Recenzja książki: Kiecka i krynolina

Recenzuje: Patryk Obarski

Przeglądając się w lustrze, dostrzegasz swoje odbicie. A co, jeśli zobaczysz… siebie z przeszłości? Aleksandra Katarzyna Maludy w swojej powieści Kiecka i krynolina zabiera czytelników w niezwykłą podróż pomiędzy epokami! 

Zośka prowadziła spokojne, lecz naprawdę dobre życie. Robiła to, o czym zawsze marzyła – uczyła w szkole, w domu zajmowała się ukochaną córką, a wolne weekendy spędzała u boku mężczyzny życia. Życie Zośki wali się jednak jak domek z kart – córka przechodzi okres nastoletniego buntu, a mąż… zdradza ją z młodszą kobietą! 

Zośka ma dość. Smutki topi w koniaku i rozmawia z odbiciem w lustrze toaletki. Problem tylko w tym, że odbicie… zaczyna jej odpowiadać! 

Z drugiej strony lustra rzewnymi łzami zalewa się bowiem Zofia, pani Lutomierzyc, która żyje w Rzeczypospolitej czasów powstania styczniowego. Kobieta również zmaga się z trudną sytuacją osobistą, bowiem jej mąż także okazał się niewierny i opuścił rodzinę, przynosząc jej hańbę. Co więcej, Zofia zamartwia się coraz trudniejszą sytuacją w kraju oraz powstaniem, w które zaangażowani są jej synowie. 

Życie kobiet komplikuje się więc jeszcze bardziej, kiedy pod wpływem przypadku… zamieniają się miejscami. W całkiem nowej rzeczywistości Zofia i Zośka będą musiały dostosować się do wymagań stawianych im przez epokę. A na dodatek zostaną zmuszone do tego, by znaleźć sposób na powrót do swoich czasów! 

Kiecka i krynolina to pełna humoru opowieść o kobietach, które znalazły się w niemałych tarapatach. To także dowód na to, że wiele problemów jest aktualnych niezależnie od tego, w jakich czasach żyjemy. 

W swojej najnowszej książce Aleksandra Katarzyna Maludy zabiera czytelników w podróż między epokami. Autorka czerpie to, co najlepsze ze sprawdzonych już zabiegów fabularnych, dzięki czemu opowieść o Zofii i Zośce nie jest sztampowa czy nudna. 

Książka okraszona jest również sporą dawką humoru. Żarty i komizm sytuacyjny przełamane zostają często ważnymi wątkami obyczajowymi (jak chociażby motywy związane z powstaniem styczniowym), dzięki czemu książka – mimo pozornej lekkości – nie jest bajką dla dorosłych. Aleksandra Katarzyna Maludy sprawnie przeplata wydarzenia historyczne XIX wieku z problemami, z którymi zmagają się mieszkańcy współczesnej Polski. Z drugiej strony – autorka pokazuje, że chociaż między epokami istnieją spore różnice technologiczne i społeczno-obyczajowe, to jednak w życiu osobistym wielu kobiet tak naprawdę niewiele się zmieniło, a niektóre problemy wciąż pozostają aktualne. 

Aleksandra Katarzyna Maludy swoją powieścią udowadnia także, że kobiety nierzadko okazują się znacznie silniejsze i odważniejsze od mężczyzn. Pisarka tworzy silne postaci kobiece, którym – pomimo pozornej delikatności – nie brak także stanowczości. 

Kiecka i krynolina to przyjemna powieść, która mówi o tym, że każdy problem można rozwiązać. Warto jednak mieć przy sobie kogoś, komu można zaufać – na przykład przyjaciółkę sprzed 150 lat! 

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Kiecka i krynolina

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Kiecka i krynolina
Książka
Kiecka i krynolina
Aleksandra Katarzyna Maludy
Inne książki autora
Rok 1863. Opowieść o miłości, wojnie i gotowaniu
Aleksandra Katarzyna Maludy0
Okładka ksiązki - Rok 1863. Opowieść o miłości, wojnie i gotowaniu

Połowa roku 1862. W powietrzu już wisi powstanie, do którego przygotowują się mieszkańcy Drozdowa, Kondrajca oraz innych okolicznych miejscowości...

Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy0
Okładka ksiązki - Wisznia ze słowiańskiej głuszy

W słowiańskim grodzie Szeligów nad Dnieprem żyła piękna Wisznia. W dziewczynie, o której krążyły pogłoski, że jest córką bogini Mokoszy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy