Od dramaturga po niezwykłą rolę w historii Czechosłowacji. – Havel

Data: 2021-10-05 12:40:02 Autor: Tamer Adas
udostępnij Tweet

Film Havel w 2020 roku spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, nieco umilając czas widzom w trakcie wybuchu pandemii koronawirusa. Jak historia dramaturga została zaprezentowana?

Havel to czeski film biograficzny z 2020 roku w reżyserii Slaveka Horaka.

Havel – opis

O czym opowiada Havel? Akcja biograficznego filmu zabiera widzów do roku 1976, gdy dramaturg Vaclav Havel rozpoczyna działalność polegającą na walce o obronę praw człowieka. Po ataku milicji on oraz jego przyjaciele piszą manifest do komunistycznych władz. To nie koniec brutalnych działań, gdyż bohater praktycznie z miejsca trafia do więzienia.

Po kilku latach okazuje się wielkim liderem tak zwanej aksamitnej rewolucji, w 1989 roku stają się niekomunistycznym prezydentem Czechosłowacji.

Czytaj także: Początek historii Daniela Craiga w roli Jamesa Bonda! – Casino Royale

Intelektualista czuje się jednak rozdarty, ponieważ kochał świat teatru, a obecnie musi piastować stanowisko polityczne. Więź z żoną Olgą okazuje się dla niego ratunkiem....

Havel – obsada

Kto był gwiazdą Havel? W tytułowej roli wystąpił Viktor Dvorak, bardzo dobrze spisujący się ze swojego zadania. Nie był to jego idealny występ, ale bez dwóch zdań aktor wykonał wiele pracy, by wypaść naprawdę wiarygodnie.

Czytaj także: Być Jamesem Bondem - dokument o Danielu Craigu zadebiutuje na HBO GO, ale i na TVP1

W obsadzie swoje miejsce otrzymali również Martin Hofmann, Anna Geislerová, Barbora Seidlová czy Stanislav Majer.

Havel – gdzie zobaczyć?

Gdzie pojawi się Havel? Film biograficzny będzie dostępny na TVP Kultura oraz TVP Kultura 2, w środę, 27 kwietnia 2022 roku o godzinie 21:00.

Czytaj także: Quantum of Solace czyli stary-nowy Bond. Recenzja

Produkcja dostępna jest także na serwisach VOD.

Havel – opinie

Biografia Havel utrzymała naprawdę niezły poziom, oferując widzom niezłą propozycję skutecznie skupiającą się na dramaturgu oraz jego kolejnych działaniach w sferze walki o prawa człowieka.

Czytaj także: Nie czas umierać – nowy film o Jamesie Bondzie – kiedy premiera, opis, obsada

Havel – książka

Film Havel jest biografią życia Vaclava Havela, który zapisał się w historii nie tylko Czechosłowacji, ale i całej Europy Wschodniej. Po seansie być może będziecie mieli ochotę zapoznać się z nietypową książką Havel od kuchni.

Książka Havel od kuchni w atrakcyjnej cenie zakupić można poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy