Znany jest program Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry

Data: 2021-05-13 11:22:25 Autor: Patryk Obarski

Pod koniec maja w Wiśle, rodzinnej miejscowości Jerzego Pilcha, odbędzie się Festiwal Słowa Granatowe Góry. Organizatorzy zapowiadają pierwsze wydarzenia w ramach festiwalu. 

Obrazek w treści

  • Festiwal Słowa Granatowe Góry odbędzie się pod koniec maja. 
  • W planach festiwalu jest organizacja spotkań i warsztatów.
  • Organizatorzy mają nadzieję, że nowe wydarzenie na stałe wpisze się w polską mapę festiwalową. 

Od 28 maja w Wiśle odbywać się będzie Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry. W ramach pierwszej edycji festiwalu zorganizowane zostaną warsztaty, spotkania literackie oraz koncerty. 

Festiwal Słowa Granatowe Góry – program 

W czwartek, 13 maja, organizatorzy Festiwalu Słowa Granatowe Góry opublikowali oficjalny program wydarzenia, które zaplanowano na ostatni majowy weekend. Już od pierwszego dnia festiwalu uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych warsztatach i wydarzeniach kulturalnych. 

Wydarzenie rozpocznie się prologiem w czwartek, 27 maja, czyli dzień przed oficjalnym rozpoczęciem wydarzenia. W czwartkowy wieczór w wiślańskiej bibliotece odbędzie się spektakl teatralny pt. Pamięć głębinowa, który powstał na podstawie fragmentów książki Jerzego Pilcha Bezpowrotnie utracona leworęczność

W koncercie inauguracyjnym festiwalu zobaczymy Kwiat Jabłoni. Wśród zaproszonych gości pojawią się m.in. Szczepan Twardoch, Anna Dziewit-Meller, Jerzy Kronhold,  Wojciech Jagielski, Justyna Sobolewska.

Czytaj także: Zmarł Jerzy Pilch, laureat Nagrody Nike

W kolejnych dniach w planach jest organizacja warsztatu tworzenia podcastów, spotkanie wokół języka Jerzego z udziałem Katarzyny Kłosińskiej i Michała Rusinka czy spacer po Wiśle śladami Jerzego Pilcha.

W ciągu trzech dni odbędzie się kilkadziesiąt spotkań literackich, dyskusji, spacerów i warsztatów. Nie zabraknie też przedstawienia muzycznego, wystaw czy meczu piłkarskiego Pilchowie vs Reszta świata. 

Festiwal poświęcony Jerzemu Pilchowi 

Organizacja festiwalu w Wiśle nie jest przypadkowa. To właśnie w rodzinnej miejscowości znanego pisarza odbędzie się nowy festiwal, w którego radzie programowej znalazł się literaturoznawca i rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. Ryszard Koziołek. 

Festiwal ma sens przede wszystkim, gdy jest cyklem i osadza się na stałe w roku miasta oraz w roku kulturalnym Polski

– mówi prof. Ryszard Koziołek.

Jak dodają organizatorzy, miasto Wisła pragnie, by literatura stała się ważnym jej elementem. W planach gminy jest przejęcie domu rodzinny pisarza, by stworzyć w tym miejscy dom pracy twórczej dla pisarzy. To właśnie tam odbywać mają się także kolejne literackie działania. 

Jestem przekonany, że Festiwal Granatowe Góry na stałe zagości na mapie literackiej naszego kraju. Festiwal jest najżywszą formą upamiętnienia artysty, taką którą tworzy publiczność i goście. Taką, która pozwala kolejnym pokoleniom poznawać prozę Pilcha i poznawać ją w miejscu, które odgrywa w niej kolosalne znaczenie

– dodaje prof. Koziołek.

Festiwal Słowa Granatowe Góry odbywać się będzie na terenie Wisły od 27 do 30 maja 2021 roku. Za organizację wydarzenia odpowiada Biuro Festiwalowe związane z Wiślańskim Centrum Kultury. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Autor