Wkrótce serial na podstawie cyklu „Mroczne materie”. Co o nim wiadomo?

Data: 2019-10-21 09:23:14 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Pod koniec lat 90. Phillip Pullman stworzył trylogię fantasy Mroczne materie, która szybko okazała się wielkim sukcesem. Już niebawem na antenie HBO i w serwisie HBO GO zobaczyć będzie można serial na podstawie książek. Czego możemy się spodziewać?

Phillip Pullman w ramach trylogii Mroczne materie wydał książki: Zorza polarna, Magiczny nóż oraz Bursztynowa luneta. Są to książki fantasy, które powstały z myślą o nieco młodszych czytelnikach, jak się jednak okazało, spodobały się one także i dorosłym fanom literatury.

O serialu na podstawie tej trylogii wiadomo już od pewnego czasu, a do premiery pozostało już naprawdę niewiele. Jakie są najważniejsze informacje dotyczące produkcji?

Mroczne materie – opis fabuły

W Mrocznych materiach poznajemy historię Lyry Belacquy, dziewczynki żyjącej w równoległym wszechświecie, gdzie naturalne są powiązania nauki, magii oraz nowoczesnej zaawansowanej techniki. Czarownice i pancerne niedźwiedzie nie budzą tu zdziwienia – ich istnienie wydaje się tak naturalne, jak w naszym świecie zakłady fryzjerskie czy samochody terenowe.

Lyra po śmierci rodziców uczy się na kampusie, jednak niebawem opuści go i wyruszy na Północ, by rozpocząć poszukiwania swojego najlepszego przyjaciela, Rogera. W międzyczasie dziewczyna dowiaduje się o istnieniu tajemniczego Pyłu – cząstki elementarnej, mającej być dowodem grzechu pierworodnego. 

Niebawem dziewczyna znajdzie powiązania pomiędzy zaginięciem Rogera a złowrogim spiskiem, a ona sama stanie na czele walki z niebiańskimi mocami.

Pierwotnie publikacja Mrocznych materii wywołała potężne kontrowersje. Same powieści odczytywano krytykę chrześcijańskiej wizji świata rodem z Opowieści z Narnii. Philip Pullman zaprzeczył temu, jednocześnie jednak podkreślając, że jego zdaniem cykl książek C.S. Lewisa jest rasistowski i szowinistyczny. Mroczne materie można więc odczytywać jako krytykę Kościoła, którego odbiciem ma być powieściowa Magistratura (Magisterium), albo po prostu jako krytykę dogmatyzmu religijnego, który niesie społeczeństwu zagrożenie fanatyzmem. Tak też odczytuje go Arcybiskup Canterbury, który podkreślał, że nie jest to lektura antychrześcijańska, a jedynie wskazująca, że religia nie powinna być wykorzystywana jako narzędzie ucisku.     

Mroczne materie – obsada

Prace nad serialem są już zakończone, a w ubiegłym tygodniu w Wielkiej Brytanii odbyła się oficjalna konferencja, na której odtworzono już pilotażowy odcinek. Wiadomo już, kto wystąpi w tej niezwykłej produkcji fantasy.

W rolach głównych w serialu wystąpią  Dafne Keen (m.in. The Refugees) oraz Kit Connor (m.in. Player One). Oprócz nich na ekranie zobaczymy także Tylera Howitta (Behind Her Eyes), Iana Pecka (Harry Potter i Insygnia Śmierci) i Amira Wilsona. W serialu swój udział potwierdził także Andrew Scott (Moriarty w Sherlocku BBC), który wcieli się w postać Johna Parry'ego.

Mroczne materie – kiedy premiera? Gdzie zobaczyć?

Mroczne materie to serial, który stworzony został dzięki współpracy znanej na całym świecie stacji HBO oraz brytyjskiego BBC. To właśnie na platformie należącej do HBO – HBO Go – od 5 listopada zobaczyć będzie można serial Mroczne materie.

Mroczne materie – książki

Książki Phillipa Pullmana pierwszy raz wydane zostały kilkanaście lat temu. Jednak w tym roku doczekaliśmy się wznowienia pierwszej książki. Zorza Północna zmieniła nieco tytuł i w 2019 roku wydana została jako Zorza polarna.

Mroczne materie i Złoty kompas

W 2007 roku do kin trafił film Złoty kompas, również oparty na Zorzy Północnej (książka ta ukazała się w Stanach Zjednoczonych właśnie pod tytułem Złoty kompas). Zagrali w nim m.in. Nicole Kidnam i Daniel Craig, jednak z uwagi na mało satysfakcjonujące wyniki finansowe i krytyczne recenzje zrezygnowano wówczas z ekranizacji kolejnych tomów cyklu Pullmana. Serialowa produkcja HBO nie jest kontynuacją Złotego kompasu. 

Książkę Zorza Północna kupić możecie poniżej:

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Zorza polarna
Philip Pullman0
Okładka książki - Zorza polarna

W pewnym dziwnym świecie, w którym w powietrzu wiruje tajemniczy Pył, żyje osierocona przez rodziców dziewczynka imieniem Lyra. Kiedy jej...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Megamonstrum
David Walliams ;
Megamonstrum
Pokaż wszystkie recenzje