99 godzin na przeczytanie Gry o tron. Ile czasu zajmuje lektura popularnych książek? 

Data: 2021-04-14 09:51:57 Autor: Patryk Obarski

Czytacie jedną godzinę dziennie? A może każdego dnia pochłaniacie kolejną nową książkę? Jak wynika z badań, przeczytanie światowych bestsellerów czasem zająć może nawet prawie 100 godzin! 

Obrazek w treści

Czytacie szybko, czy może delektujecie się każdym słowem ulubionej lektury? Właśnie sprawdzono, ile czasu zajmuje przeczytanie popularnych bestsellerów i wyniki… są zaskakujące! 

200 słów na minutę

Analitycy pracujący dla spółki picodi.com obliczyli, ile czasu zajmuje czytanie popularnych książek w języku polskim.

Czytaj także: Nowa książka o Tomku Wilmowskim? Powstanie powieść na bazie notatek Alfreda Szklarskiego

W rankingu przygotowanym przez spółkę, pod uwagę wzięto bestsellery z całego świata, które sprzedały się na międzynarodowym rynku w liczbie ponad 30 milionów egzemplarzy. Kluczowa dla rankingu okazała się obszerność książki oraz to, że uśredniona prędkość czytania w języku polskim wynosi 200 słów na minutę.

W ten sposób badacze sporządzili ranking 20 najpopularniejszych książek lub serii na świecie wraz ze średnim czasem koniecznym do jej lektury.

Ile czasu zajmuje czytanie książek?

Na samym szczycie listy znalazła się niezwykle obszerna, wielotomowa Pieśń lodu i ognia, która przyniosła George’owi R.R. Martinowi popularność wśród czytelników na całym świecie. Wciąż kontynuowany przez pisarza cykl zajmuje aż 99 godzin i składa się na niego 5 książkowych tomów.

Na drugim miejscu Martina goni J.K. Rowling wraz z jej cyklem o Harrym Potterze. Opowieść o młodym czarodzieju, który na 11 urodziny otrzymuje wyjątkowy prezent – list z Hogwartu – to łącznie 7 tomów. Ich przeczytanie – według Picodi – zajmie czytelnikom 66 godzin, czyli niecałe 3 doby. 

Czytaj także: Będzie kontynuacja "Zmierzchu"!

Wielką trójkę domyka Stephanie Meyer i jej popularna seria o wampirach – Zmierzch. przeczytanie cyklu o Belli oraz Edwardzie zajmuje polskim czytelnikom około 35 godzin. 

Jednocześnie warto zauważyć, że najmniej czasu czytelnicy spędzą przy… Małym Księciu, czyli jednej z najpiękniejszych książek stworzonych przez francuskiego autora Antoine’a de Saint-Exupery’ego. Na jej przeczytanie wystarczy około godziny. 

Lista bestsllerów

Gdyby czytelnicy zdecydowali się czytać książki „etatowo” – po 8 godzin dziennie – to wszystkie wymienione w zestawieniu bestsellery przeczytane zostałyby przez nich w około 46 dni.

Niedokładne badania? 

Warto pamiętać o tym, że niektóre tytuły – ze względu na podejmowaną tematykę czy język, jakim posługuje się narrator – czytamy wolniej niż inne. 

W zestawieniu porównane zostały także cykle powieściowe do jednotomowych historii oraz klasyki literatury – jak Rok 1984 czy Alicję w Krainie Czarów do Pięćdziesięciu Twarzy Greya czy Alchemika

Badania stworzone przez Picodi należy zatem traktować jedynie jako literacką ciekawostkę.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Wędrówka
Anna Onichimowska
Wędrówka
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Pokaż wszystkie recenzje