Najlepsze książki dla przedszkolaków

Autor: Magdalena Galiczek-Krempa
Okładka publicystyki dla Najlepsze książki dla przedszkolaków z kategorii Brak kategorii

Umysł dziecka gwałtownie rozwija się w najwcześniejszych latach jego życia. I właśnie dlatego neurolopsycholodzy zwracają szczególną uwagę na kształtowanie prawidłowych wzorców wychowawczych czy rozbudzanie dziecięcych zainteresowań w tym właśnie okresie. Ten najbardziej „chłonny czas” trwa od narodzin do szóstego roku życia, warto zatem podsuwać dzieciom ciekawe, rozwijające, ale też dające dużo rozrywki i gwarantujące sporo zabawy publikacje.

-> Przejrzyjcie nasze zestawienie najlepszych książek dla młodych czytelników, wydanych w 2018 roku! 

Poniżej znajdziecie listę 10 najciekawszych książek dla przedszkolaków. Zaprezentowane książki możecie podsunąć dzieciom, które ukończyły już trzeci rok życia. Niektóre z publikacji mają twardą oprawę i najmłodsi będą mogli przeglądać je samodzielnie. Inne zaś zawierają więcej tekstu i wydane są na delikatnym, cienkim papierze. Niezależnie jednak od sposobu wydania, wspólna lektura z dzieckiem zawsze przyniesie dobre rezultaty. Oto książki, które powinien przeczytać i przejrzeć każdy przedszkolak:

Mapy Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Wydawnictwo Dwie Siostry

Wiadomo, że większość małych dzieci w pierwszych latach swojego życia najczęściej podróżuje raczej palcem po mapie. Warto jednak zamiast typowych map podarować dziecku niezwykłe Mapy autorstwa wybitnych twórców i rysowników, Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Książka zachwyca wielkim formatem, starannością i spójnością wykonanych ilustracji. Przeglądając kolejne strony książki, czytelnik zatraca się w milionie małych rysunków, które przybliżają i ilustrują kulturę, zabytki, przyrodę, ale też gospodarkę wybranych 42 krajów, rozmieszczonych na sześciu kontynentach. Pod każdym z rysunków widnieje podpis, zatem nie ma obawy, że dziecko (lub rodzic) nie zrozumieją przekazywanej przez autorów treści. Mapy stanowią nie tylko skarbnicę geograficznej wiedzy, ale też rozbudzają dziecięcą spostrzegawczość i przy każdym kolejnym zetknięciu z książką pozwalają odkryć zupełnie nowe, zaskakujące szczegóły.

Pierwsza encyklopedia. Straż pożarna Wydawnictwo Wilga

Czy w każdym kraju strażacy mają takie same stroje? Czy w remizie znajdują się tylko wozy strażackie, czy również inne pojazdy ratunkowe? Czy strażacy wyłącznie gaszą pożary? Jak wygląda akcja ratunkowa w przypadku płonącego wieżowca, a jak ewakuacja ludzi z zajętego powodzią miasta? Na te – i na wiele innych pytań – odpowiada kolorowa i przystępnie napisana Pierwsza encyklopedia. Nie jest to jednak, biorąc pod uwagę tytuł, zbiór alfabetycznie ułożonych i wytłumaczonych haseł. W kolejnych ciekawie przygotowanych rozdziałach mały czytelnik przeczyta o wyposażeniu remizy czy też zadaniach i obowiązkach strażaków. Książka Straż pożarna nie tylko rozbudza dziecięce zainteresowania – zwłaszcza kilkuletnich chłopców – ale w przystępny sposób uczy także zasad bezpieczeństwa.

