Quantcast

Borys Akunin zarażony koronawirusem. Świat książki w czasie pandemii

Data: 2020-03-28 10:08:15 Autor: Adrianna Michalewska
udostępnij Tweet

Koronawirus zbiera coraz większe żniwa. Jest egalitarny, atakuje wszystkich. Nie ma znaczenia, czy jesteś biedny czy bogaty, młody czy stary, sławny czy zupełnie anonimowy. Uchronić się przed nim mogą tylko ludzie przestrzegający określonych zasad, dbający o czystość i swoje zdrowie. To zmienia nasze wyobrażenie o chorobie. Przywykliśmy do myślenia, że chorują ludzie biedni, niedożywieni, słabi. Tymczasem te reguły właśnie przestały działać.

Obrazek w treści

Borys Akunin, jeden z najpoczytniejszych i najlepiej rozpoznawanych pisarzy rosyjskich, przyznał że zaraził się koronawirusem. Autor trzydziestu ośmiu powieści kryminalnych, osadzonych głównie w carskiej Rosji, twórca serii o przygodach genialnego detektywa Erasta Fandorina, w tym ostatnio wydanej w Polsce powieści Nie żegnam się, ostrzega jednak swoich fanów, że niepokój towarzyszący nam teraz codziennie jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia.

Strach przed  koronawirusem jest znacznie straszniejszy niż sam koronawirus. Musisz być ostrożny, ale nie ma potrzeby panikować

- napisał artysta na swoim profilu na Facebooku.

Jak podaje WHO, na świecie jest już przeszło pół miliona chorych na COVID-19. Liczby dotyczące  zmarłych także zatrważająco rosną. Wśród ofiar wirusa jest między innymi Marguerite Derrida, żona Jacquesa Derridy. Urodzona w Czechach żona francuskiego filozofa zmarła w domu opieki Fundacji Rothschilda w Paryżu. Miała 87 lat.  

Czytaj także: Książki o epidemii, pandemii, zarazie. Co warto przeczytać?

Dzisiaj nie sposób już nawet policzyć wszystkich osób, które znamy z pierwszych stron gazet, a które zachorowały na koronawirusa. Są wśród nich politycy, jak premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, pisarze, jak Boris Akunin i chilijski pisarz Luis Sepulveda, muzycy, jak argentyński saksofonista Marcelo Peralta, który niestety zmarł i aktorzy, jak Tom Hanks czy jego żona Rita Wilson.

Czy epidemia koronawirusa zachwieje światem kultury? Jakie są prognozy na najbliższy rok? Niestety, niepokojące. Premiery nowości wydawniczych coraz częściej są przesuwane na bliższą lub dalszą przyszłość. Mali księgarze alarmują, że jeśli pozostawanie w domach będzie konieczne jeszcze przez miesiąc, ponad 40% z nich zamierza zamknąć swe sklepy. Cieszyć może tylko to, że bardzo mocno rośnie sprzedaż książek w księgarniach internetowych. Księgarnia Gandalf.com.pl poinformowała, że w pierwszych dwóch tygodniach kwarantanny sprzedaż książek wzrosła w niej o niemal 40% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Propozycję bezpłatnej wysyłki do czytelników w ramach pakietu EMPIK Premium złożyła sieć EMPIK, ale i mniejsi sprzedawcy proponują ciekawe rozwiązania, 

W ramach akcji „Książka na telefon" możemy zamówić dowolną książkę, która zostanie nam dostarczona z najbliższej małej księgarni. Taka propozycja jest atrakcyjna, ocalimy małe punkty sprzedaży książek, które są jednocześnie miejscami wydarzeń kulturalnych.

Jeśli możecie, skorzystajcie z propozycji zaprezentowanych przez wydawców, małych czy dużych księgarzy i nawet w tym trudnym okresie kupujcie książki. Bez nich nasze życie byłoby uboższe. Pozwalają przetrwać najgorsze chwile. Jak pokazują badania na świecie, książka powinna być zaliczana do listy przedmiotów niezbędnych do codziennego życia.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Nie żegnam się
Boris Akunin1
Okładka książki - Nie żegnam się

Ostatnia opowieść o przygodach Erasta Fandorina!Sześć lat po ukazaniu się powieści Czarne miasto, w której słynny detektyw został postrzelony w...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Izabela. Świat w płomieniach
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela. Świat w płomieniach
Potem
Kristin Harmel
Potem
Wzloty i upadki mojego życia
Hans Kammerlander; Verena Duregger; Mario Vigl
Wzloty i upadki mojego życia
Też jestem mamą
Karolina Staszak
Też jestem mamą
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
Mentalista
Camilla Läckberg
Mentalista
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Pokaż wszystkie recenzje