Disney+, Amazon Prime Video, Hulu, Paramount - czy w Polsce pojawią się nowi konkurenci Netflixa?

Data: 2021-04-28 11:04:51 Autor: Przemysław Garczyński
udostępnij Tweet

Netflix jest obecnie niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o platformy streamingowe, wykorzystywane przez Polaków. Globalnie jednak ma sporą konkurencję - choćby w postaci takich usług, jak Amazon Prime Video, Hulu czy platforma streamingowa Paramount+.

Obrazek w treści

Kiedy możemy spodziewać się obecności w naszym kraju konkurencyjnych dla Netfixa usług? Sprawdźmy.

Disney+ – kiedy w Polsce?

Na premierę tej platformy streamingowej czekamy w Polsce od listpoada 2019 roku, kiedy to zadebiutowała ona w sieci. Obecnie Disney+ liczy sobie ponad 100 milionów subskrybentów, i dostępny jest we 59 krajach. Znamy również wstępną datę polskiej premiery tej platformy.

Będąca czwartym co do wielkości graczem na rynku usług streamingowych platforma Disney+ ma zadebiutować w Polsce jeszcze w 202` roku. Tak wynika z informacji, jakie płyną z centrali koncernu Disney. Niestety, konkretna data premiery nie jest jeszcze znana - z pewnością będziemy o niej informować.

Amazon Prime Video – kiedy w naszym kraju?

Platforma stramingowa Amazona, czyli Amazon Prime Video, znana jest przede wszystkim z nagrywania The Grand Tour, czyli motoryzacyjnego show autorstwa prowadzących program Top Gear. Mało kto wie, ale Amazon Prime Video dostępne było dla polskich użytkowników już w 2016 roku - wtedy właśnie zyskali oni możliwość opłacania subskrypcji, choć platforma nie miałą zbyt wiele do zaoferowania polskiej publiczności. 

Zobacz także: Recenzja: Nie zatrzymasz mnie - Clarkson Jeremy

Obecnie Amazon Prime Video oferuje wiele filmów i sieriali z polskim lektorem, dubbingiem lub choćby napisami. Aktualnie z Amazon Prime Video można korzystać, decydując się na subskrypcję w kwocie 25,99 zł miesięcznie.

Hulu - kiedy możemy spodziewać się premiery w Polsce? 

Podobnie jak inne platformy streamingowe, także Hulu posiada wbudowaną blokadę i ograniczenia, związane z tym, kto i gdzie może oglądać poszczególne treści. Oznacza to, że geoblokada uniemożliwia oglądanie materiałów wideo w Polsce, nawet pomimo założenia konta w Hulu i opłacenia subskrypcji. Obecnie jedynym rozwiązaniem, stosowanym przez część osób, jest korzystanie z sieci VPN.

Przez minione ponad 10 lat Hulu funkcjonowało jedynie jako platforma stramingowa, działająca w granicach Stanów Zjednoczonych i Japonii. Po tym, jak w marcu 2019 roku aż 60% udziałów w Hulu przejął Disney, stało się jasne, że usługa ta trafi wreszcie na inne, międzynarodowe rynki. Uwzględniając jednak, że dla koncernu to platforma Disney+ jest priorytetowa, z niemal całkowitą pewnością możemy stwierdzić, że Hulu trafi do Polski później, niż Disney+. Co za tym idzie - najpewniej nie w 2021 roku.

Paramount+ – kiedy premiera w Polsce?

Paramount+ to zupełnie nowa platforma streamingowa, która swoją premierę miała 4 marca. Wystartowała wówczas w USA, Ameryce Łacińskiej i Kanadzie. W następnej kolejności trafiła do Auistralii oraz Danii i Szwecji.

Zobacz także: "Szkoła dla Elity" i nie tylko. Popularne seriale Netflixa w formie książek

Nie wiadomo niestety, kiedy platforma ta zawita w w Europie kontynentalnej. Brak konkretnej daty premiery wynika w duzęj mierze z faktu, że ViacomCBS - właściciel platformy - powiązany jest wieloma umowami licencyjnymi. Dotyczy to nie tylko lokalnych dystrybutorów, takich jak krajowe stacje telewizyjne, ale także innych platform streamingowych, jak Netflix czy Amazon Prime Video. Możliwe, że dopiero po wygaśnięciu poszczególnych umów doczekamy się konkretnych informacji na temat pojawienia się Paramount+ w Polsce.

Platformy streamingowe - książki

Wbrew pozorom, na rynku dostępne są takżę książki, opowiadające o kulisach powstawania platform streamingowych. Jedną z nich jest Netflix. To się nigdy nie uda, autorstwa Marca Randolpha, opowiadająca o początkach Netflixa.

Książkę Netflix. To się nigdy nie uda można kupić taniej poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Netflix. To się nigdy nie uda
Marc Randolph0
Okładka książki - Netflix. To się nigdy nie uda

Idea, wiara i przekonanie. Opowieść o tym, jak powstawał Netflix Dawno, dawno temu na rynku królowały stacjonarne wypożyczalnie filmów....

dodaj do biblioteczki
Reklamy