Kiecka i krynolina

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2021-03-22

Zośce zawalił się świat. Jej ukochany Konstanty, wbrew małżeńskiej przysiędze, uległ urokom korporacyjnej koleżanki o figurze Afrodyty. Świat zawalił się również Zofii, której mąż Kazimierz oddał serce francuskiej guwernantce. Siedzą teraz obie przed tym samym lustrem, ronią łzy i między jednym chlipnięciem a drugim skarżą się na wiarołomców, nie bacząc, że dzieli je… 150 lat. Sprawy się komplikują, gdy nieznana siła – czy to koniaczek, czy czarna dziura – przenosi Zośkę z nowoczesnego apartamentowca w Warszawie do dworku w Lutomierzycach, w czasy powstania styczniowego. Zofia zaś odbywa podróż do 2019 roku i zamiana zdobnej krynoliny na skąpą kieckę okazuje się dla niej najmniejszym problemem… Co z tego wyniknie? Czy łaskawy los pozwoli Zośce i Zofii powrócić na ich miejsca w czasie i przestrzeni, nie powodując genealogicznych komplikacji? Kiecka i krynolina to nowa powieść autorki Gruzowiska, dowcipna, przewrotna, choć z nutą nostalgii i odrobiną refleksji.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Kiecka i krynolina

Opinie o książce - Kiecka i krynolina

Avatar użytkownika - pobarski
pobarski
Przeglądając się w lustrze dostrzegasz swoje odbicie. A co, jeśli zobaczysz… siebie z przeszłości? Aleksandra Katarzyna Maludy – wraz ze swoimi bohaterkami – zabiera czytelników w niezwykłą podróż pomiędzy epokami!  Zośka prowadziła spokojne, lecz naprawdę dobre życie. Robiła to, o czym zawsze marzyła – uczyła w szkole, w domu zajmowała się ukochaną córką, a wolne weekendy spędzała u boku jedynego mężczyzny jej życia. Życie Zośki wali się jednak jak domek z kart – córka przechodzi okres nastoletniego buntu, a mąż… zdradza ją z młodszą kobietą!  Zośka ma dość. Smutki zatapia w koniaku i rozmawia z odbiciem lustra toaletki. Problem tylko w tym, że odbicie… zaczyna jej odpowiadać!  Z drugiej strony lustra rzewnymi łzami zalewa się bowiem Zofia, pani Lutomierzyc, która żyje w Rzeczypospolitej czasów powstania styczniowego. Kobieta również zmaga się z trudną sytuacją osobistą, bowiem jej mąż także okazał się niewierny i opuścił rodzinę, przynosząc jej hańbę. Co więcej, Zofia zamartwia się coraz trudniejszą sytuacją w kraju oraz powstaniem, w które zaangażowani są jej synowie.  Życie kobiet komplikuje się więc jeszcze bardziej, kiedy pod wpływem przypadku… zamieniają się miejscami. W całkiem nowej rzeczywistości, Zofia i Zośka będą musiały dopasować się do wymagań stawianych im przez epokę. A na dodatek ...

Opinie o książce - Kiecka i krynolina

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-04-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Świetna książka. I niezwykle ciekawa. Z moim ulubionym motywem. Czasami zabawa czasami posiadajaca mądrość życiową. Czyta się ją lekko i przyjemnie.

"To jest niemożliwe".

Póki co, nie możemy podróżować w czasie, ale na poziomie kwantowym takie wędrówki są możliwe. Być może kiedyś wyprawy w przeszłość bądź w przyszłość będą elementem naszej codzienności, ale na razie pozostają nam takie literackie podróże w czasie jak "Kiecka i krynolina". Pełne humoru i wywołujące szereg refleksji.

Aleksandra Katarzyna Maludy to absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i historii w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku. Autorka przez całe swoje życie związana była ze szkołą, pracowała bowiem jako nauczycielka. Obecnie korzysta z uroków emerytury, a pisanie jest spełnieniem jej marzeń.

Przed lustrem starej toaletki spotykają się dwie Zosie. Jedna, ta współczesna, którą mąż Konstanty zdradził z biurową koleżanką i druga, żyjąca 150 lat wstecz, której mąż Kazimierz zatracił się w uczuciu do francuskiej guwernantki. Obydwie zwierzają się sobie, gdy pewnego dnia, nieprzewidywalny los zamienia je miejscami. Jedna musi odnaleźć się w 2019 r., a druga w czasach powstania styczniowego.

Po lekturze najnowszej powieści Aleksandry Katarzyny Maludy zastanawiam się nad tym, którą Zosią wolałabym zostać. I muszę przyznać, że ciężko odpowiedzieć mi na to pytanie, gdyż każda z tych dwóch kobiecych postaci musiała zmierzyć się ze swoistym novum. Jedna pod postacią wyzwania życia w czasach nam współczesnych, a druga pod postacią życia w odległej przeszłości, pozbawionej wielu udogodnień dnia dzisiejszego. Perypetie bohaterek okazały się więc dla mnie niezwykle ciekawe i frapujące, wyzwalając przy tym sporo przemyśleń w temacie tego, jak zachowałabym się na ich miejscu. Będąc bowiem Zosią z przeszłości, nie wiedziałabym nawet, czym jest telewizor, a cofając się w przeszłość, nie potrafiłabym funkcjonować bez chociażby toalety. Myślę, że wielu czytelników nie oprze się pokusie wyobrażenia sobie obydwu sytuacji i to niewątpliwie wartość dodana tej historii.

"Kiecka i krynolina" to powieść, w której fabule czytelnicy znajdą sporo humoru, okraszonego lekkim językiem autorki i klimatycznym tłem sytuacyjnym. Wszystko to tworzy wciągającą opowieść o niecodziennej zamianie miejsc, która w realnym życiu nie jest możliwa. Aleksandra Katarzyna Maludy operując umiejętnie dowcipem, zaprasza czytelnika do świata, w którym odnajdzie zarówno nieco refleksji, ale i dobrej rozrywki, której bardzo wymownym symbolem są słowa tytułu, czyli kiecka i krynolina, do których obydwie Zosie nie są w stanie się przystosować.

Autorce w malowniczy sposób udało się ukazać codzienne życie sprzed 150 lat. W fabule zawarto bowiem sporo opisów potraw, jakich dzisiaj nie znajdziemy na naszych stołach, a także opisów ówczesnych zwyczajów i etykiety. Przyznam, że bardzo chciałabym  spróbować chłodnika na skisłym mleku czy też wiśniowych ciasteczek albo leguminy z krajanych naleśników. Na samą myśl o tych specjałach robię się bowiem bardzo głodna. Istotną jest także warstwa historyczna ukazująca genezę powstania styczniowego i losy walczących.

Aleksandra Katarzyna Maludy oddaje w ręce czytelników książkę idealną na dzisiejsze czasy – pełną humoru, z fantastycznym elementem fabularnym oraz przemycającą nieco wiedzy o życiu sprzed ponad wieku. Dzięki swojej najnowszej powieści pokazuje także pewne stałe, które definiują kobiecą codzienność, a także fakt, że miłość jest nieobliczalna i pełna niespodzianek niezależnie od czasów w jakich żyjemy.

Rok 1863. Opowieść o miłości, wojnie i gotowaniu
Aleksandra Katarzyna Maludy 0
Okładka ksiązki - Rok 1863. Opowieść o miłości, wojnie i gotowaniu

Połowa roku 1862. W powietrzu już wisi powstanie, do którego przygotowują się mieszkańcy Drozdowa, Kondrajca oraz innych okolicznych miejscowości...

Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy 0
Okładka ksiązki - Wisznia ze słowiańskiej głuszy

W słowiańskim grodzie Szeligów nad Dnieprem żyła piękna Wisznia. W dziewczynie, o której krążyły pogłoski, że jest córką bogini Mokoszy...

Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska