Nowa książka o Tomku Wilmowskim? Powstanie powieść na bazie notatek Alfreda Szklarskiego

Data: 2021-04-13 13:33:01 Autor: Patryk Obarski

Po trzydziestu latach od śmierci Alfreda Szklarskiego wydanie zostanie kontynuacja książkowej serii dla młodzieży opowiadającej o losach Tomka Wilmowskiego. Nowa książka powstanie na bazie zapisków cenionego autora. 

Obrazek w treści

  • Po 30 latach seria o Tomku Wilmowskim zostanie zamknięta 10 tomem. 
  • Za ostatnią książkę odpowiadać będzie Maciej Dudziak. 
  • Seria o Tomku wciąż pozostaje jedną z najpopularniejszych serii książek dla młodzieży w polskich bibliotekach. 

Niemal 30 lat od śmierci autora przygód Tomka Wilmowskiego wydany zostanie ostatni tom przygód nastoletniego bohatera. Książka, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Muza, powstała za zgodą rodziny pisarza. 

Alfred Szklarski – autor znanych powieści dla młodzieży 

Alfred Szklarski był jednym z najpopularniejszych polskich autorów powieści dla dzieci i młodzieży w XX wieku. Chociaż zadebiutował powieścią Wróżba w 1939 roku (pod pseudonimem A. Murawski), to jednak książki opowiadające o Tomku Wilmowskim – pełnym werwy i entuzjazmu młodym podróżniku przyniosły mu największą rozpoznawalność. 

Czytaj także: Mniej lektur na egzaminie ósmoklasisty! Co zostało wykreślone?

Pierwsza książka opowiadająca o losach Tomka Wilmowskiego ukazała się nakładem katowickiego Wydawnictwa Śląsk w 1957 roku. To był także ostatni rok pracy Szklarskiego w wydawnictwie. Zatrudnienie w oficynie pisarz otrzymał po tym, jak w 1953 na mocy amnestii zwolniono go z więzienia – w 1949 roku pisarz skazany został za publikację w tzw. gadzinówkach. 

Oprócz cyklu powieściowego o Tomku WIlmowskim, pisarz wraz ze swoją żoną – poznaną w czasie studiów w Warszawie – stworzył trylogię Złoto Gór Czarnych. Był także autorem powieści sensacyjnych dla dorosłych – te jednak wydawał pod pseudonimami literackimi. 

Tomek Wilmowski wciąż czytany w Polsce

Kiedy pierwsza książka z cyklu o Tomku Wilmowskim pojawiła się na rynku, szybko stała się jedną z ulubionych lektur ówczesnych młodych Polaków. Szklarski w opowieści Tomek w krainie kangurów zabrał czytelników wraz z głównym bohaterem w barwną podróż po Australii. Tam, oczywiście, Tomka Wilmowskiego spotykały liczne przygody. 

W kolejnych latach wydane były następne tomy przygód Tomka: Tomek na Czarnym Lądzie, Tomek na wojennej ścieżce, Tomek na tropach Yeti, Tajemnicza wyprawa Tomka, Tomek wśród łowców głów, Tomek u źródeł Amazonki oraz Tomek w Gran Chaco. W 1994 roku ukazała się książka Tomek w grobowcach faraonów, był to jednak tom wydany pośmiertnie – autor zmarł 2 lata wcześniej w Katowicach. Ostatnią z książek, na podstawie notatek Szklarskiego, przygotował ksiądz Adam Zalęga. 

Wielki powrót Tomka – Tomek na Alasce

Zgodnie z zapowiedziami samego Szklarskiego, seria nie miała jednak skończyć się na dziewięciu, a na dziesięciu tomach. Od 1978 roku zapowiadany jako ostatni tom zapowiadana była powieść Tomek na Alasce, która to jednak nie doczekała się wydana. Aż do tej pory. 

Jak się okazuje, Wydawnictwo Muza przymierza się do wydania ostatniego tomu przygód Tomka Wilmowskiego, a tym samym ostatecznego dopełnienia przygód młodego podróżnika. 

Czytaj także: Kolejne zmiany na liście lektur szkolnych? Resort zapowiada zmiany

W dziesiątym tomie Tomek wraz z kapitanem Nowickim oraz z Sally w ramach wyprawy organizowanej przez uniwersytet w Chicago oraz Brytyjskie Towarzystwo Geograficzne wybierają się w podróż na Alaskę. Kiedy przybywają na miejsce, okazuje się, że badacze, którzy mieli oczekiwać ich przyjazdu, zniknęli bez śladu!  

Za stworzenie nowej książki o Tomku Wilmowskim odpowiadać będzie dr Maciej J. Dudziak, pracownik naukowy Akademii im. Jakuba z Paradyża oraz wykładowca akademicki związany z Uniwersytetem Adam Mickiewicza w Poznaniu i Zakładem Badań Narodowościowych PAN w Poznaniu-Warszawie.

Czytaj także: Prezydent nie zgadza się na usunięcie książki Sienkiewicza z listy lektur

Najnowsza książka, podobnie jak tom Tomek w grobowcach faraonów oparta została na notatkach, które pozostawił Alfred Szklarski. Książka  ukazać ma się na polskim rynku 19 maja 2021 roku

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Tomek w krainie kangurów
Alfred Szklarski3
Okładka książki - Tomek w krainie kangurów

Seria powieści Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego na różnych kontynentach. Między innymi chłopiec bierze udział w wyprawie łowieckiej...

dodaj do biblioteczki
Recenzje miesiąca
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Wędrówka
Anna Onichimowska
Wędrówka
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Pokaż wszystkie recenzje