Biblioteka w autobusie? Bibliobus z Kobylnicy już od roku dostarcza czytelnikom książki

Data: 2024-02-22 18:30:06 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Od roku w Kobylnicy czytelnicy mogą skorzystać z usług Bibliobusa, czyli przewoźnej biblioteki. Dzięki inicjatywie gminy z dnia na dzień przybywa nowych czytelników!

Bibliobus w KobylnicyBibliobus w Kobylnicy / fot. fragment #PROWzmieniaPomorskie - Kompilacja / https://www.youtube.com/watch?v=Qphq8FB27gE&ab_channel=dprowpomorskie

Od kilku lat dochodzą do nas informacje o naprawdę słabym poziomie czytelnictwa w Polsce, co pokazują raporty o czytelnictwie Biblioteki Narodowej, czy też badania Krajowego Instytutu Mediów. Mimo tego powstaje wiele inicjatyw, które mają to zmienić. Jakiś czas temu ogłoszono, że w Warszawie powstanie biblioteka na stacji metra. Gmina Kobylnica także wychodzi naprzeciw oczekiwaniom czytelników. 

Przewoźna biblioteka, czyli Bibliobus!

Bibliobus to inicjatywa gminy Kobylnica, która działa od 6 marca 2023 roku. Przewoźna biblioteka dojeżdża do mniejszych miejscowości, w których nie znajduje się żadna filia biblioteki. Podróżuje ona po dwóch stałych trasach i w każdym miejscu spędza około trzydziestu minut.

czytaj także: Rusza plebiscyt „Najlepsza biblioteka w Polsce”! Zgłoś swoją bibliotekę 

W ofercie Bibliobusa znajduje się to, co możemy załatwić w każdej bibliotece. Można tam wyrobić kartę biblioteczną, wypożyczyć książkę, czy audiobook, a także zwrócić, czy przedłużyć czas na zwrot danej publikacji. Pracownicy wydają również kody do platformy Legimi. Co jednak ciekawe można tam również skorzystać z Internetu oraz komputera. Na stanie są także gry planszowe! 

czytaj także: Rusza plebiscyt „Najlepsza biblioteka w Polsce”! Zgłoś swoją bibliotekę 

Seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami mogą otrzymać wypożyczone książki pod same drzwi. Bibliobus jest również miejscem, gdzie mogą się odbyć pokazy multimedialne oraz spotkania autorskie. Można go również zobaczyć podczas ważnych wydarzeń w gminie:

 

Ile czytelników korzysta z Bibliobusa?

Dzięki Bibliobusowi z usług bibliotecznych mogą skorzystać osoby, które na co dzień mają utrudniony dostęp do książek. Na przestrzeni roku ta inicjatywa sprawiła, że aż 250 nowych czytelników mogło coś wypożyczyć. 

czytaj także: Rozmowy NieWyGodne – dziś premiera programu Mariusza Szczygła na TVP Info

W 2023 roku z przewoźnej biblioteki wypożyczono ponad 2 tysiące książek. Bibliobus jednak cały czas zyskuje na popularności. Możliwe więc, że w 2024 te wyniki będą jeszcze lepsze!

źródła: radiogdansk.pl ; bibliotekakobylnica.pl

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje