reklama

Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki


Tom 1 cyklu Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki
Ocena: 5.4 (5 głosów)

Sprawa jest zamknięta. Pięć lat temu uczennica Andie Bell została zamordowana przez swojego chłopaka - Sala Singha. Policja wie, że to był on. Wszyscy w mieście to wiedzą.

Ale dorastająca w tym samym miasteczku Pippa Fitz-Amobi nie jest tego taka pewna. Kiedy wybiera tę sprawę jako temat swojego ostatniego rocznego projektu w szkole, zaczyna odkrywać tajemnice, które ktoś w mieście desperacko chce pozostawić w ukryciu. Wkrótce szkolne zadanie przeradza się w śmiertelne zagrożenie.

Mrożący krew w żyłach i uzależniający thriller dla młodych dorosłych. Pełen czarnego humoru, w porywającym tempie wciąga w wir tajemnic, uprzedzeń i sekretów.

Informacje dodatkowe o Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki:

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2019-06-19
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
ISBN: 9788382408966
Liczba stron: 448
Tytuł oryginału: A Good Girl

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

,,Przestałam się łudzić, że to kolejny głupi żart. Najpierw liścik w śpiworze, teraz esemes. To się dzieje naprawdę. […] Ktoś wie, że jestem coraz bliżej poznania prawdy. Zaczyna panikować. Ktoś, kto śledził mnie w lesie. Ktoś, kto ma numer mojego telefonu."


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki - opinie o książce

Avatar użytkownika - Colibri
Colibri
Przeczytane:2023-08-25, Ocena: 4, Przeczytałam,

Recenzja "Przewodnik po zbrodni według grzeczniej dziewczynki"
Pipa wydaje mi się być osobą która nie ma wielu znajomych. ale ma tych oddanych, typ przyjacielskiej, szkolnej kujonki. Postanawia rozwiazać zagadkę z przed paru lat i oczyścić imię chłopaka, którego zawszę miała za zbyt sympatycznego żeby mógł zabić. I tu się zaczyna cała opowieść. Dziewczyna brnie w śledztwo pomimo niebezpieczeństwa jakie ono niesie. Wywiady, spekulacje i pytania na które nie każdy chce odpowiadać mogą postawić dziewczynę w niebezpieczeństwie... czy Pipa się myli i powinna się poddać? Czy ma rację co do braku winy Sala i ma brnąć dalej? Czy naraża się na prawdziwe niebezpieczeństwo?
Książka bardzo przypadła mi do gustu i napewno sięgnę po kolejne tomy. Zabawna, trzymająca w napięciu, ale jednocześnie lekka i przyjemna.

Link do opinii

Pippa jest główną bohaterką książki – tytułową grzeczną dziewczynką, zaś powyższy wpis pochodzi z jej dziennika projektu rozszerzonego (wpis dwudziesty czwarty). Jej projekt szkolny dotyczy morderstwa, które zostało popełnione pięć lat wcześniej.

Najpopularniejsza dziewczyna w szkole, Andie Bell, znika. Nie odbiera telefonów – co więcej, jej komórka jest wyłączona. Parę dni później jej ciało zostaje odnalezione. Wszystkie dowody wskazują na to, że zbrodni dopuścił się chłopak ofiary – Sal Singh.  Policja i prokuratura oskarżają go o dokonanie przestępstwa, jednak Sal nigdy nie staje przed sądem – popełnia samobójstwo. Po pięciu latach już nikt nie zadaje pytań dotyczących tej sprawy. Mieszkańcy miasteczka uważają za oczywiste to, że Andie została zamordowana przez Hindusa, który, przytłoczony wyrzutami sumienia, postanowił odebrać sobie życie. Rodzina Singhów została zepchnięta na margines społeczny – nikt nie chce się przecież zadawać z rodziną mordercy. Jednak Pip nie jest przekonana, że wersja policji jest zgodna z prawdą. Pomimo ostrzeżeń nauczycielki postanawia zagłębić się w ten temat i odkryć prawdę. Przez to jej życie oraz życie jej najbliższych staje się zagrożone…

Najmocniejszą stroną tej książki jest postać Pippy. Charyzmatyczna dziewczyna, która nie lęka się niczego i jest na tyle ambitna oraz zdeterminowana, by zaangażować w swoje prywatne śledztwo nawet brata oskarżonego o morderstwo  (dla którego, jak łatwo się domyślić, cała sprawa nie jest przyjemna i raczej wolałby się w nią nie mieszać), stanowi silnik całej akcji. Sama fabuła nie jest porywająca. Co więcej, jest na tyle „oklepana”, że aż przewidywalna do bólu.  Mimo to Pip została tak stworzona przez autorkę, że zaraz po rozpoczęciu lektury czytelnik mocno się z nią zżywa i bohaterka staje się jego przyjaciółką; po prostu nie wypada jej opuścić  w potrzebie. Dlatego nawet jeśli zna się na pamięć wszystkie schematy wykorzystane w książce, to brnie się do samego końca, bo inaczej nie można postąpić, to byłoby nieczyste zagranie.

Kolejną zaletą powieści jest forma: swoistego reportażu. Opis akcji jest przeplatany dziennikiem nastolatki, a historia została skonstruowana tak, że zdaje się być prawdą, a nie fikcją literacką. 

Czytając „Przewodnik…”, miałam wrażenie, że czytam gotowy scenariusz („Netflix, serial oryginalny”) na co najmniej trzysezonową serię dla nastolatków. Być może pisarze nie doceniają swoich czytelników, za bardzo liczą na możliwość przeniesienia na ekran, co skutkuje uproszczeniami i pracą odtwórczą, zamiast twórczej. Psuje to odbiór książki, przeszkadza w skupieniu się, zmniejsza satysfakcję z lektury. Jeśli jednak ktoś postanowi dokonać ekranizacji książki, z chęcią obejrzę i sprawdzę, czy twórcy także skorzystali z tych samych schematów, którymi posiłkowała się autorka. 

Mimo że książka nie jest zbyt wymagająca (a może właśnie dzięki temu?), jej lektura staje się dla czytelnika przednią zabawą. Przecież każdy lubi, gdy przewidzi jakieś zdarzenie lub po prostu oderwie się na chwilę od rzeczywistości, a ta powieść gwarantuje nam obie opcje. 

Link do opinii

Bardzo dobry kryminał. Pippa wybiera do projektu szkolnego, starą, zamkniętą sprawę morderstwa dziewczyny o imieniu Andie. Wszyscy myślą, że zamordował ją jej chłopak Sal. Pippa bada poszczególne tropy i rozmawia z ludźmi o okolicznościach i wydarzeniach tamtych dni. Okazuje się, że nie wszystko jest tak jednoznaczne, jak wszyscy sądzą.

Znakomita powieść. Polecam. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Foxie
Foxie
Przeczytane:2023-09-04, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Ocalało pięciu
Holly Jackson0
Okładka ksiązki - Ocalało pięciu

Osiem godzin. Sześcioro przyjaciół. Jeden snajper. To miała być zwyczajna podróż kamperem podczas wakacyjnej przerwy. Osiemnastoletnia Red i jej przyjaciele...

Zgadnij kto
Holly Jackson0
Okładka ksiązki - Zgadnij kto

Dowiedz się, gdzie i jak to wszystko się zaczęło! Prequel bestsellerowego ,,Przewodnika po zbrodni według grzecznej dziewczynki". Senior rodu Remych zostaje...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy