Quantcast

Ksi捫ki paragrafowe, czyli interaktywne. „Oni byli Niez這mni"

Data: 2018-11-07 12:25:46 Autor: S豉womir Krempa
udost瘼nij Tweet

Oni byli Niezłomni Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak to książka paragrafowa, zwana również interaktywną. Jak się czyta takie książki?

Zosia, lat dwanaście i Hania, lat dziesięć przystępują do lektury. Trzymają w rękach tę samą książkę, ale wkrótce okazuje się, że każda z nich czyta inną opowieść! Jakby tego było mało, nie czytają książki strona po stronie, tylko przeskakują ze strony 10 na 12, potem z 22 na 32, kartkują książkę i podróżują po tekście. Każda z dziewczynek ma szansę na dotarcie do innego zakończenia opowieści.

W tego typu książkach słowo KONIEC pojawia się wielokrotnie. Po drodze czytelnik mierzy się z wieloma trudnymi decyzjami, docierając do punktów decyzyjnych.

Po godzinie Zosia zaczyna czytać książkę od początku.

– Tym razem wybiorę inną ścieżkę. Ciekawe jak będzie… - deklaruje.

Takie interaktywne spotkanie z historią stawia czytelnika przed szeregiem wyborów – punktów decyzyjnych. Decydowanie o losach bohatera umożliwia mu bycie współautorem książki.

Każda z decyzji czytelnika zmienia bieg  opowieści. Nie jest to jednak tylko zabawna forma czytania. Oni byli Niezłomnioraz pozostałe książki Wydawnictwa Meandry to książki historyczne. Wydarzenia, w których bierze udział czytelnik, miały miejsce w rzeczywistości i przytrafiły się prawdziwym ludziom.

W książce autorstwa Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak, „Oni byli Niezłomni. Interaktywne spotkanie z historią” czytelnik zostaje zabrany w podróż w czasie. Po otwarciu książki jego świat się zupełnie zmienia. Nazywa się Antek. Ma osiemnaście lat i jest harcerzem.

Kończy się II wojna światowa, Niemcy się wycofują, nadciągają Sowieci. Antek opuszcza Wilno, gdzie uczęszczał do gimnazjum. Wyrusza w drogę do rodzinnego domu na Lubelszczyźnie.

Wkrótce życie Antka mocno się komplikuje.

Ludzie wokół się cieszą, czekają na zakończenie wojny. Antek jako harcerz zdaje sobie sprawę, że nadciagająca Armia Czerwona wcale nie przynosi wolności a kolejne zniewolenie. Poznał metody i działanie Sowietów. Nie wie jednak, co się dzieje w rodzinnym domu, co z rodzicami i rodzeństwem.

W tej książce czytelnik staje przed wieloma wyborami. To czytelnik decydujeo losach głównego bohatera. Może dołączyć do oddziałów niezłomnych, zostać partyzantem walczącym przeciw Sowietom i podporządkowanym im polskim władzom oraz służbom. Może wrócić do rodzinnej Polanki, pomóc rodzinie i zostać cywilem. Ma również możliwość sprawdzić każdą z tych dróg, bo książka „Oni byli Niezłomni. Interaktywne spotkanie z historią” pozwala na swobodne przemieszczanie się w czasie i przestrzeni. Przed czytelnikiem  8 punktów decyzyjnych i 9 różnych zakończeń.

Dzieci lubią taką  formułę opowiadania o historii. Mają frajdę z tego nietypowego czytania a przy okazji (mniej lub bardziej świadomie) przyswajają wiedzę. Wydawnictwo Meandry powstało na bazie rodzicielskich doświadczeń i poszukiwań ciekawej literatury dla starszych i młodszych dzieci.  Zapraszamy do lektury!

 Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Wydawnictwa Meandry.

REKLAMA

Zobacz tak瞠

Musisz by zalogowany, aby komentowa. Zaloguj si lub za堯 konto, je瞠li jeszcze go nie posiadasz.

Ksi捫ka
Oni byli niez這mni. Interaktywne spotkanie z histori
El瘺ieta 好ie磬owska-Bielak0
Ok豉dka ksi捫ki - Oni byli niez這mni. Interaktywne spotkanie z histori

Nazywasz si Antek. Masz osiemna軼ie lat i jeste harcerzem. Ko鎍zy si II wojna 鈍iatowa, Niemcy si wycofuj, nadci庵aj Sowieci. Opuszczasz Wilno,...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesi帷a
Opowie嗆 P馧nocna
Szymon Krug
Opowie嗆 P馧nocna
Tamten utracony 鈍iat
Alina Staneczek
Tamten utracony 鈍iat
Jeden dzie
Katarzyna Rygiel
Jeden dzie
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szyde趾o
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szyde趾o
Z這ciejowo
Katarzyna Ryrych;
Z這ciejowo
Lw闚
Mirek Osip-Pokrywka
Lw闚
Przebudzeni
El瘺ieta 好ie磬owska-Bielak
Przebudzeni
Poka wszystkie recenzje