Nieznany rękopis Józefa Czechowicza po 100 latach trafi do Muzeum Narodowego

Data: 2022-10-19 08:49:12 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Odnaleziono rękopis nieznanego wiersza znanego lubelskiego poety – Józefa Czechowicza. Utwór powstał ponad sto lat temu, a teraz trafił do Muzeum Narodowego w Lublinie. 

Obrazek w treści Nieznany rękopis Józefa Czechowicza po 100 latach trafi do Muzeum Narodowego [jpg]Józef Czechowicz w towarzystwie Blanki Drzewskiej i Henryka Domińskiego / Polona.pl / domena publiczna

Do tej pory rękopis przechowywany był w prywatnych zbiorach rodziny Heleny Życińskiej. To właśnie jej Czechowicz przed wieloma laty podarował wiersz. Utwór ujrzał światło dzienne dzięki rodzinie adresatki. Rękopis trafił do zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie.

Znaleziono nieznany rękopis Czechowicza

Dokładnie sto lat temu, w dniach 14-15 października, Józef Czechowicz napisał wiersz. Pracował on wówczas jako nauczyciel w miejscowości Słobódka. Eksperci przypuszczają, że poeta stworzył utwór w czasie weekendu spędzonego z przyjaciółmi nad jeziorem Opsa. Data, która widnieje na rękopisie, sugeruje, że Czechowicz pracował nad nim dwa dni lub w późnych godzinach nocnych. Wiadomo również, że w tamtym czasie, poeta zmagał się z kryzysem twórczym. To właśnie ten utwór mógł pomóc Czechowiczowi z pokonaniem blokady. Po skończeniu, pisarz podarował wiersz przyjaciółce Helenie Życińskiej, do której zwraca się już w pierwszych wersach utworu.

Mówisz mi moje dzieje i sprawy, co będą/ Schylona nad kartami wróżko czarnooka

– pisze Czechowicz.

Szczegółowa analiza grafologiczna potwierdziła autentyczność wiersza. Badanie przeprowadził Aleksander Wójtowicz, Dyrektor Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie, który bez cienia wątpliwości stwierdził, że jest to rękopis sporządzony przez lubelskiego poetę. Dyrektor Wójtowicz w swoich wypowiedziach na temat rękopisu zwraca również uwagę na początek wiersza. Sugeruje, że do powstania utworu doprowadziły zabawy przyjaciół we wróżby, co z kolei pokazuje co robił nie tylko młody Józef Czechowicz, będąc nauczycielem na Kresach, ale również czym zajmowała się nauczycielska młoda inteligencja po ciężkich latach wojny i kryzysu ekonomicznego.

Józef Czechowicz – kim był lubelski poeta?

Józef Czechowicz był jednym z najwybitniejszych polskich poetów dwudziestolecia międzywojennego. Urodził się w 15 marca 1903 roku w Lublinie, z którym wiązało się zarówno jego życie, jak i twórczość. Wiele utworów poświęcił właśnie temu miastu. W dorobku poety znajdziemy nie tylko poezję, ale również prozę, pracę dla wielu czasopism literackich oraz dziecięcych, a także słuchowiska radiowe. Związany był między innymi z czasopismem „Reflektor”, a w późniejszym czasie redagował takie tytuły jak: „Płomyk” i „Płomyczek”, a także „Głos Nauczycielski”, „Pion” czy „Kamena”. Bardzo widoczna była literacka aktywność Czechowicza w rodzinnym mieście. Poeta redagował dodatek literacki do „Ziemi Lubelskiej”, a w międzyczasie założył Lubelski Związek Literatów, który skupiać miał wszelkich twórców z ówczesnego województwa lubelskiego. Oprócz twórczości literackiej Czechowicz brał udział w walce na froncie. W wieku 17 lat jako ochotnik wyruszył na wojnę polsko-bolszewicką.

Może zainteresuje Cię również...

Po wybuchu II wojny światowej powrócił do rodzinnego miasta wraz z ewakuującymi się pracownikami radia. Zginął 9 września 1939 roku w bombardowaniu Lublina przez niemiecką Luftwaffe, zaledwie kilkaset metrów od domu rodzinnego. W miejscu zburzonej kamienicy po wojnie powstał plac nazwany imieniem Józefa Czechowicza, a w 1969 roku odsłonięto tam pomnik poety.

Twórczość Józefa Czechowicza zalicza się do nurtu nazwanego poezją trzeciego wyrazu - trzeciego po tradycyjnej poezji Skamandra oraz poezji Awangardy Krakowskiej i futurystów. Józef Czechowicz w swoich utworach pisze zarówno o sielankowym obrazie wsi oraz prowincji, jak i katastroficznej wizji upadku. Wraz ze zbliżającą się wojną, w jego utworach pojawia się niepokój oraz przeczucie zbiorowej śmierci. Wiersze poety cechuje przede wszystkim oniryzm, a także muzyczność. Zadebiutował utworem prozatorskim Opowieść o papierowej koronie, którego jednym z tematów jest niespełniona homoseksualna miłość. Z najsłynniejszych tomików poezji Czechowicza można wymienić: Kamień (1927), Ballada z tamtej strony (1932), Nic więcej (1936), Nuta człowiecza (1939).

Tagi: Józef Czechowicz, poeta polski,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje