Najlepsze książki dla młodych czytelników 2018

Autor: Magdalena Galiczek-Krempa
Okładka publicystyki dla Najlepsze książki dla młodych czytelników 2018 z kategorii Brak kategorii

Rok 2018 obfitował w interesujące premiery książkowe kierowane do młodych czytelników. Oto – moim zdaniem – najbardziej godne uwagi spośród nich. 

Wiłka smocza dziewczynka Antonina Kasprzak, Bis

Wiek: 10+  

Książka Antoniny Kasprzak pokazuje młodemu czytelnikowi świat, w którym dorośli obarczeni są wieloma obowiązkami i nie wszystkiemu potrafią podołać. Jednak historia Wiłki to także opowieść z pogranicza magii, historia nietuzinkowa, a przez to bardzo interesująca i ogromnie angażująca. To książka o sile przyjaźni i o tym, że nie zawsze trzeba być w czymś najlepszym. To piękna i pełna empatii opowieść o dzieciństwie, którym każdy maluch powinien się bezwarunkowo cieszyć.

Lalkarz z Krakowa R.M. Romero, Galeria Książki  

Wiek: 12+ 

Powieść R.M. Romero zabiera czytelnika do Krakowa, w przeddzień wybuchu drugiej wojny światowej. W życiu tytułowego lalkarza, Cyryla, pojawia się „żywa" lalka, Karolina, która wnosi w nie wiele ciepła i staje się jego prawdziwą przyjaciółką. Czasy wojny dramatycznie odciskają swoje piętno zwłaszcza na Żydach mieszkających w Krakowie. Książka R.M. Romero pokazuje, że tylko od nas zależy, jak i czy zachowamy człowieczeństwo. Autorka zdaje się też pytać czy stać nas na poświęcenie względem innych, cierpiących ludzi. Lalkarz z Krakowa to ogromnie wzruszająca i zapadająca w pamięć, bardzo ważna lektura.

Ciasto ze szczyptą nadziei Sarah Moore Fitzgerald, Zielona Sowa  

Wiek: 14+ 

Wiadomo, że optymistom żyje się łatwiej. Trudno też spierać się z faktem, że lepiej patrzeć na świat przez różowe okulary. Jednak jeśli przyjaźń okazuje się fałszem, a docinki, obmowy i kłamstwa na nasz temat wylewają się z ust „przyjaciela", może to załamać nawet największego optymistę. I właśnie o radosnym postrzeganiu świata, ale też o walce z szykanowaniem i o poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni opowiada świetna powieść Ciasto ze szczyptą nadziei Sary Moore Fitzgerald.

O księżycu z komina domu na wzgórzu Ariadna Piepiórka, Skrzat

Wiek: 10+ 

Książka Ariadny Piepiórki O księżycu z komina domu na wzgórzu opowiada o odmienności, która staje się powodem wykluczenia. Michał po przeprowadzce jest w szkole nowym uczniem. Udaje mu się szybko zaaklimatyzować, jednak zauważa, że uczęszczający do jego klasy Wiktor jest szkolnym „dziwadłem", chłopakiem z którego wszyscy się śmieją. Czy jednak jego bujna wyobraźnia jest czymś złym? Czy to, że nosi stare ubrania i że w jego domu jest biednie stanowi przyzwolenie na dokuczanie i wyśmiewanie go? Historia Ariadny Piepiórki to wciągająca, pełna niesamowitych przygód (i tajemnic!) książka, która pokazuje, że pozory często mogą mylić.

Fandom Anna Day, Jaguar  

Wiek: 16+ 

 Grupka zaprzyjaźnionych nastolatków w trudny do wytłumaczenia sposób przenosi się do świata ze swojej ulubionej powieści, Tańca na szubienicy. Do świata, który przypomina antyutopię, gdzie niedoskonali ludzie muszą walczyć o przeżycie. Do świata, w którym idealni, genetycznie modyfikowani nadludzie organizują igrzyska, podczas których wieszają na szubienicy oskarżanych o błahe przewinienia Niedosków. Sprawnie poprowadzona akcja i świetny pomysł na fabułę sprawiają, że powieść Anny Day czyta się błyskawicznie.

Bob. Przyjaźń to magia, która nie przemija Rebecca Steda, Wendy Mass, Kobiece

Wiek: 10+ 

Olivia to jedenastolatka, która przyjeżdża do Australii w odwiedzony do swojej babci. Okazuje się, że podczas ostatniego u niej pobytu zamknęła w szafie Boba – ni to zombie, ni to potwora – w każdym razie zielonego stwora w zabawnym przebraniu kurczaczka. Dlaczego tak zrobiła? Kim jest Bob i skąd wziął się w świecie Olivii? Książka Rebeki Stead i Wendy Mass to zabawna, pełna przygód opowieść o przyjaźni i o tym, jak bezgraniczna jest rodzicielska miłość.

Jej wysokość P. Joanne Macgregor, Kobiece  

Wiek: 14+ 

Przeciętny wzrost to błogosławieństwo. Wie o tym Peyton, bohaterka książki Joanne MacGregor, która ma 180 cm wzrostu. Nie dość, że nie może znaleźć dla siebie odpowiednich ubrań – spodnie mają za krótkie nogawki, a swetry zbyt krótkie rękawy – te zaś, które „na długość" okazują się w porządku, gabarytami przypominają worek albo namiot. Dodatkowo Peyton nie potrafi znaleźć chłopaka, bo większość z tych bardziej interesujących jest wyraźnie niższa od niej. Zakład – możliwość wygrania 800 dolarów – pomaga jej w mobilizacji i skłania do działania. Peyton ma umówić się na trzy randki i na bal maturalny z chłopakiem wyższym od siebie. Jej wysokość P. to pogodna, pełna humoru, ale też wzruszająca opowieść o akceptacji, o mierzeniu się z własnymi kompleksami, wykluczeniu, ale też o rodzinnych problemach, trudnościach finansowych i wielkiej determinacji by spełniać marzenia.

Gang Godziny Duchów David Walliams, Mała Kurka  

Wiek: 8+ 

Jeśli jeszcze nie znacie twórczości Davida Walliamsa, Gang Godziny Duchów jest świetnym pretekstem, by to zmienić. Dwunastoletni Tom trafia do szpitala w wyniku szkolnego wypadku. Okazuje się, że na oddziale dziecięcym maluchy – chociaż schorowane lub kurujące się po poważnych operacjach – knują różne ciekawe rzeczy. Opowieść Davida Walliamsa to podnosząca na duchu, wzruszająca, ale przede wszystkim ogromnie zabawna historia o sile dziecięcych marzeń i o tym, że nigdy nie należy z nich rezygnować.

Nieskończony wszechświat Maisie Day Christopher Edge, Zielona Sowa

Wiek: 10+ 

Książka Christophera Edge'a po raz kolejny zabiera czytelnika w zapierający dech w piersiach i wciąż słabo poznany Wszechświat. Główna bohaterka, Maisie Day, właśnie obchodzi dziesiąte urodziny. I chociaż jest matematycznym geniuszem i studentką fizyki na Uniwersytecie Otwartym, to perspektywa zbliżającej się uroczystości ogromnie ją cieszy. Jednak w pewnym momencie coś idzie nie tak, dzieje się coś niedobrego. A może to tylko dziwny scenariusz z równoległego wszechświata? Zaskakująca, budząca niepokój, ale też wzruszająca i pełna nadziei historia Maisie na długo zapadnie czytelnikom w pamięć.

Dom cioci Lusi Krzysztof Stręcioch, Adamada

Wiek: 6+ 

Wojna to temat niezwykle trudny – zwłaszcza, jeśli staramy się przybliżyć go małym dzieciom. Jednak wyzwanie to podjął i z sukcesem mu podołał Krzysztof Stręcioch w swojej kierowanej do najmłodszych odbiorców książce Dom cioci Lusi. Opowieść jest niezwykle oszczędna w słowach, z ogromną empatią i wyczuciem przybliża maluchom Holocaust. Niewielka publikacja Krzysztofa Stręciocha niezwykle wzrusza i pokazuje, że opisane w niej wydarzenia nigdy nie powinny się zdarzyć.

A jakie książki kierowane do młodych czytelników, wydane w minionym roku, najbardziej Was zachwyciły? A może czytaliście którąś z powyższych pozycji? 

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Dodany: 2019-02-02 21:43:44
0 +-

Gratulacje.

Avatar użytkownika - gosiaczek
gosiaczek
Dodany: 2019-01-29 12:04:57
0 +-

Gratuluję.

Avatar użytkownika - wwwiolka
wwwiolka
Dodany: 2019-01-20 18:03:02
0 +-

Na kilka glosowalam.

Avatar użytkownika - kanon
kanon
Dodany: 2019-01-20 16:11:34
0 +-

Gratulacje ! 

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2019-01-20 08:33:39
0 +-

Gratulacje!

Avatar użytkownika - slena1098
slena1098
Dodany: 2019-01-20 01:53:04
0 +-

Młodym czytelnikiem już nie jestem, jednak chętnie sięgam po takie pozycje, nie tylko dlatego, że czytam synkowi (który uwielbia słuchać, kiedy mu czytam mimo, że sam już czyta), ale dlatego, że historie w nich opisane są ciekawe, a ich czytanie to czysta przyjemność.

Avatar użytkownika - Lenka83
Lenka83
Dodany: 2019-01-20 00:37:10
0 +-

Gratulacje:)

Avatar użytkownika - katiewa92
katiewa92
Dodany: 2019-01-20 00:27:52
0 +-

Super, chcialabym przeczytac kilka

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2019-01-19 23:31:29
0 +-

Gratulacje.

Warto przeczytać