"Szkoła dla Elity" i nie tylko. Popularne seriale Netflixa w formie książek

Data: 2021-04-26 19:29:47 Autor: Przemysław Garczyński
udostępnij Tweet

Choć niejednokrotnie zasiadamy przed ekranem, by zanurzyć się w świecie, przedsatwinym w serialach Netflixa - choćby takich, jak Szkoła dla Elity, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że seriale tej popularnej platformy streamingowej mają swoje książkowe odpowiedniki. Sprawdźmy zatem, których bohaterów spotkamy również na kartach powieści.

Obrazek w treści

  • Wiele filmów i seriali oryginalnych od Netflixa opartych jest na książkach. 
  • Część z produkcji oryginalnych adaptowanych jest na literaturę. 
  • Wśród najnowszych adaptacji znajduje się serial New Amsterdam.

Bez względu na to, czy książka powstaje na podstawie serialu, czy też odwrotnie - poszczególne sezony zostają wydane w formie powieści, pewne jest jedno: kinematografia i literatura od dawna idą ze sobą w parze. Nietrudno dostrzec ten trend takżę na platformie Netflix, która przecież podjęłą się ekranizacji choćby takiego dzieła klasyki, jak Ania z Zielonego Wzgórza, znana widzom jako Ania, nie Anna. Takżę bijący nie tak dawno rekordy popularności Wiedźmin z Henrym Cavillem w roli głównej zaistniał przecież najpierw na kartach cyklu powieści Andrzeja Sapkowskiego. Jakie jeszcze seriale, które zyskują popularność na platformie streamingowej Netflix, mają swoje literackie odpowiedniki?

Szkoła dla Elity – najpierw serial, potem książka 

Choć to zdecydowanie rzadsza kolej rzeczy, popularny serial pod tytułem Szkoła dla Elity doczekał się książkowego odpowiednika. Już 5 maja 2021 roku na księgarskie półki trafi wydana przez Pascal powieść pod tytułem Szkoła dla Elity. W głębi klasy, której autorką jest Abril Zamora.

Książka ta opowiada całą historię przedstawioną w serialu. Poznajemy zatem Melenę, Janine, Mario, Paulę i Gorkę - uczniów ekskluzywnej, prywatnej szkoły, do której trafiają uczniowie z biednych dzielnic. Pojawia się wątek zabójstwa Mariny - szkolnej gwiazdy. Czy nasi bohaterowie byli zamieszanie w śmierć nastolatki? Jaką tajemnicę skrywa pamiętnik, który wpadł w ręce stróżów prawa? Czy ten tajemniczy dziennik ma cokolwiek wspólnego ze zbrodnią, do której doszło? Książka ma pozwolić miłośnikom serialu na nowo, choć nieco inaczej, spojrzeć na mroczną historię, jaką skrywa tytułowa szkoła dla elity.

Zobacz także: Szkoła dla elity powróci w kolejnych odcinkach – Netflix potwierdza 5 sezon

Szpital New Amsterdam nie tylko na Netflixie

Zwiedziliście już najstarszy szpital w USA razem z doktorem Maxem Goodwinem, który właśnie został jego nowym dyrektorem? Razem z pacjentami Szpitala New Amsterdam przeszliśćie rewolucję pod okiem ceniącego niezależność głównego bohatera? Pora zatem spojrzeć na tę historię z zupełnie innej perspektywy!

Jak sugeruje każdy odcinek tego dostępnego na platformie Netflix serialu, powstał on na podstawie książki doktora Erica Manheimera - ten, podobnie jak serialowy Goodwin, także wspinał się przez wiele lat po szczeblach kariery medycznej, by zostać ostatecznie dyrektorem nowojorskiego szpitala Bellevue.

Zobacz również: New Amsterdam - serial oparty na faktach. Będzie książka!

Manheimer wydał ksiażkę pod tytułęm Twelve Patients, i to właśnie ona zostałą przez Netflix zaadoptowana do wersji serialowej. W Polsce jeszcze nie jest dostępna, jednak rozpoczęły się już prace nad jej tłumaczeniem i wydaniem, więc lektura historii "prawdziwego Maxa Goodwina" czeka Was już niebawem.

Pora podpatrzeć Bridgertonów... na kartach książki

Coraz więcej osób interesuje się obecnie życiem ósemki rodzeństwa, jaką stanowią tytułowi Bridgertonowie.

Czytaj także: Co dalej z Bridgertonami? Zmiany w obsadzie i nowe sezony

Różni od siebie, poszukujący szczęścia i miłości wśród londyńskich elit, pierwotnie zagościli na łamach aż dziewięciotomowego cyklu, autorstwa Julii Quinn. Osiem z nich zostało wydanych w naszym kraju, dziewiąty - ostatni tom, stanowi z kolei podsumowanie historii tytułowego rodzeństwa i czeka na swoją polską premierę.

Inne popularne seriale Netflixa na podstawie książek

Bezapelacyjnie do grona popularnych obecnie seriali na tej platformie streamingowej, należą także takie tytuły, jak Bałagan, jaki zostawisz. W tym przypadku mowa o ekranizacji wydanej w 2017 roku ksiażki Carlosa Montero pod tym samym tytułem, będącej thrillerem psychologicznym, którego bohaterami jest bezdzietna Raquel po epizodzie depresyjnym oraz jej mąż, będący bezrobotnym pisarzem. Kiedy Raquel zaczyna pracę jako nauczycielka w szkole średniej w Novariz, dowiaduje się, że Elvira - nauczycielka, którą zastępuje - popełniła samobójstwo. Wkrótce kobieta dostaje anonimowy liścik, który sprawia, że postanawia odkryć prawdę na temat samobójstwa Elviry.

Zobacz także: Tiny Pretty Things (Tancereczki) – Baletowa walka o młodych talentów

Tiny Pretty Things. Także i ten tytuł - określany jako połączenie Pretty Little Liars i Czarnego łabędzia - łatwo znaleźć na księgarskich półkach w postaci powieści, której autorkami są Sona Charaipotra i Dhonielle Clayton. Historia, podobnie jak w serialu, toczy się wokół szkoły baletowej, w której pasja do tańca już dawno zeszłą na dalszy plan, a motorem napędowym stały się intrygi, żarty i nieszczęśliwe wypadki.

Jakie jeszcze seriale Netflixa mają swoje książkowe odpowiedniki?

Wbrew pozorom, wymieniać można by bez końca. Netflix zadbał o ekranizację historii sierot Baudelaire z Serii niefortunnych zdarzeń, napisanej przez Lemony'ego Snicketa, czy choćby zyskującej na popularności powieści Waltera Tevisa Gambit królowej.

Platforma streamingowa oferuje obecnie również serial Sherlock, który oparty jest luźno na twórczości Arthura Conan Doyle'a. Wreszcie - jest i Lupin, równie swobodnie nawiązujący do powieśći o Arsene Lupinie: dżentelmenie - włamywaczu, stworzonych przez Maurice'a Leblanca.

Zobacz także: W jakiej kolejności czytać Sherlocka Holmesa? Przewodnik po serii z najsłynniejszym detektywem

Tym, którzy zainteresowani są powieściami o tym ostatnim bohaterze, polecamy pierwszy tom tej poczytnej serii:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Szkoła dla elity. W głębi klasy
Abril Zamora0
Okładka książki - Szkoła dla elity. W głębi klasy

Do ekskluzywnej prywatnej szkoły trafiają uczniowie z biednych dzielnic. Zderzenie dwóch światów, różnica kultur, nieuczciwa konkurencja...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez opamiętania
Pokaż wszystkie recenzje