Najlepsze książki na Dzień Dziecka – dla maluchów, starszych dzieci i dla młodzieży

Autor: Magdalena Galiczek-Krempa

Święto najmłodszych (ale też tych nastoletnich) dzieci zbliża się wielkimi krokami. Obok zabawek, sprzętu elektronicznego i gier zawsze znajdzie się miejsce na dobrą książkę. Oczywiście dostosowaną do wieku odbiorców i ich zainteresowań. Lekturę, do której z przyjemnością młodzi czytelnicy będą chcieli wracać. Dziś mamy dla Was kilka propozycji książkowych prezentów na Dzień Dziecka.

Czytaj również: Książki dla Mam – nie tylko na Dzień Matki

Książki na Dzień Dziecka. Książkowe serie

Dla tych, którzy nie potrafią oderwać się od lektury

Dobre książkowe serie pozwalają zanurzyć się w fantastyczny świat i przez dobrych kilka tomów w ogóle z niego nie wychodzić. Tak jest z wciąż bijącą rekordy popularności serią Harry Potter, która cały czas jest wznawiana.

Pod koniec 2019 roku nakładem Wydawnictwa Dwukropek ukazał się pierwszy tom serii Greenglas House. Książka opowiada o przygodach dwunastoletniego Milo, mieszkającego ze swoimi adopcyjnymi rodzicami w niezwykle oryginalnym domu, który pełni też funkcję zajazdu. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia do Greenglass House docierają niezapowiedziani goście, a gdy w tajemniczych okolicznościach zaczynają ginąc należące do nich drobiazgi, Milo postanawia rozwiązać zagadkę. Opowieść Przygoda w Greenglass House, doczekała się kontynuacji, a są nią równie wciągające co pierwszy tom Duchy Greenglass House.

To jednak nie wszystko. Niebawem ukaże się książka Bluecrowne, w której cofniemy się do początków XIX wieku i odkryjemy zaskakującą historię pięknego witrażowego domu na klifie. Książka kierowana jest do dzieci w wieku 12+.

Czytaj także: Jak radzić sobie z trudnymi emocjami dzieci?

Miłośników Osobliwego domu Pani Peregrine (Media Rodzina) z pewnością ucieszy wiadomość, że już wkrótce premierę będzie miał piąty tom tej zaskakującej serii – Konferencja ptaków.

Książki Ransoma Riggsa opowiadają o losach nadzwyczajnych, obdarzonych niecodziennymi zdolnościami dzieci. Liczne, zapierające dech w piersiach przygody i niebezpieczeństwa, jakim stawiają czoło Jacob i grupa jego niezwykłych przyjaciół, nie pozwalają oderwać się od lektury. Książka kierowana jest do dzieci w wieku 13+.

Seria Ratownicy czasu Justyny Drzewickiej (Jaguar) doczekała się jak dotąd dwóch tomów, a docelowo stanowić będzie trylogię. W swoich książkach autorka opisuje zdumiewające przygody podróżujących w czasie trzynastolatków: Sary i Daniela. W pierwszym tomie nastolatkowie przenoszą się do czasów Mikołaja Kopernika, w drugim zaś do starożytnego Egiptu. Świetna i barwna narracja, liczne zwroty akcji i mocny (ale nienachalny!) walor edukacyjny – to tylko kilka z licznych atutów serii. Książka kierowana do dzieci w wieku 12+.

Czytaj także: Książki o fizyce dla dzieci

Książki na Dzień Dziecka – dla najmłodszych

Nauka słów to wielkie wyzwanie dla najmłodszych i ogromna radość dla rodziców, gdy z ust dziecka usłyszą: „mama”, „tata”, „kotek” i „auto”. Im trudniejsze i dłuższe słowa, tym więcej zabawy. I właśnie wykorzystując tę prawidłowość, Agnieszka Frączek proponuje najmłodszym czytelnikom wierszowane Banialuki do zabawy i nauki (Wydawnictwo Literatura). To dowcipna i oryginalna publikacja, która wzbogaci słownictwo nie tylko najmłodszych odbiorców… Książka kierowana jest do dzieci w wieku 5+.

Czytaj także: Książki o historii dla dzieci

Ta książka jest psem Lorenco Clerici i Ta książka jest kotem Silvi Borando (Nasza Księgarnia) to dwie kartonowe książeczki, które pozwalają poznać zachowania i autentycznie pobawić się się futrzastymi czworonogami. Książka wywoływać będzie salwy śmiechu, zwłaszcza, gdy zaznajomione z jej treścią dzieci z chęcią będą czytać ją w towarzystwie gości nieznających jeszcze lektury. Oryginalne pomysły na prezent. Książka kierowana jest do dzieci w wieku 1+.

Poka i Mina. W muzeum Kitty Crowther (Dwie Siostry) to niewielka książeczka opowiadająca o tym, jak radzić sobie w nowych sytuacjach. O samodzielności, ale też o tym, jak ważna jest pomoc innym. Zabawna, ucząca i inspirująca historia spodoba się najmłodszym przedszkolakom. Książka kierowana jest do dzieci w wieku 3+.

Jano i Wito. Na wsi Wioli Wołoszyn i Przemka Liputa (Mamania) to starannie wydana kartonowa książka, opowiadająca o przygodach dwóch braci. Jano i Wito odwiedzają babcię i dziadka, którzy mieszkają na wsi. Gdy okazuje się, że dziadek jest chory, chłopcy postanawiają znaleźć wydziergany przez babcię kocyk. Książeczka kierowana jest do najmłodszych czytelników, uczy nowych słów i skłania do naśladowania dźwięków. Nieco starsze dzieci mogą próbować swoich sił w nauce czytania, a wszyscy odbiorcy z przyjemnością poszukiwać będą kocyka – zamieszczonego w książce w formie miłego, sensorycznego dodatku. Książka kierowana jest do dzieci w wieku 1+.

Czytaj także: Książki o miłości dla młodzieży

Raptus Magdaleny Kulus to wzruszająca opowieść o jamniku, który stracił swoją panią. To historia pełna nadziei, ściskająca za serce i pokazująca, że zwierzęta też czują, potrafią kochać i mocno przywiązać się do właścicieli.

Cudowna historia dla wszystkich, którym los czworonogów nie jest obojętny. Książka kierowana do jest dzieci w wieku 6+.

Jak się tu znaleźliśmy Philipa Buntinga (Zysk i S-ka) to podana w niezwykle lekki i przystępny sposób historia powstania świata – od teorii Wielkiego Wybuchu, przez Darwina i teorię ewolucji dla najmłodszych. Zabawne ilustracje i wszechobecny w treści książki dowcip sprawiają, że podróż od początków świata nigdy jeszcze nie była tak przyjemna. Książka kierowana jest do dzieci w wieku 5+.

Książki na Dzień Dziecka – historia i biografie

Młodzi czytelnicy nie muszą sięgać wyłącznie po książki zrodzone w wyobraźni autora, przedstawiające wymyślone postaci i opisujące nieznane czy nieistniejące miejsca. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na publikacje, które w przystępny i ciekawy sposób opisują losy prawdziwych ludzi, którzy trwale zapisali się na kartach historii.

Czytaj także: Książki o dinozaurach dla dzieci

Złoty dukat Grażyny Bąkiewicz (Literatura) to opowieść o dzieciach fabrykanta, Ludwika Geyera, o rozkwicie przemysłu włókienniczego w Łodzi i pewnej legendzie, która zainspirowała rodzeństwo do poszukiwania tytułowej monety. Mnóstwo przygód, rewelacyjnie sportretowani bohaterowie, interesująco oddane realia drugiej połowy XIX wieku i frapująca zagadka – to gwarancja doskonałej lektury. Książka kierowana jest do dzieci w wieku 6+.

Muzyka Pan Chopina Wandy Chotomskiej (Literatura) to na przemian wierszowana i fabularyzowana biografia jednego z najpopularniejszych polskich kompozytorów. Zaprezentowana w niezwykle przystępny sposób historia, okraszona licznymi ciekawostkami, do tego przepiękna edytorsko publikacja pozwoli poznać Chopina nieco wcześniej (i w zdecydowanie ciekawszej formie!) niż podczas lekcji w szkole. Do książki dołączona została również płyta z kompozycjami Fryderyka Chopina, do wspólnego, rodzinnego słuchania. Książka kierowana jest do dzieci w wieku 6+.

Czytaj także: Książki o samochodach dla dzieci

Złote dziecko Marty Wiktorii Trojanowskiej (Lucky) to opowieść o dzieciństwie Jacka Malczewskiego. Opowieść o malarzu przeplatana jest historią współczesnego chłopca, Michała, który wraz ze szkolną wycieczką udaje się do muzeum w Radomiu. Autorka w przystępny sposób opowiada o niezwykłym malarzu, przytacza liczne anegdoty i ciekawostki. Książka opatrzona została również czarno-białymi ilustracjami przypominającymi grafiki. Książka kierowana jest do dzieci w wieku 9+.

Czytaj także: Najlepsze książki dla przedszkolaków

Książki na Dzień Dziecka. Z magią w tle

Szczypta magii Michelle Harrison (Wydawnictwo Literackie) to fenomenalna, angażująca i wciągająca bez reszty opowieść o trzech siostrach związanych z wyspą Wronoskał ponurą klątwą.

Liczne przygody, mroczne przestrzenie, intrygi, fascynujący, zagadkowy świat sprawiają, że Szczypta magii jest lekturą nieodkładalną. Książka kierowana do dzieci w wieku 13+.

Na straży sekretu Trentona Lee Stewarta (Dwukropek) to obszerna, bo składająca się z ponad pięciuset stron opowieść o tajemniczym zegarku, który zabiera młodego Reubena w niesamowitą, pełną niebezpieczeństw podróż. To opowieść o sile przyjaźni i bezcennej matczynej miłości. O odwadze i uporze. O dylematach i mądrych decyzjach. A wszystko to osadzone w rewelacyjnie opisanych przestrzeniach wielkiego miasta i małej, nadmorskiej mieścinki. Książka kierowana jest do dzieci w wieku 12+.

Czytaj także: Najlepsze książeczki dla niemowląt

Ninja Timmy i polowanie na skradziony śmiech Henrika Tamma (Wydawnictwo Tadam) to historia o wojowniczym kocie i grupie jego przyjaciół: norce i prosiaczkach, którzy postanawiają odzyskać skradziony wynalazek i pomóc najmłodszym mieszkańcom baśniowego Elizandrium.

Pełna zwrotów akcji, niezwykle dynamiczna i wciągająca opowieść spodoba się wszystkim miłośnikom historii o wojownikach ninja. A przepiękne towarzyszące tekstowi ilustracje zaskarbią serce starszych i młodszych odbiorców. Książka kierowana jest do dzieci w wieku 9+.

Książki na Dzień Dziecka. Lektury pełne przygód

Chłopiec, który latał Fleur Hitchcook (Wydawnictwo Zielona Sowa) to opowieść o wielkich marzeniach, które prowadzą do wielkich odkryć. To historia nastoletniego Athana, który pod opieką swojego mistrza, nauczyciela i pracodawcy przygotowuje nadzwyczajny wynalazek – maszynę latającą. Śmierć pana Chena to pierwsze z zagadkowych wydarzeń i początek pełnej niebezpieczeństw przygody. Akcja osadzona została w XIX-wiecznej Anglii na początku ery przemysłowej, a rozgrywająca się podczas mroźnej zimy akcja opowieści przywodzi nieco na myśl Opowieść wigilijną Charlesa Dickensa. Książka kierowana jest do dzieci w wieku 9+.

Bezkresny (Dwukropek) to porywająca opowieść o podróży przez Kanadę, wielkim, zapierającym dech w piersiach, majestatycznym pociągiem, tytułowym „Bezkresnym”. Podróż Koleją Transkanadyjską miała być dla Willa Everetta piękną przygodą, , która jednak okazała się pełna zaskakujących i niebezpiecznych wydarzeń. Pędząca na złamanie karku akcja opowieści, legendy i szczypta historii spodobają się fanom kolejarstwa, amatorom długich podróży, ale też wszystkim kochającym przygody. Książka kierowana do dzieci w wieku 10+.

Czytaj także: Książki dla dzieci, które nie lubią czytać

Sklep z babciami Dominiki Gałki (Literatura) opowiada o wakacjach Wojtka. Chłopiec inaczej wyobrażał sobie letni czas i z rozczarowaniem spogląda na zapracowanych i nie mających nawet krótkiej wolnej chwili rodziców. Wszystko zaczyna się zmieniać, gdy pewnego dnia Wojtek wyrusza do pasmanterii. Zupełnie nieoczekiwana przyjaźń z trzema ekscentrycznymi starszymi paniami sprawia, że wakacje Wojtka nabierają nowych barw, a przygody na zawsze zapadną chłopcu w pamięć. Książka kierowana jest do dzieci w wieku 7+.

Jeśli szukacie baśniowej opowieści, której akcja rozgrywa się w imponującej willi, sięgnijcie po książkę Gianniego Rodariego Był sobie dwa razy baron Lamberto (Muchomor). Zabawna, dynamiczna i intrygująca historia o bardzo bogatym, bardzo starym, bo dziewięćdziesięciotrzyletnim i bardzo schorowanym baronie zabiera czytelnika w wir niesamowitych przygód. Już pierwsze strony opowieści, utrzymane w atmosferze czarnego humoru sprawiają, że od książki trudno się oderwać. Opowieść opatrzona została również świetnymi ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło. Książka kierowana jest do dzieci w wieku 7+.

Dla małych filozofów i dorastających naukowców Michał Kleszcz i Wydawnictwo Martel przygotowało książkę Profesor Józio w świecie dorosłych. Jak tytuł wskazuje, jest to opowieść o Józiu, siedmioletnim chłopcu, który zajmuje się badaniem dorosłości. Sam dorastać, oczywiście, nie chce, bo przecież dzieciństwo to najfajniejsza sprawa na świecie!

Zabawna, rewelacyjna pod względem edytorskim i niezwykle pomysłowa opowieść rozbawi młodszych i starszych czytelników. Książka kierowana jest do dzieci w wieku 7+.

Czytaj także: Książki, które skłonią nastolatków do czytania

Książkowy prezent, który spodoba się dzieciom, choć przy lekturze zwijać się ze śmiechu będą również rodzice, to Wielka księga Klary Marcina Wichy (Mamania). W książce wydarzenia obserwujemy oczami dziecka, ale Wicha czyni to w taki sposób, że czytający kolejne opowieści rodzice docenią podobieństwo sytuacji opisanych w książce do tych, jakie znają z codziennego życia. A o tym, że autor jest świetnym obserwatorem otaczającego nas świata i ludzkich zachowań po lekturze Wielkiej księgi Klary nikogo już nie trzeba będzie już przekonywać.

Książki na Dzień Dziecka. Propozycje dla nastolatków…

Wszystkim miłośnikom książek z dreszczykiem polecić trzeba powieść Sue Wallman Dzisiaj umrzesz ty (Zielona Sowa). Gęstniejąca atmosfera, tajemnica sprzed lat i kolejne następujące po sobie wypadki sprawiają, że rodzinny wyjazd zmienia się w prawdziwy koszmar. Liczne zagadki, mylne tropy i cała plejada potencjalnych podejrzanych nadają książce niepokojącego wydźwięku. To kolejna po ciekwanych i trzymających w napięciu powieściach Sue Walliam: Kłamstwo minionego lata i Zobacz jak oni kłamią.

