Recenzja książki: Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Jeśli książka, której szkielet opiera się na zasadach stosowanych w tworzeniu kryminałów, kierowana jest do nastolatków, a do tego bez reszty pochłania również dorosłego czytelnika i wciąga go w wir wydarzeń rodem z thrillera, możemy mieć pewność, że autor wykonał kawał dobrej roboty. Właśnie takie skojarzenia nasuwają się po lekturze Poradnika po zbrodni według grzecznej dziewczynki Holly Jackson. Opowiedziana przez pisarkę historia od pierwszych stron intryguje, a znakomicie poprowadzona fabuła i perfekcyjnie sportretowani bohaterowie sprawiają, że powieść plasuje się na szczycie listy najlepszych książek dla młodzieży wydanych w tym roku.

Pippa to ambitna, pracowita i bardzo inteligentna siedemnastolatka. Dziewczyna angażuje się w szkolny projekt i wybiera nietypowy temat pracy. Postanawia jeszcze raz przeprowadzić śledztwo w sprawie kryminalnej sprzed pięciu lat. Wtedy zaginęła i, prawdopodobnie, została zamordowana nastolatka, Andie Bell. Sprawcą tej zbrodni miał być Sal Singh, jej chłopak, który w następstwie tego czynu popełnił samobójstwo. Małym miasteczkiem, Little Kilton, wydarzenia te mocno wstrząsnęły. Jednak – jak utrzymują władze – sprawę udało się zamknąć, a jej efektem jest jedynie wykluczenie rodziny Sala poza nawias społeczeństwa. Pippa nie wierzy jednak w winę chłopaka. Z ogromnym zaangażowaniem podchodzi do swojego projektu i wraz z każdym nowym odkryciem coraz bardziej zbliża się do uniewinnienia Sala. Ktoś jednak bardzo nie chce, by tajemnica sprzed lat ujrzała światło dzienne. Pippa zaczyna otrzymywać pogróżki i przestaje czuć się bezpieczna w swoim rodzinnym miasteczku.

Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki to napisana z ogromną starannością i dbałością o szczegóły opowieść o próbach dotarcia do prawdy i ujawnienia jej. Powieść została świetnie przetłumaczona, a bardzo solidna redakcja i dobra korekta pozwalają czerpać z lektury to, co najlepsze. W tym bowiem przypadku każdy detal i niuans jest na wagę złota. Mimika twarzy, wypowiedziane (lub nie wypowiedziane) słowa, sformułowania, budowanie zdań, stosowanie konkretnych słów ma kluczowe znaczenie w toku śledztwa Pippy. Dla wszystkich czytelników ceniących powieści, w których umysł detektywa pracuje na pełnych obrotach, Przewodnik po zbrodni... jest propozycją wręcz wymarzoną i obowiązkową.

Holly Jackson podejmuje w swojej powieści szereg ważnych kwestii. Mówi o tym, jak łatwo szufladkujemy innych. Jak kolor skóry może stać się wyznacznikiem czyjeś winy. Pokazuje, jak przemoc psychiczna i fizyczna potrafią pozostawić trwały ślad i zniszczyć życie ludzi. Jak wielką traumą może być szykanowanie i dokuczanie w szkole. Autorka piętnuje niedbałość i brak wnikliwej analizy dowodów. Udowadnia, jak łatwo można manipulować faktami i szantażować, zastraszać innych. Holly Jackson buduje skomplikowaną intrygę, podsuwa kolejnych podejrzanych, odsłania zdumiewające fakty i rzuca nowe światło na wydarzenia sprzed pięciu lat. Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki to rasowy kryminał, który zachwyci nie tylko młodych czytelników.

Świetnym pomysłem w powieści było wykorzystanie różnych formatów, czcionek, „skanów" notatek czy też „przedruków" smsów. Wszystkie te elementy stanowią materiał, który zamieszczała w swoim projekcie Pippa, a później także wykorzystywała go na tablicy zbrodni.

Powieść napisana jest przystępnym, prostym językiem. Akcja książki biegnie szybko, pojawia się też sporo bohaterów, jednak nie ma możliwości, by czytelnik pogubił się w intrygach czy opisywanych przez autorkę sytuacjach. Służą temu też wnioski wysnuwane przez Pippę, która każdy nowy fakt, wskazówkę czy podejrzenie zbiera w notatkach.

Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki to idealny scenariusz na kilkunastoodcinkowy serial. Pippa jest bardzo charakterystyczną i wyrazistą postacią, trudno jej nie polubić. Także osoby z jej otoczenia są nieźle sportretowane. Niektóre z nich wydaja się może nieco zbyt przerysowane, ale w końcu niemal każdy z bohaterów i mieszkańców Little Kilton może być uwikłany w zbrodnię sprzed lat. Autorka sprawnie zwodzi czytelnika. Gdy wydaje się, że rozwiązanie zagadki sprzed pięciu lat jest bliskie, następuje gwałtowny zwrot akcji. Zakończenie zaś z pewnością zaskoczy wszystkich czytelników, także najzagorzalszych miłośników powieści detektywistycznych.

Kup książkę Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki

Zobacz opinie o książce Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki
Zgadnij kto
Holly Jackson0
Okładka ksiązki - Zgadnij kto

Dowiedz się, gdzie i jak to wszystko się zaczęło! Prequel bestsellerowego ,,Przewodnika po zbrodni według grzecznej dziewczynki". Senior rodu Remych zostaje...

Ocalało pięciu
Holly Jackson0
Okładka ksiązki - Ocalało pięciu

Osiem godzin. Sześcioro przyjaciół. Jeden snajper. To miała być zwyczajna podróż kamperem podczas wakacyjnej przerwy. Osiemnastoletnia Red i jej przyjaciele...

,,Przestałam się łudzić, że to kolejny głupi żart. Najpierw liścik w śpiworze, teraz esemes. To się dzieje naprawdę. […] Ktoś wie, że jestem coraz bliżej poznania prawdy. Zaczyna panikować. Ktoś, kto śledził mnie w lesie. Ktoś, kto ma numer mojego telefonu."