Quantcast

Zbrodnia nie śpi także pod okupacją! Kto zabił w tym czasie w Warszawie? - Czarny mercedes

Data: 2023-01-29 09:47:01 Autor: Tamer Adas
udostępnij Tweet

W najbliższym czasie równolegle na obu kanałach telewizji TVP Kultura widzowie będą mogli ujrzeć Czarny mercedes, książkową adaptację rozgrywającą się w okupowanej Warszawie, gdzie dochodzi do tajemniczej morderstwa. Kto odpowiada za tę zbrodnię? 

Obrazek w treści 

Czarny mercedes to polski film kryminalny z 2019 roku w reżyserii Janusza Majewskiego.

Czarny mercedes – opis 

Fabuła adaptacji Czarny mercedes przenosi widzów do Warszawy w okresie drugiej wojny światowej, gdy w okupowanej przez Niemców Warszawie dochodzi do zamordowania Krystyny, żony znanego oraz niezwykle wpływowego prawnika Karola Holzera. Sprawa zostaje oddelegowana nadkomisarzowi Rafałowi Królowi, doświadczonemu nadkomisarzowi, który jako człowiek Granatowej policji ma zająć się rozwiązaniem tajemnicy.

Dość szybko się orientuje, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana i odpowiadać za nią może szereg ludzi z gigantycznego wręcz kręgu. Jego przeczucie kieruje go w stronę Leona Przewiedzkiego, który potajemnie u adwokata... podglądał innych ludzi!

Czytaj również: To miał być spokojny, letni wyjazd do New Jersey... - Słodko-ostro

Jak się okazuje, denatka również nie jest jednoznaczna, gdyż jej pochodzenie okazało się źródłem kolejnych podejrzeń. Co gorsza, jej mąż miał współpracować z Maximilianem von Fleckensteinem, niezwykle wpływowym i znanym oficerem SS. Aby rozwikłać sekret pomiędzy gęstymi sieciami powiązać, ostatecznie konieczne jest nawiązanie współpracy z... Ernestem Klugem, radą policji niemieckiej!

Czarny mercedes – obsada 

Kto wystąpił w Czarny mercedes? W rolę zamordowanej Krystyny wcieliła się Maria Dębska, a jej filmowym mężem został Artur Żmijewski. Najwięcej pracy otrzymał jednak Andrzej Zieliński, który nieźle wykorzystał swoje doświadczenie, tworząc naprawdę niezłą aktorską kreację, zgodną z książkowym oryginałem.

Czytaj również: Dom pod Dwoma Orłami - Co zdarzy się w 5 i 6 odcinku niedzielnego serialu, emitowanego na antenie TVP 1?

W filmie wystąpili także Bogusław Linda, Aleksanda Milicevic, Izabela Dąbrowska, Natalia Rybicka czy Sonia Bohosiewicz.

Czarny mercedes – gdzie obejrzeć?

Kilkuletni film Czarny mercedes zobaczyć możemy wkrótce, równolegle na TVP Kultura i TVP Kultura 2 w niedzielę, 29 stycznia 2023 roku o godzinie 20:00. Reemisja jedynie na TVP Kultura będzie mieć miejsce o 1 w nocy we wtorek, 31 stycznia.

Czytaj również: Śmiertelna głębia - dokumentalistka i podróżniczka w śmiertelnej walce z rekinami

Filmowa adaptacja dostępna jest także w sieci między innymi na vod.tvp.pl oraz na Player.pl.

Czarny mercedes – opinie

Niestety filmowa wersja Czarny mercedes okazała się porażką na wielu poziomach, niepotrafiąca dostarczyć widzom czegoś więcej, aniżeli solidności. Scenariusz nie okazał się aż tak dobry, jak oryginalna opowieść Janusza Majewskiego, wiele osób dostrzegało problemy, które mogły wynikać ze zmiany koncepcji, którą początkowo miał być miniserial.

Czytaj również: Winnice miłości - co wydarzy się w 8 oraz 9 odcinku greckiego serialu z emisją na TVP Kobieta?

Czarny mercedes – książka

Omawiany w tym wpisie film Czarny mercedes stanowi autorską ekranizację... za którą odpowiada autor samej powieści Janusz Majewski, który samodzielnie zdecydował się przenieść Czarny mercedes na Srebrny Ekran. Przyjęcie na siebie funkcji zarówno scenariusza, jak i reżyserii nie okazało się najlepszych rozwiązaniem.

Autor nie poradził sobie równie dobrze z tym zadaniem, ale produkcja oferuje widzom niezłe wizualne widowisko z szeregiem pięknych strojów.

Powieść Czarny mercedes wydaną przez Marginesy możecie pozyskać między innymi tutaj:

Tagi: filmy kryminalne, polskie filmy,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Czarny mercedes
Janusz Majewski4
Okładka książki - Czarny mercedes

Rok 1939. Wybucha wojna. Mecenas Karol Holzer, spolonizowany Saksończyk, prowadzi sprawy notarialne, z których dochód idzie na getto. Pewnego dnia w kancelarii...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Dyrektor generalny
K.N. Haner
Dyrektor generalny
Falling fast
Bianca Iosivoni;
Falling fast
W mroku
Agnieszka Janiszewska
W mroku
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak
Wielcy przyjaciele dzieci
Pokaż wszystkie recenzje