Oskarżyła w anonimowym komentarzu. Teraz musi odbyć karę

Data: 2019-08-29 18:05:40 Autor: pobarski

Internet to miejsce, w którym wielu jego użytkowników czuje nieograniczoną wolność. W ostatnim czasie odbyła się sprawa o zniesławienie Filipa Łobodzińskiego, autora polskiego przekładu książki Boba Dylana. Oskarżona została kobieta, która w sieci pozostawiła anonimowy hejterski komentarz.

Hejt w internecie

Filip Łobodziński jest znanym dziennikarzem tłumaczem, pisarzem i muzykiem, który realizował programy telewizyjne i radiowe, a obecnie jest prowadzącym program Xięgarnia emitowany na TVN24. Oprócz tego zajmuje się tłumaczeniem literatury hiszpańskiej, ale również – utwory Boba Dylana i Milesa Davisa.

W 2017 roku nakładem Biura Literackiego ukazała się w Polsce antologia tekstów Boba Dylana pt. Duszny kraj. Książka zawierała ponad 130 utworów popularnego amerykańskiego piosenkarza i tekściarza. Za przekład odpowiedzialny był właśnie Filip Łobodziński.

Przy premierze książki, a antologii napisały media, w tym dziennikarze poczytnego Onetu. To właśnie pod jednym z artykułów na tej platformie znalazł się anonimowy komentarz. Osoba ukrywająca się pod pseudonimem Koko zarzuciła Łobodzińskiego niesamodzielną pracę – według słów internautki, w przekładzie pomagać mieli mu znajomi i rodzina, a tłumaczenia Filipa Łobodzińskiego miały być „na żenującym poziomie”.

Łobodziński „popisał” się słabiutkim angielskim w książce. Najlepsze tłumaczenia tekstów Dylana zrobili znajomi i rodzina Łobodzińskiego, natomiast samodzielne tłumaczenia są na żenującym poziomie – tak według portalu WirtualneMedia.pl skomentować przekład miała anonimowa użytkowniczka.

Okazuje się jednak, że w sieci nie można pozostać całkowicie anonimowym. Choć początkowo Filip Łobodziński zlekceważył sprawę, ostatecznie zdecydował się na zgłoszenie sprawy organom ścigania. Policja odszukała autorkę komentarza, a sprawa trafiła na wokandę Sądu Okręgowego w Pruszkowie.

Kobiecie oskarżono o zniesławienie i znieważenie, narażające na utratę zaufania publicznego przy użycie do tego celu środków masowego przekazu, traktuje o tym art. 212 kodeksu karnego. Choć oskarżona nie stawiła się na rozprawie, to sąd zdecydował się na wydanie wyroku – uznano winę oskarżonej, nakładając na nią karę pieniężną, którą ma przeznaczyć na rzecz hospicjum dla dzieci i karę ograniczenie wolności w postaci prac społecznych.

W sieci wielu z nas jest łatwiej się komunikować. Często jednak wielu internautów zaczyna robić w niej rzeczy, jakich nie zrobiłoby nigdy w życiu „w realu”. Jakiś czas temu pisaliśmy m.in. o apelu pisarzy dot. zaostrzeniu przepisów w sprawie pobierania i udostępniania e-booków za darmo w sieci.

Wyrok w sprawie nie jest prawomocny, jednak już teraz Łobodziński cieszy się z sukcesu. Pokazuje to bowiem, że pomimo teoretycznej anonimowości, w sieci nadal obowiązuje nas kultura, ale przede wszystkim – prawo.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Duszny kraj
Bob Dylan0
Okładka książki - Duszny kraj

Antologia 132 poetyckich przekładów „Ojca Założyciela współczesnej piosenki z ważkim tekstem”. Pierwsza tak obszerna prezentacja...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Recenzje miesiąca
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Sklep z babciami
Dominika Gałka
Sklep z babciami
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Pokaż wszystkie recenzje