Fizyka dla dzieci. O serii „Bobas odkrywa naukę"

Autor: Magdalena Galiczek-Krempa

Fizyka kwantowa, termodynamika, grawitacja czy energia odnawialna to zagadnienia, które większości z nas kojarzyć się będą z lekcjami fizyki oraz z ekologią. Faktem jest również to, że wielu rodziców drży na samą myśl, że któregoś dnia dziecko zwróci się do nich z prośbą o pomoc w rozwiązaniu zadanego w szkole zadania wykorzystującego zasady dynamiki Newtona czy wyjaśnienie pojęć związanych z przemianami fazowymi. A gdyby tak wprowadzać dziecko w te zagadnienia od najmłodszych lat? Powiedzmy od... kołyski? Dla maluszków, które skończyły drugi rok życia, Wydawnictwo Egmont przygotowało ciekawą serię kartonowych książeczek z cyklu Akademia Mądrego Dziecka. Bobas odkrywa naukę.

Drodzy rodzice, nie bójcie się jednak, że te dziesięciostronicowe publikacje będą niezrozumiałe dla Waszych maluchów, albo... dla Was. Amerykańska autorka, Ruth Spiro, przygotowała swoje opowiastki w bardzo przystępnej i jasnej formie. W zabawach i sytuacjach znanych dziecku z codziennego życia autorka odnajduje zjawiska odpowiadające podjętym – zdawać by się mogło skomplikowanym – tematom. Tekst w tych historyjkach ograniczony jest do minimum, dominują krótkie zdania i przystępne, zrozumiałe słowa. Wiele tu wyrazów dźwiękonaśladowczych, których wykorzystanie daje często komiczny efekt. Równie ważne jednak – a może nawet ważniejsze – niż tekst są duże, barwne rysunki. Książki wydrukowano na grubych, kartonowych stronach, dzięki czemu nie ma obaw o szybkie zniszczenie publikacji – nawet, jeśli dzieci postanowią organoleptycznie sprawdzić, jak smakuje energia odnawialna.  

Fizyka otacza nas i towarzyszy nam przez całe życie. To nie tylko skomplikowane, kilometrowe wzory i nieżyciowe zadania tekstowe znane ze szkolnych lekcji. Jeśli uważnie się rozejrzymy (a maluchy umiejętność tę opanowaną mają do perfekcji) na własne oczy dostrzeżemy wszystko, o czym pisze Ruth Spiro. 

-> Sprawdź też nasze zestawienie „Najlepsze książeczki dla niemowląt"!

Słyszeliście o paradoksie Schrodingera? Autorka w książeczce Fizyka kwantowa! parafrazuje ten słynny eksperyment myślowy i tłumaczy, dlaczego zanim zajrzymy do pojemnika, w którym znajduje się kot, siedzący tam zwierzak może jednocześnie spać i nie spać.

Skąd się bierze energia? Dlaczego drzewa rosną i dają owoce? I co ma z tym wspólnego termodynamika? Ruth Spiro w Termodynamice! (która dorosłym raczej kojarzyć się będzie z zasadami termodynamiki Newtona) tłumaczy zagadnienia, z którymi malec styka się na co dzień i pomaga odpowiedzieć rodzicom na zadawane przez dzieci pytania: po co jest Słońce? I kto potrzebuje energii?

W Grawitacji! autorka na przykładach z codziennego życia tłumaczy, dlaczego spadają na ziemię upuszczane przez nas rzeczy. Nie stosując żadnych wzorów czy skomplikowanych definicji opowiada też o tym, jak Ziemia przyciąga Księżyc, a Słońce przyciąga Ziemię. Mówi też, dlaczego możliwe jest zjeżdżanie na placu zabaw ze zjeżdżalni. Po lekturze tej książeczki każde dziecko z pewnością pokocha grawitację!

Kwestia ochrony środowiska jest w naszych czasach sprawą fundamentalną. Nauka dobrych nawyków – segregowania śmieci, korzystania z roweru czy spacerowania zamiast dojeżdżania wszędzie samochodem, a w przypadku dorosłych: wykorzystywania odnawialnych źródeł w celu uzyskania energii w naszych domach – pozwoli ochronić naszą planetę przed zniszczeniem. O ekologii, o powietrzu i o związanym z tym wszystkim idealnym kocyku opowiada Ruth Spiro w książce Energia odnawialna!

W książeczkach wykorzystana została koncepcja edukacji STEM (co oznacza: Science, Technology, Engineering, Mathematics – Nauka, Technologia, Inżynieria, Matematyka). Celem tego konceptu jest zintensyfikowanie obecności tych dziedzin i połączenie ich podczas nauczania najmłodszych. Dzięki takim założeniom dzieci mają styczność z naukami ścisłymi i wiedzą techniczną już od najmłodszych lat. A sprawia to, że na dalszych etapach nauki przyswajanie wiedzy z tego zakresu jest zdecydowanie łatwiejsze. 

-> Polecamy również zestawienie „Książki dla małych odkrywców"!

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - gosiaczek
gosiaczek
Dodany: 2019-07-31 11:34:03
0 +-

Coś dla mojej siostrzenicy :)

Avatar użytkownika - emilly26
emilly26
Dodany: 2019-07-30 11:29:02
0 +-

Tak przedstawiona wiedza na łamach tego rodzaju książeczkach aż sama radość do nauki:)

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Dodany: 2019-07-29 09:44:44
1 +-

Świetna seria! Mądra treść podana w ładnej oprawie aż zachęca do nauki! 

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Dodany: 2019-07-27 16:42:24
0 +-

Bardzo fajna seria.

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Dodany: 2019-07-26 22:39:07
0 +-

Dobrze jak trudne rzeczy są wykładane w przystępny i ciekawy sposób.

Avatar użytkownika - madak
madak
Dodany: 2019-07-26 13:22:48
1 +-

@martucha180  książeczki są przecudne! Gdyby fizykę tłumaczono tak, jak robi to Ruth Spiro, nitk nie kojarzyłby tego przedmiotu ze szkolną traumą...

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2019-07-26 12:48:33
1 +-

Podoba mi się ta seria.

Avatar użytkownika - madak
madak
Dodany: 2019-07-26 12:21:26
1 +-

@MonikaP  książeczki Ruth Spiro mogą to zmienić ;) 

Avatar użytkownika - Lenka83
Lenka83
Dodany: 2019-07-26 12:20:14
-1 +-

Dka mnie też.... nie trawię tej dziedziny....

Avatar użytkownika - monikap
monikap
Dodany: 2019-07-26 12:13:41
-1 +-

Fizyka to najgoszy, dla mnie, przedmiot na świecie, brrrrrrrrrrrrrrr!

Warto przeczytać

Recenzje miesiąca
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Morsowanie
Ewa Zwierzchowska
Morsowanie
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Bez litości i przebaczenia
Mariusz Leszczyński
Bez litości i przebaczenia
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Pokaż wszystkie recenzje