Rok w przedszkolu Przemysław Liput, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dzieci – i dorośli – szczególnie dobrze odnajdują się w sytuacjach, które mieli już okazję poznać. Uczęszczające do przedszkola maluchy z zainteresowaniem i zrozumieniem wertować będą kolejne ilustrowane strony książki Przemysława Liputa. Na kartach ukazujących kolejne miesiące Roku w przedszkolu (nawiasem mówiąc: seria Rok w/na… wydawana nakładem Naszej Księgarni powinna w całości znaleźć się w domowych i przedszkolnych bibliotekach) nie ma słów, są za to bardzo szczegółowe i przykuwające wzrok ilustracje. Książkę oglądać można na wiele sposobów. Można na kolejnych kartach szukać tego samego bohatera, można też szczegółowo analizować tylko jeden obrazek (miesiąc) dziennie. Można też tworzyć własną opowieść dotyczącą zaobserwowanych na ilustracjach wydarzeń, można wspólnie z dzieckiem nawiązywać do sytuacji, jakie miały miejsce w jego własnym przedszkolu. Seria Rok w/na… jest sukcesywnie rozbudowywana, dotychczas mali odbiorcy mogli obejrzeć Rok w mieście, Rok w lesie, Rok w Krainie Czarów, Rok na wsi i Rok na targu. W zależności od upodobań, mały czytelnik znajdzie Rok… który najbardziej mu się spodoba i przypadnie do gustu. Seria Rok w/na… pokazuje, jak pory roku wpływają na przyrodę, jak zmienia się miasto, ubiór ludzi i jak bardzo jesteśmy zależni od cyklicznych zmian. Cykl pomaga wytłumaczyć dzieciom kwestię upływającego czasu, ale też powtarzalności pewnych zjawisk.

Psotny Franek Agnieszka Frączek, Egmont

Gdy dziecko opanuje już znajomość literek, warto przystąpić do wspólnej nauki czytania. Ponieważ jest to niełatwe przedsięwzięcie, dobrze, jeśli pierwsze teksty będą nie tylko krótkie, ale przede wszystkim dostosowane do wieku małego czytelnika. Psotny Franek to opowieść o przygodach niesfornego ptaka, podana w prosty, ale też interesujący sposób. Dziecko, które uczy się czytać, mimo trudności jakie stanowić dla niego będą kolejne słowa, ma motywację, by dotrzeć do końca opowieści, aby poznać zabawny finał historii. Książka wchodzi w skład trzypoziomowej serii Czytam sobie, służącej do nauki czytania. Psotny Franek to publikacja z poziomu pierwszego, wprowadzająca dziecko w świat czytania pierwszych słów i zdań. Dostosowana do odbiorców duża czcionka pozwala prawidłowo „rozszyfrować” litery. Całości dopełniają kolorowe i starannie przygotowane ilustracje.

Prosiaczek i Zjednoczone Królestwo Aleksandra Woldańska-Płocińska, Wydawnictwo Czerwony Konik

Nauka angielskiego w przedszkolach czy zajęcia językowe dla dzieci do lat sześciu to dzisiaj nic nowego. Jednak aby przez zabawę ćwiczyć i pomagać dziecku w przyswajaniu kolejnych „słówek”, warto zaopatrzyć się w książki, które nie będą – nawet najbardziej kolorowymi – podręcznikami. Prosiaczek i Zjednoczone Królestwo to opowieść o podróży tytułowego Prosiaczka (znanego czytelnikom z książek o urodzinach) do Wielkiej Brytanii. Mały bohater ma okazję poznać zwyczaje, kuchnię i kulturę brytyjską. Jednak obok polskich odpowiedników znajdują się w książce angielskie słówka i zwroty, które w zależności od przyjętej metody można czytać dziecku zamiennie bądź z czasem pozostać tylko przy wersji anglojęzycznej. Książka Prosiaczek i Zjednoczone Królestwo wprowadza dziecko w świat obcego języka, pozwala szlifować nabyte wcześniej umiejętności, ale też poznać ciekawostki dotyczące nie tak przecież odległego od Polski kraju.

