Królowa, nagrodzony Oscarem dramat biograficzny z fenomenalną rolą Helen Mirren

Data: 2023-06-03 10:32:01 Autor: Agata Dudek
udostępnij Tweet

Dramat z niesamowitą rolą Helen Mirren, film nagrodzony Oscarem i wieloma innymi nagrodami i nominacjami to dzisiejsza propozycja od Telewizji Publicznej i kanału TVP Kultura. Opowieść o królowej Elżbiecie, film obnażający prywatność rodziny królewskiej dziś w TV. 

Helen Mirren jako Królowa Elżbieta II w dramacie biograficznym "Królowa". 

Film nosi tytuł Królowa i skupia się na wydarzeniach jakie rozegrały się po dramatycznej śmierci, uwielbianej przez naród księżnej Diany. Co wiemy o tej nagrodzonej filmowej produkcji? O czym dokładnie opowiada? Czy warto film obejrzeć? 

Królowa – opis 

O czym jest film Królowa? Jest to dramat biograficzny, który przedstawia historię opartą na prawdziwych wydarzeniach, jakie rozegrały się latem 1997, kiedy to w tragicznym wypadku ginie uwielbiana przez wielu księżna Diana. Anglia pogrąża się w żałobie, składając kwiaty pod pałacem Buckingham, zaś królowa Elżbieta przebywa w swojej letniej rezydencji i milczy na temat śmierci księżnej. Brak reakcji królowej źle wpływa na jej wizerunek, jest źle odbierany przez opinię publiczną. 

      Czytaj również: Pati - 3 odc. Pati dowiaduje się, że jest w ciąży. Zgłasza na policję gwałt. Streszczenie 3 i 4 odcinka serialu

Nowy premier Anglii, Tony Blair ostrzega królową, że takim zachowaniem może doprowadzić do załamania zaufania, jakim darzona jest królowa. Karol, jej syn, a mąż Diany chce ceremonii, choć innego zdania są zarówno książę Filip, jak i królowa matka. Sytuacja robi się trudna, w rodzinie królewskiej muszą nastąpić zmiany, co nie jest łatwe. 

Królowa – obsada 

Kto zagrał w Królowa? Film to produkcja brytyjsko-francusko-włosko-amerykańska, w gwiazdorskiej obsadzie. W rolach głównych: Helen Mirren jako królowa Elżbieta II, Michael Sheen jako premier Tony Blair. W pozostałych rolach: James Cromwell, Sylvia Syms, Christopher Fosh, Alex Jennings, Helen McCrory, Roger Allam, Tim McMullan.

    Czytaj również: Królowa, informacje o filmie - opis

Reżyserem filmu jest Stephen Frears.

Królowa – gdzie obejrzeć?

W najbliższym czasie film Królowa będziemy mogli zobaczyć w telewizji. Emisja filmu, który miał już swoją premierę w telewizji, nastąpi w sobotę, 3 czerwca 2023 roku, na kanale TVP Kultura, o godzinie 20:00. Powtórka filmu w niedzielę, 4 czerwca, o godzinie 11:35 na tym samym kanale.

     Czytaj również: Krawcowa z Madrytu - przed nami 6 i 7 odcinek serialu! Co się wydarzy?

Królowa – opinie

Film Królowa to produkcja, która może spodobać się przede wszystkim zwolennikom produkcji dramatycznych, w biograficznym stylu, a także przedstawiających rodzinę królewską. Przypadnie także do gustu widzom lubiącym filmy kinowe, ze znaną hollywoodzką obsadą. Więcej na temat filmowych premier i zapowiedzi znajdziecie w tym miejscu.

      Czytaj również: "Inna kobieta" – komedia z udziałem Cameron Diaz znów w telewizji!

Film ma na swoim koncie liczne filmowe nagrody, w tym Oscara dla Najlepszej aktorki pierwszoplanowej dla Helen Mirren. Ma także sześć innych nominacji do Oscarów, a także zdobyte Złote Globy i wiele wyróżnień i innych nominacji. 

Królowa – książka

Film Królowa to filmowa opowieść powstała na własnym scenariuszu, choć oparta na prawdziwych wydarzeniach, to nie bazuje na książce. Istnieje jednak wiele książek i królewskiej angielskiej dynastii. Jedną z nich jest Elżbieta II. Niezwykła królowa a jej autorem jest Iwona Kienzler.

Książkę "Elżbieta II. Niezwykła królowa", wydawnictwa Bellona kupić można poniżej:

Tagi: filmy w tv, dramaty, biograficzne, telewizja, tvp,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Film
Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Uznanie
W. & W. Gregory
Uznanie
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Pokaż wszystkie recenzje