reklama

Gdybym była tobą… Fragment książki "Kiecka i krynolina"

Data: 2021-04-06 09:42:33 Autor: Piotr Piekarski

Zośce zawalił się świat. Jej ukochany Konstanty, wbrew małżeńskiej przysiędze, uległ urokom korporacyjnej koleżanki o figurze Afrodyty. Świat zawalił się również Zofii, której mąż Kazimierz oddał serce francuskiej guwernantce. Siedzą teraz obie przed tym samym lustrem, ronią łzy i między jednym chlipnięciem a drugim skarżą się na wiarołomców, nie bacząc, że dzieli je… 150 lat.

Obrazek w treści

Sprawy się komplikują, gdy nieznana siła – czy to koniaczek, czy czarna dziura – przenosi Zośkę z nowoczesnego apartamentowca w Warszawie do dworku w Lutomierzycach, w czasy powstania styczniowego.

Zofia zaś odbywa podróż do 2019 roku i zamiana zdobnej krynoliny na skąpą kieckę okazuje się dla niej najmniejszym problemem… Co z tego wyniknie? Czy łaskawy los pozwoli Zośce i Zofii powrócić na ich miejsca w czasie i przestrzeni, nie powodując genealogicznych komplikacji?

Kiecka i krynolina to nowa powieść Aleksandry Katarzyny Maludy, dowcipna, przewrotna, choć z nutą nostalgii i odrobiną refleksji. Do lektury powieści zaprasza Wydawnictwo Szara Godzina! Ostatnio mogliście przeczytać pierwszydrugi fragment książki, a dziś zachęcamy do sięgnięcia po ostatnią jego część:  

Wieczorem usiadła przed lustrem i szczotkowała włosy. Niemal czuła na sobie wzrok Konstantego. Niepokoiło ją to w najwyższym stopniu, a jednocześnie rozlewała się w niej cudowna słodycz.

Tak zatopiła się w swoich myślach, że niemal nie zauważyła, iż po drugiej stronie zwierciadła usiadła Zośka i z jawnie rozanielonym wzrokiem także sięgnęła po szczotkę do włosów.

– Kobieta musi usłyszeć od czasu do czasu, że jest ósmym cudem świata – odezwała się.

– Konstanty ci tak powiedział? – Dopiero kiedy przebrzmiało to pytanie, Zofia zdała sobie sprawę, że zadała je jedynie po to, by móc wymówić to imię.

– Konstanty? – W głosie Zośki słychać było wyraźnie frustrację. – Konstanty chodzi jak chmura gradowa i się do mnie nie odzywa.

– Ach tak? – Mimo swoich rozterek Zofia poczuła się tą wiadomością trochę zaniepokojona.– To Kazimierz. Ten człowiek tak dobrze rozumie kobiety! Ale u ciebie coś się stało. Jesteś taka… inna.

– Inna…

Naraz Zofia poczuła gwałtowną potrzebę zwierzenia się ze swoich niestosownych uczuć. Chciała usłyszeć samą siebie, jak się gani, jak potępia. I chciała ostrzec Zośkę. Ona przecież dobrze znała jednego takiego Kazimierza, który recytował wiersze, który potrafił zrozumieć najlżejsze drgnienia kobiecej duszy, ale potem okazało się, że to był tylko pozór, fasada, za którą krył się twardy egoizm. Dla takich mężczyzn kobieta bywa często tylko lustrem, w którym ma się odbijać ich wspaniałość. Tłumaczyła się więc gwałtownie przed Zośką ze swoich karygodnych emocji, nie bacząc na to, że ona tam po drugiej stronie zwierciadła też domaga się głosu, nerwowo machając rękoma.

– Gdybym była tobą… – Zofia usłyszała, że Zośka wypowiada identyczne słowa.

– Gdybym była tobą… – Zośce wreszcie udało się wtrącić w monolog imienniczki w momencie, kiedy ta lekko ściszyła głos.

Ledwie zdążyła wypowiedzieć te słowa, poczuła, że stało się coś dziwnego. Co? Nie wiedziała. Wiele lat potem, a przez ten czas nie odważyła się mówić o tym z kimkolwiek, myślała, że czasoprzestrzeń, w której ona i Zofia były uwięzione, musiała się jakoś zagiąć w sposób niekontrolowany albo – jeśli KTOŚ to kontrolował – zrobił jakiś niezwykły eksperyment. Kiedy idealnie wypowiedziały te słowa, a ich głosy miały zupełnie taką samą amplitudę drgań i to samo natężenie, musiało dojść do jakiegoś zetknięcia się tej sfalowanej czasoprzestrzeni albo Bóg wie co! W każdym razie stało się COŚ!

Książkę Kiecka i krynolina kupić można w księgarniach internetowych: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Kiecka i krynolina
Aleksandra Katarzyna Maludy 1
Okładka książki - Kiecka i krynolina

Zośce zawalił się świat. Jej ukochany Konstanty, wbrew małżeńskiej przysiędze, uległ urokom korporacyjnej koleżanki o figurze Afrodyty. Świat zawalił się...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Każde twoje słowo
Marta Reich
Każde twoje słowo
Pocztówki z Portugalii
Jolanta Kosowska
Pocztówki z Portugalii
Pani Cisza
Arkady Saulski
Pani Cisza
Pokaż wszystkie recenzje