Pomelo i kolory Ramona Badescu, Benjamin Chaud, Zakamarki

Sympatyczny, mały, ogrodowy słoń Pomelo to bohater kilkunastu książeczek, opublikowanych nakładem Zakamarków. Malutki słoń-filozof postanawia przybliżyć dzieciom kolory. Nie robi tego jednak w oczywisty czy banalny sposób. Zamiast pomarańczowej pomarańczy wskazuje na eksperymentalny pomarańcz wykładziny, zamiast szarej myszki pokazuje nieogarnioną szarość słonia, a zamiast białego śniegu opisuje spienioną biel ciepłego mleka. Zaskakujące, wymykające się schematom i prostym skojarzeniom określenia rozbudzają dziecięcą kreatywność. Niejednokrotnie przecież maluchy zaskakują rodziców niebanalnym porównaniem czy trafiającym w sedno określeniem. Książeczka o Pomelo pomaga wykorzystać ten potencjał, udowadnia, że o zwykłych sprawach można mówić w niezwykły, staranny i piękny sposób. Że przy dziecku nie musimy ograniczać się tylko do prostych (i, nie daj, Boże, sepleniąco-zdrobniałych) słów. Im bardziej rozbudujemy dziecięcy słownik, tym lepiej i trafniej maluch będzie potrafił opisać świat. Książka Pomelo i kolory uczy kreatywności i patrzenia na świat w sposób nietuzinkowy.

Potrzebuję mojego potwora Amanda Noll, Wydawnictwo CzyTam

Maluch boi się spać sam w swoim pokoju? A może pod łóżkiem ma ukryte prawdziwe skarby? Nieważne, jak odpowiecie na te pytania. Ważne, że Potrzebuję mojego potwora to świetna książka, która pozwala okiełznać dziecięce lęki, ale też pokazuje siłę prawdziwej przyjaźni.

Książka Amandy Noll rozbawi małych czytelników, będzie też trzymała w napięciu, a miejscami może troszeczkę nawet „wystraszy”. Wszystko to jednak w „bezpiecznych" granicach. Ciekawe, barwne, acz utrzymane raczej w ciemnej (nocnej) kolorystyce ilustracje, przyciągną uwagę czytelnika i małego słuchacza. A sama opowieść może stać się ulubioną bajką na dobranoc.

Pucio na wakacjach Marta Galewska-Kustra, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

To już czwarta książeczka z serii o przygodach sympatycznego Pucia i jego rodzinki. Jeśli nie znacie wcześniejszych tytułów – nic straconego! Pucio na wakacjach zabiera małych czytelników na fascynującą wyprawę w Kaszuby. Książka Marty Galewskiej-Kustry to jednak nie tylko wciągająca historia oraz zapis przygód i zabaw małego Pucia. Publikacja przede wszystkim pomaga w nauce poprawnej wymowy u dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Na kolejnych stronach książki zaznaczone zostały przedział wiekowy i dostosowane do niego „trudne” słowa. Dzięki temu opiekunowie i rodzice mogą zweryfikować, czy dziecko dobrze, czy źle artykułuje słowa oraz sprawdzić, czy potrzebna będzie porada logopedy. Prawidłowe wymawianie słów pomaga wzmocnić pewność siebie dziecka oraz uczy składania coraz bardziej złożonych i trudnych zdań.

Wszyscy ziewają Anita Bijsterbosch, Adamada

Gdy nadchodzi czas wieczornego snu, wiele maluchów stara się jak najbardziej opóźnić ten moment. Kiedy jednak przedszkolak znajduje się już pod ciepłą kołderką, warto przeczytać mu króciutką opowieść o… ziewaniu. Wszyscy zwierzęcy bohaterowie opowieści Anity Bijsterbosch – hipopotam, żółw, kot, świnka czy królik – ziewają. A, jak naukowo udowodniono (chociaż nie ujawniono ostatecznego rozwiązania tej zagadki), ziewanie jest „zaraźliwe", więc mały słuchacz w mig powinien zapaść w sen. Ziewanie nie zostało jedynie opisane – to z pewnością nie przyniosłoby zamierzonego efektu. Ruchome elementy pyszczków szeroko otwierają się i zamykają, imitując tym samym ziewanie. Patrząc na kolejnych ziewających bohaterów, rodzic i dziecko też poczują nieuzasadnioną (albo i uzasadnioną) potrzebę snu.

