Polscy żandarmi przeszukali mieszkanie pisarza i skonfiskowali jego książki!

Data: 2019-05-07 13:18:36 Autor: Sławomir Krempa
News - Polscy żandarmi przeszukali mieszkanie pisarza i skonfiskowali jego książki!

W poniedziałek, 29 kwietnia, doszło do przeszukania mieszkania byłego polskiego wojskowego, a obecnie pisarza – autora książki Kontakt, opublikowanej przez Wydawnictwo Bellona. Funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej weszli do mieszkania oficera Wojskowych Służb Informacyjnych w związku z ujawnieniem tajnych informacji wojskowych.

Były wojskowy, który najpierw pracował dla Wojskowych Służb Informacyjnych, a później – dla Służby Kontrwywiadu Wojskowego, obecnie publicznie występuje pod pseudonimem Kafir. Oficer w ubiegłym roku opublikował książkę Kontakt, w której opisał działalność polskich służb podczas wojny w Afganistanie.

W ostatni poniedziałek kwietnia, 29.04.2019, mieszkanie Kafira przeszukane zostało przez żandarmów. Sprawą ujawnienia tajnych informacji wojskowych zajmuje się Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Funkcjonariusze przeszukujący mieszkanie zabezpieczyli tablety i pamięć przenośną, a także odtajnione dokumenty i jeden dokument niejawny pochodzący z 2001 roku.

Prokuratura z nakazem zwrotu dokumentów związanych z książką Kafira zwróciła się także do wydawnictwa, które musi oddać komputer, na którym znajdują się zdjęcia i teksty przesłane przez byłego oficera. Wydawnictwo Bellona otrzymało pismo, w którym znajduje się zapis o żądaniu wydania rzeczy, w przypadku odmowy wydania rzeczy o zarządzeniu przeszukania w sprawie m.in. zaistniałego w nieustalonym dniu 2018 r. w Warszawie ujawnienia informacji niejawnych o klauzuli "Ściśle Tajne" przez byłego żołnierza Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Autor książki w rozmowie z dziennikarką Onetu, Edytą Żemłą mówi:

 – Wciąż nie mam pojęcia, o jakie ściśle tajne informacje może chodzić. W książce jest wiele zdjęć z Afganistanu, ale żołnierze przywożą takie zdjęcia. Na tej zasadzie powinni przeszukiwać każdego żołnierza, który stamtąd przyjeżdża. Jest też wielu żołnierzy, którzy napisali książki o Afganistanie, ale nie słyszałem, aby komukolwiek z nich przeszukiwano mieszkanie.

W tym samym artykule Onetu, znajdujemy wypowiedź dyrektora Wydawnictwa Bellona, Zbigniewa Czerwińskiego:

- W naszej ocenie książka nie zdradza żadnych tajemnic wojskowych i państwowych. Najbardziej nas dziwi, że reakcja nastąpiła po pół roku od momentu wydania tej książki.

Wraz ze skonfiskowanymi dyskami służby skonfiskowały dwie kolejne książki zapisane na nich przez Kafira. Na ciąg dalszy tej sprawy przyjdzie nam poczekać.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie
0
Okładka książki - Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie

Wygrane medialne bitwy. Przegrana po cichu wojna. Procedury przygotowane przez amatorów zza biurek i żółtodzioby na misji. Brak helikopterów...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
W imię natury
Jędrzej Pasierski
W imię natury
My Secret Youtube Life
Charlotte Seager
My Secret Youtube Life
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
Cecylio, obudź się!
Dorota Wójcik
Cecylio, obudź się!
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Bułgaria. Złoto i Rakija
Magdalena Genow
Bułgaria. Złoto i Rakija
Pokaż wszystkie recenzje