reklama

Bill Gates poleca książki na zimę 2020

Data: 2020-12-15 09:19:44 Autor: Patryk Obarski

Książki, po które trzeba sięgnąć tej zimy? Bill Gates, twórca znanego na całym świecie oprogramowania komputerowego i CEO firmy Microsoft, kolejny raz udostępnił listę polecanych przez siebie książek. Co znalazło się wśród tytułów? 

Bill gatesFot. Sebastian Derungs / World Economic Forum

Bill Gates jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie, a swój sukces zawdzięcza zwłaszcza inwestycji w tworzenie i rozwój programów komputerowych. Postać szefa Microsoftu od dawna wzbudza spore zainteresowanie, a w ostatnim czasie Gates stał się obiektem licznych plotek i teorii spiskowych w związku z koronawirusem i 5G. 

Czytaj także: Najlepsze książki 2018 roku według Billa Gatesa

W przedświątecznym czasie miliarder kolejny raz poleca jednak książki, które zasługują na uwagę. Ściągawka z polecanymi książkami jest już zwyczajem miliardera, bowiem lista kilku najlepszych książek Gatesa ogłaszana jest każdego roku. 

Książki na zimę według Billa Gatesa

Tym razem wśród wyróżnionych przez miliardera znalazły się: The New Jim Crow: Mass Incarceration in the Age of Colorblindness Michelle Alexander, Sięgaj jak najdalej. Dlaczego ludzie o szerokich zainteresowaniach wygrywają w wyspecjalizowanym świecie Davida Epsteina,  The Splendid and the Vile Erika Larsona, The Spy and the Traitor Bena Macintyre’a oraz Breath from Salt Bijal P. Trivedi. 

Spośród polecanych przez Gatesa książek tylko jedna z nich ukazała się nakładem polskiego wydawcy – chodzi o publikację Davida Epsteina pt. Sięgaj jak najdalej. Dlaczego ludzie o szerokich zainteresowaniach wygrywają w wyspecjalizowanym świecie. Książka wydana przez Zysk i S-ka w listopadzie br. to publikacja, której celem jest rozwiązanie problemu „sukcesu”. Autor publikacji pod lupę bierze osoby, które odniosły ogromny sukces – sportowców, naukowców czy artystów – i dochodzi do jednego wniosku: każda z tych osób nie zamykała się tylko w jednym, znanym sobie obszarze, jednak próbowała i poznawała nowe dyscypliny naukowe, poszerzając swoją wiedzę i umiejętności.

Myślę, że jego [Davida Epsteina – red.] pomysły pomagają nawet wyjaśnić niektóre sukcesy Microsoftu, ponieważ zatrudnialiśmy ludzi, którzy byli naprawdę wszechstronni w swojej dziedzinie i różnych dyscyplinach. Jeśli jesteś omnibusem, który kiedykolwiek czuł, że żyje w cieniu swoich kolegów-specjalistów, ta książka jest dla Ciebie

– napisał Gates w swojej opinii. 

Wśród pozostałych książek wyróżnionych przez Gatesa znalazła się też publikacja Erika Larsona The Splendid and the Vile. Autor licznych biografii i książek popularnohistorycznych wydawany jest w Polsce nakładem Wydawnictwa Sonia Draga, jednak akurat The Splendid and the Vile do tej pory nie doczekało się swojego polskiego przekładu. Książka ta zajmuje się tematyką II wojny światowej i opowiada o losach zwykłych mieszkańców Anglii, którzy zmuszeni byli do dostosowania się do całkowicie nowych, wojennych warunków życia. Autor charakteryzuje też najważniejszych światowych przywódców, w tym m.in. premiera Winstona Churchilla. 

Strach i niepokój, który odczuwali [obywatele – red.] – choć znacznie silniejszy niż ten, którego doświadczamy w przypadku COVID-19 – brzmi znajomo. Larson daje Wam żywe wyobrażenie o tym, jak wyglądało życie przeciętnych obywateli w tym okropnym okresie

– zdefiniował książkę Gates. 

The New Jim Crow: Mass Incarceration in the Age of Colorblindness Michelle Alexander to książka, która mówi o tym, jak w XXI wieku wciąż silny jest rasizm i uprzedzenia na tle rasowym. Publikacja mówi o systemowej niesprawiedliwości wobec osób o odmiennym kolorze skóry niż biały. The Spy and the Traitor Bena Macintyre skupia się z kolei na przedstawieniu historii Olega Gordijewskiego, oficera KGB, który w latach 70. nawiązał współpracę z wywiadem MI6 i został podwójnym agentem. Z kolei Breath from Salt to publikacja, która traktuje o nowatorskiej terapii lekowej związanej z mukowiscydozą. 

Polecaną przez Billa Gatesa książkę Sięgaj jak najdalej kupić możecie poniżej: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Sięgaj jak najdalej. Dlaczego ludzie o szerokich zainteresowaniach wygrywają w wyspecjalizowanym świecie
David Epstein0
Okładka książki - Sięgaj jak najdalej. Dlaczego ludzie o szerokich zainteresowaniach wygrywają w wyspecjalizowanym świecie

Co, jeśli wszystko, czego nas uczono o osiągnięciu sukcesu w życiu, było nieprawdziwe? ,,Zacznij jak najwcześniej, skup się na jednym, bądź wydajny"...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Człowiek w drodze
Alfred Sosgórnik
Człowiek w drodze
Ślady. Psim tropem
Katarzyna Kielecka
Ślady. Psim tropem
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Femme fatale
Katarzyna Nowakowska
Femme fatale
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Pokaż wszystkie recenzje