W moim sercu Jo Witek, Mamania

Uczucia to sfera, która może dziecko przytłaczać. W mózgu dziecka dopiero budowane są połączenia między sferą racjonalną i emocjonalną. By pomóc dziecku „przechodzić” z poziomów emocjonalnego na racjonalny, warto rozmawiać z maluchem o uczuciach. A pomoże w tym książka W moim sercu Jo Witek. Autorka w niezwykle przystępny sposób objaśnia maluchom kolejne uczucia: od radości, przez smutek, po złość. Pokazuje, że wpadanie w gniew zdarza się każdemu. Udowadnia jednak również, że w sercu jest bardzo dużo miejsca na wiele innych pozytywnych uczuć, które warto pielęgnować. W moim sercu to lektura, jaką warto czytać wspólnie z maluchem i na bieżąco wyjaśniać dziecku opisywane przez autorkę kwestie.

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - igielka
igielka
Dodany: 2019-04-09 10:38:42
0 +-

Niezwykle ciekawie prezentuje się bajecznie kolorowa seria "Rok w/na.......

Avatar użytkownika - Gosiaczek
Gosiaczek
Dodany: 2019-04-08 11:32:45
0 +-

Rok w przedszkolu mnie skusił!

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Dodany: 2019-04-02 18:16:56
0 +-

Jaki wybór. Dzieci mogą się czuć szczęśliwe.

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Dodany: 2019-04-02 17:30:53
0 +-

Śliczne książeczki.

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2019-04-02 15:36:28
0 +-

Ciekawe książeczki.

Avatar użytkownika - katiewa92
katiewa92
Dodany: 2019-04-02 14:43:57
0 +-

Świetne propozycje

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Dodany: 2019-04-02 09:58:06
0 +-

Ślicznie wyglądają te książeczki! 

Avatar użytkownika - Lenka83
Lenka83
Dodany: 2019-04-02 09:31:19
0 +-

Zainteresowała mnie książka "Potrzebuję mojego potwora" oraz "Psotny Franek"

Avatar użytkownika - bee85
bee85
Dodany: 2018-10-23 21:19:46
0 +-

"Mapy" planowałam kupić dla siostrzenicy na gwiazdkę. Ale inne propozycje też są interesujące.

Avatar użytkownika - Anytsuj
Anytsuj
Dodany: 2018-09-19 20:07:21
0 +-

Większość z nich ma fantastyczne ilustracje- sama chętnie bym czytała. Koleżanka przetestowała "Wszyscy ziewają" na swoim siostrzeńcu- wbrew pozorom świetnie to działa (koleżka, na którym przeprowadzany był eksperyment miał wówczas ok 2,5 roku).

Ta sama koleżanka (logopedka) bardzo chwali sobie książeczki o Puciu- sama planuję kupić bratankowi. Przy okazji Pucia- w akapicie, który dotyczy tej książki pojawiło się określenie "w Kaszuby"- nie powinno być "na Kaszuby"?

Avatar użytkownika - GosiaCh
GosiaCh
Dodany: 2018-09-14 16:23:59
0 +-

Super

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93
Dodany: 2018-09-14 14:06:54
0 +-

Coraz piękniejsze te książki ! :)

Avatar użytkownika - gosiaczek
gosiaczek
Dodany: 2018-09-14 10:52:30
0 +-

Teraz i ja już się interesują jak mam swojego małego Przedszkolaka :)

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2018-09-14 08:13:30
0 +-

Kilka ciekawych wskazówek! :)

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2018-09-13 22:50:16
0 +-

"Psotnego Franka" znam, także w innych idsłonach. Książka  "Mapy" to moim zdaniem nie tylko propozycja dla przedszkolaków

Warto przeczytać