„Dewajtis” – o czym jest 1 odcinek serialu? Poznaj streszczenie 1 i 2 odc. nowego serialu TVP

Data: 2023-09-17 13:25:01 Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Już 17 września na antenie TVP 1 zadebiutuje 1 odcinek wyczekiwanego serialu Dewajtis. To najnowsza produkcja kostiumowa, która oparta jest na powieści Marii Rodziewiczówny wydanej pod tym samym tytułem.

Wacław Warchoł i Katarzyna Cichosz w serialu Dewajtisfot. Damian Hornet / na fotografii Wacław Warchoł w roli Kazimierza Orwida i  Katarzyna Cichosz wcielająca się w jego narzeczoną

Na początku lipca sieć obiegły pierwsze informacje i zdjęcia z planu serialu Dewajtis – najnowszego projektu Telewizji Polskiej. Już dziś na antenie TVP zobaczymy pierwszy odcinek produkcji inspirowanej twórczością Marii Rodziewiczówny. Co wydarzy się w 1 i 2 odcinku serialu? Sprawdźcie poniżej! 

Dewajtis – 1 odcinek – opis 

Początek 1863 roku. Ogłoszone zostaje powstanie styczniowe, w którym bierze udział Kazimierz Orwid, właściciel ziemskiego majątku. Po nieudanym buncie przeciwko Rosjan, Orwid zostaje przymusowo zesłany na Syberię. Zanim to się jednak stanie, mężczyzna postanawia zadbać o swoje ziemie i przekazuje je pod opiekę najwierniejszemu przyjacielowi – Pawłowi Czertwanowi. 

Czytaj także: Love Island Wyspa Miłości 8 - odc. 11. Afera kanapkowa z Weroniką. Streszczenie 11 i 12 odcinka

Czertwan przez kolejne 25 lat opiekuje się pałacem w Poświciu. Wraz z wiekiem, zdrowie mężczyzny podupada, a Kazimierz nie wraca do rodzinnego majątku. Na łożu śmierci Paweł decyduje się przekazać pałac pod opiekę swojemu synowi, Markowi. Chociaż chłopak nie zamierzał spędzić życia na opiece nad starymi włościami, godzi się z ostatnią wolą ojca. 

Dewajtis 1 odc. – kiedy w tv?  

Kiedy będzie można zobaczyć 1 odcinek serialu Dewajtis? Produkcja wyemitowana zostanie na antenie stacji TVP 1 już w niedzielę, 17 września 2023 r. Odcinek serialu zobaczyć będzie można o godz. 20:20. 

Czytaj także: Dziedzictwo: odcinki 107-112. Co wydarzyło się w serialu w tygodniu 11-15 września 2023 r.? 

Poza tym powtórka pojawi się na TVP Seriale w czwartek, 21.09 o godz. 0:25, a na TVP 1 – w piątek, 22.09.2023 r. o godz. 23:20. Premierowy epizod serialu dostępny jest także na platformie TVP VOD. 

Dewajtis 2 odc. – streszczenie 

A co wydarzy się w 2 odcinku produkcji? Po śmierci ojca Marek musi udać się do Poświcia, by sprawdzić, jak wygląda pałac, którym ma się zajmować. Wcześniej postanawia jednak odwiedzić swoją ukochaną, Martę. Paweł wpada na pomysł, by wraz z dziewczyną wspólnie pojechać do posiadłości Orwidów, jednak opiekun panienki nie wyraża na to zgody. 

Czytaj także: Zakazany owoc: podsumowanie odcinków 299-303. Pożar w domu Hasana Alego i nowe małżeństwo w serialu. Podsumowanie tygodnia. Co wydarzy się dalej?

Chwilę wytchnienia odnajduje pod starym dębem, nazywanym Dewajtis. Tam spotyka go Julka, która zdradza, co dzieje się właśnie w rodzinie. Okazuje się, że Hanka ma zostać wydana bogato za mąż. Dziewczyna marzy jednak o nauce w paryskiej akademii, a nie zamążpójściu. Marek postanawia uratować dziewczynę, przekazując na jej utrzymanie sporą ilość gotówki.

Dewajtis 2 odc. – kiedy w tv? Gdzie obejrzeć? 

2 odc. serialu Dewajtis będzie można zobaczyć na antenie TVP 1 w niedzielę, 24 września 2023 r. o godz. 20:20. Wcześniej odcinek nowego serialu kostiumowego pojawi się na platformie TVP VOD. 

Czytaj także: Pati - 3 odc. Pati dowiaduje się, że jest w ciąży. Zgłasza na policję gwałt. Streszczenie 3 i 4 odcinka serialu

Poza tym powtórka serialu wyemitowana zostanie na antenie TVP Seriale w czwartek, 28.09.2023 r. o godz. 0:30. 

Dewajtis – ekranizacja powieści Marii Rodziewiczówny

Nowy serial emitowany na antenie Jedynki w niedzielne wieczory to adaptacja głośnej powieści pozytywistycznej pisarki Marii Rodziewiczówny. Dewajtis pierwotnie ukazało się w 1889 roku nakładem „Kuriera Warszawskiego”, gdzie powieść pojawiała się w odcinkach. Książka publikowana także była na obczyźnie w czasach okupacji, a także w Polsce tuż po wojnie. Dewajtis Rodziewiczówny bywało wielokrotnie adaptowane, między innymi do sztuk teatralnych czy scenariusza słuchowiska radiowego. 

Dewajtis - książka

W 2023 roku powieść ukazała się w kolejnym, nowym wydaniu – tym razem nakładem Wydawnictwa Replika. Publikację kupić można w popularnych księgarniach internetowych poniżej: 

Tagi: dewajtis, seriale historyczne,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dewajtis
Maria Rodziewiczówna0
Okładka książki - Dewajtis

Piękna opowieść o tym co powinno być w życiu najważniejsze   Żmudź, XIX wiek. Z powodu śmierci ojca Marek Czertwan musi zająć się pozostawionym przez...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Pokaż wszystkie recenzje