Już niebawem pierwsza książka 16-letniej Grety Thunberg

Data: 2019-05-04 09:41:40 Autor: pobarski
News - Już niebawem pierwsza książka 16-letniej Grety Thunberg

Na publikację książki Grety Thunberg, młodej aktywistki ze Szwecji, zdecydowało się brytyjskie wydawnictwo Penguin. Książka ukazać ma się jeszcze tego roku.

Gretę Thunberg zna każdy, kto choć pobieżnie ogląda i czyta wiadomości z ostatnich miesięcy. Ta szesnastolatka pochodząca ze Szwecji stała się symbolem młodzieńczego buntu przeciwko międzynarodowej polityce środowiskowej, niszczącej naszą planetę i klimat.

Thundberg zapoczątkowała strajk szkolny związany z ochroną środowiska w 2018 roku i od tamtego czasu, zdołała zjednoczyć młodzież szkolną z wielu krajów Europy. W połowie marca także i w wielu polskich miastach odbywały się protesty związane z jej działalnością.

Greta poruszyła serca nie tylko swoich rówieśników, ale także dorosłych, w tym polityków. Wszystko za sprawą siły, determinacji, uporu i… mocnych, szczerych przemówień. To właśnie teksty jej wypowiedzi pojawią się w formie zbioru wydanego przez Penguin.

Książka z przemówieniami młodej aktywistki wydana ma być już w przyszłym miesiącu. Nie dziwi pośpiech wydawcy – wszak 16-latka nominowana została do Pokojowej Nagrody Nobla. O tym, kto otrzyma Nagrodę, dowiemy się zaś w grudniu tego roku.

Nazywam się Greta Thunberg. Mam 16 lat. Pochodzę ze Szwecji. I przemawiam w imieniu przyszłych pokoleń – tak zaczęła jedno z przemówień, a do jej głosu, dołączyły się setki innych. Greta Thunberg wystąpiła między innymi podczas konferencji TEDxStockholm, była także w Polsce, a konkretnie w Katowicach – podczas COP24, konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu.

Dziewczyna pochodzi z rodziny artystów, jej ojciec jest aktorem, a matka — śpiewaczką operową. Przodek Grety od strony ojca sam był laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, sformułował on bowiem hipotezę globalnego ocieplenia i wpływu gazów cieplarnianych na atmosferę naszej planety. U młodej aktywistki zdiagnozowano zespół Aspergera.

Fot. European Parliament / CC BY-SA 2.0. / Flickr.com

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Wariat na wolności. Autobiografia
Wojciech Eichelberger;
Wariat na wolności. Autobiografia
Pokaż wszystkie recenzje