Książki dla dzieci, które… nie lubią czytać książek

Autor: Magdalena Galiczek-Krempa
Okładka publicystyki dla Książki dla dzieci, które… nie lubią czytać książek z kategorii Brak kategorii

„Czytanie jest nudne!”, „Kto dzisiaj czyta książki?!”, „Szkoda mi czasu na czytanie!” - twierdzi wiele dorastających dzieci i nastolatków. Jak udowodnić, że książki mogą być równie fajne, co komputery czy smartfony? Wystarczy podsunąć dzieciom tytuły, od których nie będą mogły się oderwać.

1. Gang Godziny Duchów David Walliams, Dom Wydawniczy Mała Kurka

Książki Davida Walliamsa kierowane są do dzieci w wieku szkolnym, do dziesięciolatków i nieco starszych odbiorców.

W swoich publikacjach autor zarysowuje problem – często nieobcy młodemu czytelnikowi – oswaja go z nim i pokazuje, że z każdej sytuacji można znaleźć dobre wyjście. Dba też o stworzenie dynamicznej i zabawnej fabuły.

W Gangu Godziny Duchów poznajemy chłopca, który na skutek wypadku w szkole trafia do szpitala. Tam poznaje inne dzieci, ale uświadamia sobie też, że tylko współpraca, zaufanie i przyjaźń pozwalają dotrzeć do upragnionego celu. Książka podnosi na duchu, uczy empatii, ale przede wszystkim - wciąga czytelnika bez reszty.

2. Ewolucja według Calpurnii Tate Jacqueline Kelly, Dwie Siostry

Publikacja dla młodych czytelników (12+), która wydaje się mocno inspirowana monumentalnym dziełem Karola Darwina O powstawaniu gatunków.

Książka zabiera czytelników do Teksasu końcówki XIX wieku. Obserwacje natury i zachłyśnięcie się nauką uświadamiają młodej Calpurnii, że w przyszłości chciałaby zostać przyrodniczką. Czy będzie to możliwe? Czy piętno czasów, w których przyszło jej żyć, nie odbije się mocno na jej marzeniach? Wzruszająca, mądra, po prostu fascynująca książka dla wszystkich miłośników przyrody, która już doczekała się kontynuacji, zatytułowanej Niezwykły świat Calpurnii Tate.

3. Fandom Anna Day, Wydawnictwo Jaguar

Jeśli kiedykolwiek przeszło wam przez myśl, by przenieść się do fikcyjnego świata ulubionych bohaterów literackich, to za sprawą książki Fandom mocno zweryfikujecie swoje życzenia.

Anna Day buduje wielowarstwowy świat, który przypomina nieco ten stworzony w „Incepcji”, porywając czytelnika w wir zdumiewających, zapierających dech w piersiach wydarzeń.

Jest tu miejsce na miłość, zdradę i rozczarowanie. Książka dedykowana starszym czytelnikom (14+) i młodzieży.

4. Wiłka smocza dziewczynka Antonina Kasprzak, Wydawnictwo Bis

Co mają zrobić dwie dorastające siostrzyczki, gdy ich spodziewająca się trzeciego dziecka mama trafia do szpitala? Kto zajmie się dziewczynkami, kiedy ojciec będzie w kolejnej długiej delegaci na drugim końcu Polski?

Pełna ciepła i empatii, ujmująca pomysłowością i zaradnością małych bohaterek książka Antoniny Kasprzak przypadnie do gustu przede wszystkim dziewczynkom w wieku wczesnoszkolnym (10+).

Na kartach opowieści obok „prozy życia” znalazło się także sporo miejsca na magię i dreszczyk tajemnicy. Wiłka… przykuwa uwagę czytelnika wartką akcją i niespodziewanymi zwrotami biegu zdarzeń.

5. Równanie Jamiego Drake'a Christopher Edge, Zielona Sowa

Gdyby wasz tata był astronautą, z pewnością czulibyście dumę. Nie inaczej jest w przypadku Jamiego, bohatera książki Christophera Edge’a. Co jednak zrobić, gdy prom kosmiczny, którym podróżuje tato, ulega awarii? Jak go uratować i bezpiecznie sprowadzić na Ziemię? Czy ktoś Jamiemu w tym pomoże?

Wciągająca i wzruszająca opowieść o sile marzeń i o tym, że dla najbliższych, ukochanych osób jesteśmy w stanie zrobić wszystko. Książka spodoba się zwłaszcza chłopcom (12+), ale dziewczynki, które marzą o zdobywaniu kosmosu, również zachwycą się lekturą.

6. Niedoparki Pavel Šrut, Galina Miklínová, Wydawnictwo Afera

Zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się z drugą skarpetą – tą, która ginie w czeluściach szafy? A może wcale się nie gubi, tylko ktoś ją zjada?

Niedoparki to pierwsza część niezwykle pomysłowej trylogii, kierowanej do dzieci w wieku szkolnym (10+).

Niebanalne zwroty akcji, fascynujące podróże nawet w najdalsze, niezbadane rejony Afryki, ale – przede wszystkim – przesympatyczni i jedyni w swoim rodzaju bohaterowie – niedoparki gwarantują młodemu czytelnikowi rozrywkę w niejeden wieczór. A skarpetki nie do pary już nigdy więcej nie będą powodem do zmartwień.

7. Dom na Wschodniej Sabina Jakubowska, Wydawnictwo Relacja

Przeprowadzka do innego domu i opuszczenie rodzinnego miasta zazwyczaj oznaczają nowy początek. Podobnie dzieje się w przypadku Dora, jego mamy i małej siostry. Tajemniczy dom, nieznani sąsiedzi i klucz, na który natrafia chłopak sprawiają, że Doro pragnie rozwiązać kolejne zagadki.

Dom na Wschodniej urzeka rozbudowaną, wielowątkową fabułą, skoncentrowaną na zaledwie trzystu stronach książki. Liczne przygody nastolatków, świetna ich prezentacja i znakomicie ukazane tło społeczno-obyczajowe małej, podkarpackiej wsi sprawią, że młody czytelnik (16+) nie oderwie się od książki, nim nie dotrze do ostatniej strony.

Przyjaźń, miłość, bezinteresowność i dorastanie – to główne tematy, które podejmuje w swojej powieści Sabina Jakubowska.

8. Papierowe miasta John Green, Bukowy Las

Jak zareagowalibyście na wiadomość, że wasza przyjaciółka zniknęła bez śladu? Czy podpowiedzi, które zostawiła, naprowadziłyby was na jej trop?

Powieść Johna Greena zabiera czytelników w zdumiewającą podróż – tę fizyczną i tę duchową, w głąb samego siebie. Nietuzinkowi, znakomicie sportretowani bohaterowie nie godzą się na zwyczajność, bylejakość i rutynę. John Green pokazuje, że każdy ma prawo chcieć od życia czegoś więcej i może budować swoją przyszłość według własnego planu.

Powieść kierowana do nastoletnich czytelników (16+) – zaskakująca i skłaniająca do refleksji.

9. Wszechświaty Leonardo Patrignani, Wydawnictwo Dreams

Trylogia Wszechświaty to zapierająca dech w piersiach antyutopia, kierowana do nastoletnich (14+) czytelników.

Alex przeczuwa, że obok naszego istnieją jeszcze inne, równoległe światy. Przekonuje się o tym, gdy chce spotkać się z Jenny. Jakie konsekwencje będzie miało odkrycie chłopca? Czy wszechświaty równoległe to tylko fikcja literacka?

Kolejne tomy opowieści zabierają czytelnika do światów, których dotąd nawet sobie nie wyobrażał. Jest tu miejsce na pierwsze uczucie, miłość i przyjaźń. Jest też walka o przetrwanie i liczne problemy wieku dorastania.

10. Osobliwy dom pani Peregrine Random Riggs, Media Rodzina

Nieczęsto zdarza się, by w książkach kierowanych do nastoletnich czytelników (16+) znajdowały się także ilustracje. W Osobliwym domu pani Peregrine czytelnik natrafi na kilkanaście równie dziwnych, osobliwych i zaskakujących co fabuła i tytuł powieści fotografii. Zdjęcia przedstawiają podopiecznych pani Peregrine – dzieci obdarzone nadprzyrodzonymi zdolnościami. Niektóre z nich są niewidzialne, inne dysponują przeogromną siłą, a jeszcze inne są lekkie jak piórko.

Wydawać by się mogło, że wiele książek z pogranicza fantastyki i literatury młodzieżowej podejmuje podobne wątki, jednak akcja opowieści Randoma Riggsa (jak i świetnie przygotowane zdjęcia) osadzona została w czasach II wojny światowej. Właśnie do tych lat przenosi się bohater książki, Jacob, wnuk Abrahama. Dziadek chłopaka umiera w dziwnych okolicznościach, a Jacob za wszelką cenę będzie chciał rozwikłać tę zagadkę.

Osobliwy dom pani Peregrine to pierwsza część wciągającej trylogii. Książka doczekała się ekranizacji w reżyserii Tima Burtona.

-> Przejrzyjcie również nasze zestawienie 10 książek, które skłonią nastolatków do czytania! 

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - gosiaczek
gosiaczek
Dodany: 2018-10-30 11:48:25
0 +-

Jest w czym wybierać.

Avatar użytkownika - bee85
bee85
Dodany: 2018-10-23 21:05:09
0 +-

Mimo swojego wieku sama czasem chętnie sięgam po taką literaturę młodzieżową. Z tych zainteresował mnie "Fandom".

Avatar użytkownika - slk
slk
Dodany: 2018-08-10 20:53:16
0 +-

@slena1098  A w jakim wieku jest Twój maluch? Bo wkrótce będziemy mieli zestaw ciekawych propozycji dla przedszkolaków. 

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Dodany: 2018-08-10 08:02:28
0 +-

Niedoparki:) to jest to!!! dzięki:)

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2018-08-09 10:21:10
0 +-

Zapisuję na przyszłość ;)

Avatar użytkownika - slena1098
slena1098
Dodany: 2018-08-09 10:16:27
0 +-

Na te pozycje mój łobuziaczek jest za mały, ale niestety nie ma chęci do czytania. Mam nadzieję, że z czasem się to zmieni... 

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2018-08-09 09:47:07
0 +-

Sama chętnie bym przeczytała.

Warto przeczytać