A domorosłym detektywom z zacięciem analitycznym spodoba się Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki Holly Jackson (Zielona Sowa). Tajemnica zbrodni, która wstrząsnęła lokalną społecznością, zdaje się rozwiązana. Nikt już nie wraca do sprawy, śledztwo jest zamknięte, a podejrzany nie żyje. Coś jednak każe Pippie wrócić do sprawy. Jakieś przeczucie, wewnętrzny impuls. Co naprawdę wydarzyło się pięć lat wcześniej? I kto zamordował młodą dziewczynę? Tego, mimo czyhających niebezpieczeństw, będzie starała się dowiedzieć główna bohaterka powieści.

I co ona ma zrobić? Holly Bourne (Zielona Sowa) to kierowana do młodzieży (ale też wszystkich dorosłych czytelników!) książka o feminizmie. O tym, że równouprawnienie wciąż leży w sferze marzeń. O tym, co to znaczy być wiernym swoim poglądom. I o tym, dlaczego warto walczyć o równe traktowanie i respektowanie należnych kobietom praw. Świetna narracja, znakomita kreacja głównej bohaterki, zwrócenie uwagi na ważne tematy oraz wciągająca i intrygująca fabuła pozwalają spojrzeć na problem nierówności płci z szerszej perspektywy.

Miłość dosięga nastolatków zawzyczaj w najbardziej niespodziewanym momencie. Albo w sytuacji, w której stworzenie związku jest zwyczajnie niemożliwe. Tak właśnie dzieje się w przypadku Kuby i Zuzy, patchworkowego rodzeństwa. Tylko gdy pada deszcz Joanny Jagiełło nie jest jednak tylko pełną rozterek miłosnych powieścią young adult. Autorka kreśli skomplikowany obraz, na który składają się portrety nastoletnich i dorosłych bohaterów, ich wzajemne relacje, doświadczenia, przeżyte zawody i rozczarowania. Mocna, skłaniająca do refleksji opowieść.

Wszyscy, którzy wierzą, że istnieją ludzie idealni, powinni sięgnąć po książkę Nowy chłopak Pauli Rawsthorne. To historia Jacka, który od momentu pojawienia się w liceum staje się gwiazdą i najpopularniejszym chłopakiem w szkole. Swoje zainteresowanie kieruje ku Zoe, zwyczajnej dziewczynie. I chociaż z początku Zoe nieufnie podchodzi do flirtu Jacka, po pewnym czasie zakochuje się w chłopaku. Książce Pauli Rawsthorne daleko do typowych romansów młodzieżowych, a zakończenie opowieści dla wielu czytelników okaże się mocno zaskakujące.

A czytelnikom o mocnych nerwach, fanom zombie i krwawych, niemal filmowych scen można polecić Zamieć Gabriela Dylana (Zielona Sowa). Zasypane alpejskie miasteczko kryje straszną tajemnicę, a młodzież, która utknęła w pensjonacie bez możliwości powrotu do domu, musi zawalczyć o własne życie. Wszyscy, którzy lubią się bać, którzy nie przywiązują się zanadto do bohaterów (wszak ci co chwilę giną na kolejnych stronach książki) i mają ochotę się pobać, powinni sięgnąć po tę książkę.

A jakie książki Wy wręczycie z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka? Koniecznie podzielcie się swoimi propozycjami w komentarzach! 

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2020-06-03 17:59:23
0 +-

@madak Na pewno przygodowe i z tajemnicami. Czytam literaturę dziecięcą z racji zawodu. Dziś przeczytałam "Która to Malala?".

Avatar użytkownika - madak
madak
Dodany: 2020-06-03 14:25:40
0 +-

@martucha180  nic straconego! Czas obudzić wewnętrzne dziecko :) Które tytuły wpadły Ci w oko?

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2020-06-02 18:02:09
0 +-

Kilka z nich sama chętnie bym przeczytała.

Warto przeczytać

Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje