„Dewajtis” - kim jest wcielający się w główną rolę Karol Dziuba? Czy młody aktor rozkocha w sobie widzki?

Data: 2023-10-06 12:47:14 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Dewajtis to w ostatnich tygodniach jeden z hitów Telewizji Polskiej. Produkcja kostiumowa, będąca adaptacją adaptację książki Marii Rodziewiczówny, emitowana jest co niedzielę, a w jednej z głównych ról wystąpił Karol Dziuba. Kim jest aktor młodego pokolenia, którego do tej pory na próżno było szukać wśród głównej obsady polskich produkcji?

Kadr z serialu "Dewajtis"fot. Damian Hornet / materiały prasowe TVP

Od początku września na antenie TVP 1 oglądać można serial Dewajtis, inspirowany klasykiem literatury spod pióra Marii Rodziewiczówny. Niedawno poznaliśmy ciekawostki na temat pracy nad serialem: chociaż produkcja była kręcona w Polsce, to jednak prawdziwy tytułowy dąb, którym zainspirowała się pisarka, istnieje naprawdę w zupełnie innym miejscu. Niedawno o pracy nad serialem opowiedział także Karol Dziuba, który w serialu gra młodego Michała Czertwana.

Dewajtis – kim jest Karol Dziuba, odtwórca głównej roli w serialu?

W postać Marka Czertwana w serialu Dewajtis wciela się Karol Dziuba. Trzydziestodwuletni aktor w zeszłym roku pojawił się w produkcjach takich jak Pod wiatr czy Święta inaczej. W ciągu najbliższych miesięcy zobaczymy go w komedii Sami swoi. Początek, która stanowi prequel do kultowego filmu z 1967 roku. Na studiach aktorskich mężczyzna  poznał swoją obecną żonę – Milenę Suszyńską. Co ciekawe jej ojcem jest Zbigniew Suszyński, który także jest popularnym aktorem filmowym, telewizyjnym, ale też dubbingowym. Występował on między innymi w Klanie, Na Wspólnej czy w opartym na powieści Jakuba Żulczyka serialu Ślepnąc od świateł.

czytaj także: „Lipowo” 7 i 8 odcinek: Wściekły Ziętar próbuje powstrzymać policję. Co wydarzy się dziś w telewizji? 

W wywiadzie dla Świata seriali Karol Dziuba o swoim teściu i żonie mówi tak:

Ja sam nie posiadam aktorskich korzeni, ale od paru lat mam szczęście przynależeć i współtworzyć nasz zgrany team. Wspieramy się i wymieniamy doświadczeniami. Mój teść jest przede wszystkim królem głosu, ma na koncie wiele kultowych ról dubbingowych, pracuje jako reżyser dubbingu. Kiedy tylko jest taka potrzeba, służy nam pomocą, również zawodową. Z Mileną w domu też dużo rozmawiamy o pracy. Poznaliśmy się na studiach w Akademii Teatralnej, później ona uczyła na tej uczelni, została asystentką profesora Andrzeja Domalika, zrobiła doktorat. Ma naprawdę dużą intuicję i kreatywność artystyczną. Chętnie korzystam z jej wiedzy i wskazówek i staram się rewanżować tym samym.

We wcześniej wspomnianym wywiadzie, Karol Dziuba sporo opowiadał o serialu TVP. Aktor stwierdził, że wcielenie się w postać Marka Czertwana nie stanowiło dla niego zbyt dużego wyzwania, a to dzięki wspólnym cechom, jakie łączą go z granym bohaterem:

Łączy nas podobna wrażliwość, system wartości i sposób bycia - podobnie jak on jestem dość wstrzemięźliwy w słowach i gestach, lubię jasne, klarowne sytuacje, potrafię trzymać nerwy na wodzy.

– mówi aktor

Karol Dziuba wspominał jednak również o tym, co dzieli go z serialowym bohaterem. Prywatnie aktor nie jest typem dominującego mężczyzny, nie czuje się też przywódcą, który ma wśród ludzi posłuch. Dodaje on również: 

Rzecz jasna, ważny tu jest również kontekst historyczny. Akcja naszego serialu toczy się w XIX wieku, na Żmudzi, w świecie, którego dziś nie ma i trzeba się było przenieść mentalnie w tamten czas.

W wywiadzie aktor napomknął także o swojej nieśmiałości. Opowiedział również o tym, że życie w blasku reflektorów to nie jest do końca to, w czym się odnajduje:

Uprawianie tego zawodu polega na chowaniu się za postacią, co tę nieśmiałość doskonale maskuje. Natomiast jeśli chodzi o świat showbiznesu - eventy, przyjęcia, wywiady - to faktycznie wciąż uczę się odnajdywać w tym, choć nie jest to do końca moja bajka. Najważniejsze jest dla mnie pracować, poszukiwać nowych wyzwań i to się dla mnie liczy. 

Dewajtis – wyjątkowa powieść Rodziewiczówny

Dewajtis to siedmioodcinkowy serial TVP, którego odcinki są emitowane w niedzielę o godzinie 20:20. W produkcji śledzimy losy Marka Czertwana, który po śmierci ojca musi zająć się majątkiem w Poświciu. Dworek należał niegdyś do przyjaciela ojca, który wiele lat wcześniej został skazany na zsyłkę. Główny bohater po jakimś czasie kontaktuje się z Ireną Orwid, czyli jedyną córką zmarłego właściciela. Chce jej przekazać cały majątek i szybko zniknąć z jej życia, jednak nie potrafi usunąć się w cień. Zwłaszcza że młoda dziedziczka okazuje się kimś zupełnie innym, niżby się spodziewał. Już 8 października swoją premierę będzie miał 4 epizod produkcji

Dewajtis - książka

Serial stanowi adaptację bardzo popularnej powieści autorstwa Marii Rodziewiczówny. Historia z udziałem Marka Czertwana po raz pierwszy została wydana w 1889 roku i początkowo ukazywała w odcinkach na łamach Kuriera Warszawskiego. Szybko jednak zyskała popularność i doczekała się wielu przekładów na inne języki. 

Poniżej możecie znaleźć tę publikację w wielu księgarniach internetowych: 

źródła: swiatseriali.interia.pl ; rozrywka.dziennik.pl
Tagi: dewajtis, seriale tvp, ekranizacje książek,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dewajtis
Maria Rodziewiczówna1
Okładka książki - Dewajtis

Jedną mamy drogę przed sobą, jeden cel, jedno serce...     Związany przysięgą daną umierającemu ojcu Marek Czertwan musi zająć się żmudzkim majątkiem...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Cienie zostaną za nami
Katarzyna Majewska-Ziemba
Cienie zostaną za nami
Pokaż wszystkie recenzje