reklama

2500 rzadkich islamskich rękopisów zostanie udostępnionych online za darmo

Data: 2020-06-08 14:20:14 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Narodowa Biblioteka Izraela zdigitalizuje kolekcję 2500 unikalnych rękopisów i książek. Zbiory będą dostępne online. 

Obrazek w treści

Do sieci trafią zabytki, które powstawały na przestrzeni tysiąca lat – od 9. wieku n.e. To teksty w językach arabskim, perskim i tureckim. Wśród digitalizowanych publikacji znajdziemy zapierające dech w piersiach Korany i teksty literackie. Bogato zdobione, ilustrowane, budzą zachwyt.

Wśród zbiorów biblioteki znajdziemy na przykład irańską kopię dzieła wielkiego perskiego mistyka i poety, Nur al-Din Jamiego – zbiór wierszy na temat religii i moralności. Każdą stronę zdobi złoty liść, wiele w książce ilustracji ukazujących na przykład grę w polo czy sceny w ogrodzie. Zachwyca także kaligrafia skryby, który wykonał kopię. 

Pierwsze i ostatnie rozkładówki zdobione są dwustronnymi miniaturami, dodanymi później, prawdopodobnie w XVII lub XVIII wieku, ale oddającymi charakter ilustracji z XV wieku.

Zabytki te są zbyt delikatne, by można je było wystawić na przykład w muzeum czy udostępniać w czytelni. Cyfrowe kopie pozwolą zapoznać się z nimi czytelnikom z całego świata, uwypuklają też szczegóły, niewidoczne nawet przy użyciu lupy. 

Mamy zaszczyt otworzyć cyfrowy dostęp do tych skarbów, wyrażając nadzieję, że nasz projekt przyczyni się do lepszego zrozumienia i prowadzenia wspólnych badań nad cywilizacją islamską. 

- powiedziała dr Raquel Ukeles, kustoszka kolekcji

Wśród zbiorów zachwyca także na przykład miniaturowy Koran z X wieku o wymiarach 37 na 68 mm. Był on raczej amuletem, który można było stale nosić przy sobie dla ochrony, trudno byłoby poznać za jego sprawą treści świętej księgi islamu. Większość zabytków przekazał bibliotece Abraham Shalom Yahuda, arabsko-żydowski uczony, jeden z największych kolekcjonerów islamskich rękopisów. Projekt wsparł brytyjski fundusz Arcadia. 

Digitalizacja zasobów bibliotek jest szczególnie ważna z uwagi na to, że dostęp do zbiorów w wersji cyfrowej możliwy jest dla badaczy z całego świata, nie ma konieczności odbywania podróży do miejsca przechowywania dokumentów. Co więcej, dzięki zbiorom cyfrowym badania nad starymi rękopisami można prowadzić nawet w czasach pandemii, gdy wiele bibliotek pozostaje zamkniętych. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Dom marionetek
Natasza Socha
Dom marionetek
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Oszukany czas
Szukając nadziei
Adrianna Klara Kłosińska
Szukając nadziei
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Pani z wieży
Magdalena Wala
Pani z wieży
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Pokaż wszystkie recenzje