład w muzeum czy udostępniać w czytelni. Cyfrowe kopie pozwolą zapoznać się z nimi czytelnikom z całego świata, uwypuklają też szczegóły, niewidoczne nawet przy użyciu lupy. 

Mamy zaszczyt otworzyć cyfrowy dostęp do tych skarbów, wyrażając nadzieję, że nasz projekt przyczyni się do lepszego zrozumienia i prowadzenia wspólnych badań nad cywilizacją islamską. 

- powiedziała dr Raquel Ukeles, kustoszka kolekcji

Wśród zbiorów zachwyca także na przykład miniaturowy Koran z X wieku o wymiarach 37 na 68 mm. Był on raczej amuletem, który można było stale nosić przy sobie dla ochrony, trudno byłoby poznać za jego sprawą treści świętej księgi islamu. Większość zabytków przekazał bibliotece Abraham Shalom Yahuda, arabsko-żydowski uczony, jeden z największych kolekcjonerów islamskich rękopisów. Projekt wsparł brytyjski fundusz Arcadia. 

Digitalizacja zasobów bibliotek jest szczególnie ważna z uwagi na to, że dostęp do zbiorów w wersji cyfrowej możliwy jest dla badaczy z całego świata, nie ma konieczności odbywania podróży do miejsca przechowywania dokumentów. Co więcej, dzięki zbiorom cyfrowym badania nad starymi rękopisami można prowadzić nawet w czasach pandemii, gdy wiele bibliotek pozostaje zamkniętych. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Pokaż wszystkie recenzje