Filip Springer i... ekopoetyka! Już niebawem otwarcie Szkoły Ekopoetyki

Data: 2020-02-09 09:42:34 Autor: Sławomir Krempa

Filip Springer to ceniony polski reportażysta, który ostatnio odpowiedzialny jest za program artystyczny festiwalu Miedzianka Fest. Niebawem z inicjatywy twórcy utworzona zostanie… Szkoła Ekopoetyki!

Obrazek w treści

Filip Springer to znany polski reportażysta, który za swoje publikacje nominowany był m.in. do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Nagrody Literackiej NIKE. Twórca na swoim koncie ma m.in. Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL, Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast, czy swój debiut – reportaż Miedzianka. Historia znikania.

Chociaż obecnie Springer zajmuje się programem organizowanego w Miedziance festiwalu kulturalnego Miedzianka Fest, to współpracujący z twórcą Instytut Reportażu zapowiedział kolejną inicjatywę.

Od czerwca 2020 roku w Warszawie rusza pierwsza w Polsce Szkoła Ekopoetyki. Specjalną uczelnię dla wybranych – osób z wykształceniem wyższym i legitymującym się przynajmniej trzema wydanymi publikacjami. Szkołą kierować będzie dr hab. Julia Fiedorczuk, pisarka, poetka, tłumaczka, adiunkt w Zakładzie Literatury Amerykańskiej Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, która odpowiada także za treść programu Szkoły Ekopoetyki.

Szkoła Ekopoetyki ma zwracać uwagę na relacje między istotami zamieszkującymi Ziemię, w tym na relacje międzyludzkie. Wykłady – prowadzone nie tylko w postaci typowych zajęć w salach, ale głównie plenerowych warsztatów, mają nauczyć kursantów innego spojrzenia na świat i doprowadzić do refleksji nad tematami  związanymi z człowiekiem i naturą.

- Ekokrytyka to stosunkowo nowy dyskurs w obrębie humanistyki - tłumaczy Julia Fiedorczuk - wysuwa się w nim na plan pierwszy kwestię relacji pomiędzy istotami ludzkimi a nie-ludzką naturą. Zdaniem ekokrytyków destrukcyjne działania ludzi są spowodowane między innymi szkodliwymi wyobrażeniami na temat środowiska naturalnego. Kształtowanie wyobrażeń mniej destrukcyjnych należy z kolei do głównych zadań ekopoetyki, rozumianej zgodnie ze swoim greckim źródłosłowem jako tworzenie (poiesis) domu (oikos).

Pierwsze zajęcia ze Szkoły Ekopoetyki mają odbyć się w czerwcu, a zapisy trwają do marca. Udział w Szkole jest płatny 5500 złotych za rok, a pod koniec uczestnictwa w Szkole Ekopoetyki uczestnicy otrzymują specjalny certyfikat.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.