Książki w więzieniu – kolejna biblioteka dołączyła do projektu "Książka w pudle"

Data: 2019-05-03 14:43:26 Autor: pobarski
News - Książki w więzieniu – kolejna biblioteka dołączyła do projektu

Od pewnego czasu wiele polskich bibliotek rozpoczyna współprace z lokalnymi zakładami karnymi. Te nietypowe kooperacje to wynik programu „Książka w pudle” prowadzonego przez warszawską Fundację Zmiana.

Fundacja Zmiana to organizacja, której celem jest promocja czytelnictwa i literatury. Na zespół organizacji składają się entuzjaści książek, a ich wspólna praca dawać ma widoczne efekty zmian w polskim społeczeństwie. Fundacja prowadzi obecnie między innymi projekt o nazwie „Książka w pudle”.

W ramach tego projektu, współpracę rozpoczynają zakłady karne i biblioteki z całego kraju, które wspólnie wspierają czytelnictwo osadzonych. Jak podaje fundacja na swojej stronie internetowej, z możliwości czytania książek korzysta aż 80 procent osadzonych w zakładach. A „słowo daje wolność i zrozumienie swojego losu”. „Książka w pudle” ma za zadanie upowszechnić postawę czytelniczą wśród więźniów. 

Fundacja zbiera książki i przekazuje je zakładom, obecnie współpracę zadeklarowało ponad 150 placówek z całej Polski. W projekt zaangażowana są instytucje: Biblioteka Narodowa i Służba Więzienna.

Ostatnio do akcji dołączyła się także Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszynie. Jak poinformowano na Facebooku biblioteki, porozumienie o współpracy podpisano pod koniec kwietnia bieżącego roku. Teraz osadzenie w zakładzie karnym w Cieszynie będą mogli korzystać z książek biblioteki na zasadzie wypożyczeń i darów.

Dodatkowo, więźniowie będą odpowiedzialni za nadawanie książkom „drugiego życia”. Poproszeni zostaną o naprawę zniszczonych, poczytnych książek, które ponownie trafią do biblioteki.

Co sądzicie o takim projekcie?

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
W imię natury
Jędrzej Pasierski
W imię natury
My Secret Youtube Life
Charlotte Seager
My Secret Youtube Life
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
Cecylio, obudź się!
Dorota Wójcik
Cecylio, obudź się!
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Bułgaria. Złoto i Rakija
Magdalena Genow
Bułgaria. Złoto i Rakija
Pokaż wszystkie recenzje