Statuteki Hugo Award rozdane

Autor: mojebestsellery
News - Statuteki Hugo Award rozdane

W ostatnią niedzielę odbyła się uroczysta gala rozdania nagród twórcom literatury fantasy i scien-fiction Hugo Award. Rozdano kilkanaście statuetek dla najlepszych pisarzy z gatunku scien-fiction. Wśród nagrodzonych znaleźli się także pisarze, których uznanie dosięgnęło już po śmierci...

Nagroda Hugo to jedna z najważniejszych nagród literackich, która przyznawana jest autorom związanym z gatunkiem scien-fiction. Pierwsze rozdanie nagród odbyło się w 1953 roku, choć sam konwent – World Science Fiction Convention – po raz pierwszy zorganizowany został czternaście lat wcześniej.

Tego roku w kategorii „Najlepsza powieść” zwyciężczynią została N.K. Jemisin za książkę pod tytułem Kamienne niebo. Była to jedyna z dwóch książek, które otrzymały statuetki, a wydane zostały także w Polsce.

Kamienne niebo to 3 tom serii Pęknięta ziemia, wydanej przez Wydawnictwo SQN.  Jest to kontynuacja przygód Essun, która po przejęciu mocy Alabastra Dziesięciopierściennika zamierza odnaleźć córkę Nassun i zmienić dotychczasowy układ świata. Pierwszy tom cyklu, podobnie jak tom 3, także został uhonorowany Nagrodą Hugo.

W następnej kategorii – „Mikropowieść” – zwyciężyła Martha Wells i jej książka All Systems Red. Za najlepszą nowelę uznano utwór pt. The Secret Life of Bots autorstwa Suzanne Palmer. Najlepsze opowiadanie według jury to Welcome to your Authentic Indian Experience™, które stworzyła Rebecca Roanhorse.

W kategorii „Najlepsza praca o fantastyce” zwyciężyła zmarła w tym roku Ursula K. Le Guin za publikację No Time to Spare: Thinking About What Matters.

Statuetkę za najlepszą powieścią graficzną otrzymały Marjorie Liu i Sana Takeda za Montressa. Tom 2. Krew. Tytuł ten to komiks, który łączy art-deco, mangę i steampunk, a wydany został przez Non Stop Comics.

Najlepszy film kinowy to Wonder women, zaś najlepsza seria powieściowa to World of the Five Gods Loisa McMastera Bujolda.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.