Biblioteka wojewódzka w Poznaniu znów zachwyca czytelników

Data: 2021-01-24 13:43:41 Autor: pobarski

Niemal 2 lata trwał remont głównego budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Teraz odnowiony budynek z czasów PRL ponownie może być powodem do dumy. 

Obrazek w treściFot. Mateusz Kiszka / wbp.poznan.pl

Od 1948 roku w Poznaniu działa Wojewódzka Biblioteka Publiczna, która od zawsze zmagała si z trudnościami lokalowymi. Przez ponad 70 lat działalności, biblioteka zmuszona była do licznych przeprowadzek, w tym do starych budynków przy ul. Prusa 3 oraz Kramarskiej 32 w Poznaniu. Teraz wreszcie udało się odnowić główną siedzibę biblioteki. 

Przez ostatnie 21 miesięcy trwał remont głównego budynku biblioteki przy ul. Prusa 3. Budynek od lat nie był w najlepszym stanie – powstał w latach 70, nie był dostosowany do obsługi czytelników niepełnosprawnych, książnicy doskwierały także ograniczone warunki przestrzenne. Dzięki remontowi, budynek stał  się nie tylko nowoczesny, ale przede wszystkim bardziej funkcjonalny.

W ciągu niecałych dwóch lat znacznie przebudowano budynek Wojewódzkie Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury. Przede wszystkim zmieniono wejście główne, które teraz znajduje się na froncie budynku. Łatwo do niego trafić, bowiem wejście jest przeszklone, a nad drzwiami znajduje się piękny świetlny neon, nawiązujący do innych podobnych neonów szyldów w okolicy – m.in. studyjnego kina Rialto. 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu remontNa górnym zdjęciu WBP przed remontem, poniżej po modernizacji. / Fot.: Mateusz Kiszka / wbp.poznan.pl

Co ważne, po raz pierwszy w historii biblioteki, wszystkie działy książnicy oraz czytelnia i wypożyczalnia znalazły się pod jednym dachem, bez konieczności tworzenia terenowych oddziałów w innych budynkach na terenie miasta. 

Przebudowując przestrzeń stworzono m.in. miejsce na wystawy oraz spotkania autorskie, odrębną spokojną czytelnię wraz ze stanowiskami komputerowymi, sale konferencyjno-wykładowe oraz nową wypożyczalnię. Przed budynkiem biblioteki znajduje się książkowa wrzutnia umożliwiająca oddawanie książek przez całą dobę!

Budynek dostosowano także do potrzeb osób niepełnosprawnych – oprócz osobnego miejsca parkingowego, stworzono także platformę dla wózków inwalidzkich, windę z przewodnikiem głosowym oraz przyciskami umożliwiającymi odczytanie komunikatów za pomocą alfabetu Braille’a.

Już wkrótce nastąpi otwarcie wypożyczalni dla czytelników, jednak na skorzystanie ze wszystkich nowych udogodnień biblioteki trzeba będzie poczekać – oficjalne otwarcie nastąpi bowiem po ustaniu pandemii. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.