Korona królów. Jagiellonowie - 113 odc. Jagiełło gotowy do abdykacji. Streszczenie 113 i 114 odc.

Data: 2024-01-02 10:47:56 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Agata Dudek
udostępnij Tweet

Przed nami 113 oraz 114 odcinek polskiego serialu, telenoweli historycznej Korona Królów. Jagiellonowie. W poprzednim król Jagiełło chciał, by papież udzielił mu dyspensy na jego ślub Tymczasem w 113 odcinku oznajmia panom, że abdykuje, gdy nie uznają jego ślubu z Elżbieta Granowską. Co czeka na widzów w dwóch kolejnych odcinku serialu?

Kadr z serialu "Korona królów. Jagiellonowie" TVP 1. fot. Centrum Informacji TVP / mat. prasowe

Korona Królów. Jagiellonowie – opis 113 odcinka serialu

W 113 odcinku Korona Królów. Jagiellonowie król ogłasza polskim panom, że jest gotów do abdykacji, gdy ci nie uznają jego małżeństwa z Elżbieta Granowską i nie zgodzą się na jej koronację. Wkrótce zostaje przeproszony przez Oleśnickiego i Jastrzębca. Królowa nie jest jednak dobrze witana w Krakowie. Również Jadwiga czuje się niepewnie. Nie wie czego ma oczekiwać po swojej macosze, jej córkach. Wobec Olfki jest wręcz niemiła. Jest także problem z dwórkami dla nowej królowej. Zbigniew z Brzezia i ochmistrz Jakusz z Boturzyna wiedzą, że szlacheckie rody nie są przychylne, i niechętnie będą przysyłały na Wawel swoje córki. Król straszy ich odebraniem przywilejów i karami. 

          Czytaj również: Korona królów. Jagiellonowie - 112 odc. Jagiełło chce uzyskać papieską dyspensę na swój ślub. Streszczenie 112 i 113 odc.

Liczy także na pomoc Mikołaja Trąby. Chodzi o papieską dyspensę. Tymczasem trwa sobór w Konstancji. Paweł Włodkowic ogłasza, że kardynałowie chcą wybrać Trąbę na papieża. Sambor postanawia, że oświadczy się Sofii. Boi się jednak, że ta go odrzuci. Ona natomiast myśli, że jest jego niegodna. 

Korona Królów. Jagiellonowie – gdzie i kiedy obejrzeć 113 odcinek serialu?

Premierowa emisja 113 odcinka odcinku Korona Królów. Jagiellonowie odbędzie się we wtorek, 2 stycznia 2024, o godzinie 20:30 na TVP 1.

        Czytaj również: Przysięga - odc. 565 - streszczenie - Emir, Kemal i Feride poszukują dowodów na Umita

Jeśli nie zdążyliście zobaczyć serialu w telewizji, po emisji odcinek trafi także na platformę VOD. Odcinek można obejrzeć także w środę, 3 stycznia 2024 roku, o godzinie 11:25, na TVP 1. 

Korona Królów. Jagiellonowie – opis 114 odcinka serialu

W 114 odcinku Korona Królów. Jagiellonowie Mikołaj Trąba jednak nie zostaje papieżem, ale pierwszym prymasem Polski. Elżbieta Gronowska zostaje koronowana na Wawelu. Mimo tego, że ślub królewskiej pary nie podoba się otoczeniu, Elżbieta jest szczęśliwa. Zaczyna jednak zapada na chorobę, i czuje się coraz gorzej. Nie może jej pomóc nawet Medyk z Pragi. Królowa koncentruje się na wydaniu córki za mąż, za księcia Bolka świdnickiego. Oczekuje także dwórek, ale żadna nie zjawia się na Wawelu. Szlachta nie chce, by ich córki towarzyszyły królowej.

Czytaj również: Przysięga - odc. 567 - streszczenie - Suat pomoże Emirowi i Kemalowi?

Jan Szafraniec proponuje swoją siostrę Konstancję. Wkrótce zostaje podkanclerzem koronnym, zaś Andrzej z Kokorzyna kanclerzem. Jadwiga i jej pies, szczeniak psuj niszczą sukienkę córki Elżbiety. Królewna jest w tarapatach, z których ratuje ją Pietrek. Tymczasem na rynku w Krakowie Maciek, Paweł i Jasiek, dokonują koronacji mieszczek. Paweł próbuje przypodobać się Agacie, i stawia horoskopy. By horoskop był udany, musi o niej dowiedzieć się jak najwięcej. Dopytuje jej kuzyna, garncarza Michała.

Korona Królów. Jagiellonowie – gdzie i kiedy można obejrzeć 114 odcinek serialu?

Premiera 114 odcinka Korona królów. Jagiellonowie odbędzie się w środę, 4 stycznia 2024 roku, o godzinie 20:30. Powtórka z poniedziałek, 8 stycznia, o godzinie 11:25, na TVP 1. Serial można oglądać także na TVP VOD. 

Czytaj również: Przysięga - odc. 566 - streszczenie - Suat pomoże Emirowi i Kemalowi?

Korona Królów. Jagiellonowie – książki

Serial Korona Królów. Jagiellonowie to polska produkcja, która bazuje na prawdziwych wydarzeniach, na pewnych prawdach historycznych. Serial jednak nie ma swojego odpowiednika książkowego, a jego fabuła bazuje na autorskim scenariuszu. Istnieje jednak wiele książek opowiadających o dynastii Jagiellonów. Jedną z nich jest książka, której autorem jest Sławomir Koper o tytule Jagiellonowie. Złoty wiek.

Książkę "Jagiellonowie. Złoty wiek" wydawnictwa Bellona w dobrej cenie kupić można poniżej:

Tagi: seriale, seriale historyczne, telenowele, telewizja, tvp,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Megamonstrum
David Walliams ;
Megamonstrum
Pokaż wszystkie recenzje