Prezydent nie zgadza się na usunięcie książki Sienkiewicza z listy lektur

Data: 2020-06-13 16:02:03 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Od kilku dni w sieci gorąco jest na temat powieści W pustyni i w puszczy autorstwa Henryka Sienkiewicza. Własne zdanie na temat ewentualnego usunięcia tej lektury z listy lektur wyraził także prezydent Andrzej Duda.

Obrazek w treści Prezydent nie zgadza się na usunięcie książki Sienkiewicza z listy lektur [jpg]Fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki / lic. CC BY 2.0.

Od pewnego czasu w sieci coraz popularniejsza staje się petycja, zgodnie z którą internauci wnoszą o usunięcie z kanonu lektur czytanych w szkołach podstawowych jednej z kultowych polskich lektur – W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza.

Pomysł na petycję powstał pod wpływem wydarzeń, które w ostatnich tygodniach rozgrywają się w Stanach Zjednoczonych – masowymi protestami związanymi ze śmiercią George’a Floyda oraz wciąż obecną dyskryminacją osób czarnoskórych. Petycję zainicjowała polonistka, Katarzyna Fiołek, która wyraźnie stwierdziła, że w powieści Sienkiewicza znajdują się szkodliwe w XXI wieku twierdzenia i stereotypy.

Nie boję się stwierdzić, że W pustyni i w puszczy to książka, mimo wszystko, rasistowska, że Afryka na jej kartach to jedynie przefiltrowana przez wyobraźnię autora wizja Afryki, która z prawdziwym kontynentem nie ma nic wspólnego. (...) Nie próbuję odbierać Sienkiewiczowi, naszemu pierwszorzędnemu pisarzowi drugorzędnemu, talentu i warsztatu, ale sen Martina Luthera Kinga nie ziści się także między innymi dlatego, że polskie szkoły podstawowe karmią uczniów i wychowanków literaturą, która zatwierdza porządek świata, jakiego albo już nie ma, albo jaki rozpaczliwie czarne społeczności w różnych miejscach na świecie próbują rozbić. W świecie śmierci z powodu koloru skóry, nie pozostaje nic innego jak stwierdzić, że Kali ma twarz George’a Floyda - tak uzasadniała swoją petycję nauczycielka.

W czasie wczorajszego streamingu obecny prezydent  Andrzej Duda został zapytany o kwestię związaną z wycofaniem W pustyni i w puszczy z kanonu lektur omawianych w podstawówkach.

W pustyni i w puszczy to książka, która została napisana już przed wiekiem. W związku z powyższym to jest książka, która w swojej atmosferze i w tym, co tam jest napisane, oddaje po prostu istotę tamtym czasów. Czy my mamy wyrzucić książki dlatego, że oddają istotę swoich czasów i w nich jest zawarta prawda historyczna o tamtych latach, o postawach, i o tym jak nazywano pewne rzeczy, tylko dlatego, że my dzisiaj nazywamy je inaczej? – powiedział prezydent. Stwierdził również, że nie uważa, by usunięcie lektury było dobrym pomysłem. Według prezydenta takie działanie byłoby absurdalne.

Petycja została utworzona na początku czerwca, jednak już po trzech dniach została zamknięta na skutek decyzji jej autorki. Uzbierano łącznie prawie 2000 podpisów.

Otworzyłam rano skrzynkę i zobaczyłam stos wiadomości z wyzwiskami. Mam dość. Nie będę ginąć za Sienkiewicza

– mówi nauczycielka w wypowiedzi, którą czytamy na noizz.pl.

W sieci zdania na temat usunięcia lektury Sienkiewicza ze spisu obowiązkowo przerabianych książek są podzielone. Część komentujących internautów zauważa, że w szkołach faktycznie często brakuje czasu na umiejętne wytłumaczenie uczniom kwestii związanych z rasizmem oraz zmian, jakie zaszły w społeczeństwie od czasów sienkiewiczowskich. Z reguły historię o Stasiu i Nel czyta się i omawia w podstawówkach w klasach IV-VI.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
W pustyni i w puszczy
Henryk Sienkiewicz11
Okładka książki - W pustyni i w puszczy

Staś i Nel – dzieci inżynierów budujących Kanał Sueski – zostają porwani. Dzięki sprytowi i odwadze Stasia udaje im się uciec. Przed...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje