Biblioteka wojewódzka w Poznaniu znów zachwyca czytelników

Data: 2021-01-24 13:43:41 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Niemal 2 lata trwał remont głównego budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Teraz odnowiony budynek z czasów PRL ponownie może być powodem do dumy. 

Obrazek w treści Biblioteka wojewódzka w Poznaniu znów zachwyca czytelników [jpg]Fot. Mateusz Kiszka / wbp.poznan.pl

Od 1948 roku w Poznaniu działa Wojewódzka Biblioteka Publiczna, która od zawsze zmagała si z trudnościami lokalowymi. Przez ponad 70 lat działalności, biblioteka zmuszona była do licznych przeprowadzek, w tym do starych budynków przy ul. Prusa 3 oraz Kramarskiej 32 w Poznaniu. Teraz wreszcie udało się odnowić główną siedzibę biblioteki. 

Przez ostatnie 21 miesięcy trwał remont głównego budynku biblioteki przy ul. Prusa 3. Budynek od lat nie był w najlepszym stanie – powstał w latach 70, nie był dostosowany do obsługi czytelników niepełnosprawnych, książnicy doskwierały także ograniczone warunki przestrzenne. Dzięki remontowi, budynek stał  się nie tylko nowoczesny, ale przede wszystkim bardziej funkcjonalny.

W ciągu niecałych dwóch lat znacznie przebudowano budynek Wojewódzkie Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury. Przede wszystkim zmieniono wejście główne, które teraz znajduje się na froncie budynku. Łatwo do niego trafić, bowiem wejście jest przeszklone, a nad drzwiami znajduje się piękny świetlny neon, nawiązujący do innych podobnych neonów szyldów w okolicy – m.in. studyjnego kina Rialto. 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu remontNa górnym zdjęciu WBP przed remontem, poniżej po modernizacji. / Fot.: Mateusz Kiszka / wbp.poznan.pl

Co ważne, po raz pierwszy w historii biblioteki, wszystkie działy książnicy oraz czytelnia i wypożyczalnia znalazły się pod jednym dachem, bez konieczności tworzenia terenowych oddziałów w innych budynkach na terenie miasta. 

Przebudowując przestrzeń stworzono m.in. miejsce na wystawy oraz spotkania autorskie, odrębną spokojną czytelnię wraz ze stanowiskami komputerowymi, sale konferencyjno-wykładowe oraz nową wypożyczalnię. Przed budynkiem biblioteki znajduje się książkowa wrzutnia umożliwiająca oddawanie książek przez całą dobę!

Budynek dostosowano także do potrzeb osób niepełnosprawnych – oprócz osobnego miejsca parkingowego, stworzono także platformę dla wózków inwalidzkich, windę z przewodnikiem głosowym oraz przyciskami umożliwiającymi odczytanie komunikatów za pomocą alfabetu Braille’a.

Już wkrótce nastąpi otwarcie wypożyczalni dla czytelników, jednak na skorzystanie ze wszystkich nowych udogodnień biblioteki trzeba będzie poczekać – oficjalne otwarcie nastąpi bowiem po ustaniu pandemii. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje