Korea Południowa z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Rośnie również zainteresowanie koreańską kulturą, a k-pop jest chętnie słuchany na całym świecie. Dziś więc zapraszamy Was w książkową podróż do tego intrygującego i pełnego sprzeczności kraju.

Literatura Koreańska niewątpliwie przyciąga z różnych krajów. Często jest ona dla nas w jakiś sposób egzotyczna, równocześnie porusza aktualne i uniwersalne problemy. Dziś więc chcielibyśmy Wam zaprezentować pięć wyjątkowych książek z tego kraju. Powinny one przypaść do gustu zarówno tym zainteresowanym Koreą Południową, jak i tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę.
Witajcie w księgarni Hyunam-Dong – Hwang Bo-Reum
Witajcie w księgarni Hyunam-Dong to koreański bestseller autorstwa Hwang Bo-Reum. Jest to ujmująca opowieść o poszukiwaniu pocieszenia, sensu i akceptacji w życiu. To także powieść dla wszystkich książkoholików.
Yeong-ju miała wszystko – udane życie prywatne, zawodowy sukces – a mimo to czuła pustkę i wypalenie. Z dnia na dzień postanawia zawalczyć o swoje marzenie, porzuca dotychczasowe życie i przenosi się na obrzeża Seulu. Właśnie tam otwiera niewielką księgarnię w dzielnicy Hyunam-Dong.
Po jakimś czasie Yeong-ju decyduje się zatrudnić Min-juna, sympatycznego baristę. Mężczyzna także szuka swojej życiowej drogi. Choć początki są trudne, a samotność doskwiera, z biegiem dni księgarnia zaczyna wypełniać się ludźmi – i nowym sensem.
Fiołki – Shin Kyung-Sook
Fiołki to powieść Shin Kyung-Sook, która jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich. Książka została wydana przez Wydawnictwo Kwiaty Orientu, w ofercie którego można znaleźć inne koreańskie publikacje.
Korea, lata 70. Mała San od pierwszych chwil doświadcza odrzucenia, które odciska ślad na jej dorosłym życiu. Dorastając z wyblakłym niemowlęcym kocykiem w różyczki, stara się uleczyć swoje serce. Dziewczyna marzy o pracy w wydawnictwie i spełnieniu pisarskich ambicji. Gdy los zamyka przed nią drzwi, trafia do kwiaciarni – miejsca, w którym uczy się nie tylko nazw roślin, ale też mowy serca.
Spotkania z ludźmi, pierwsze miłości, rozczarowania i ciche marzenia malują intymny portret dziewczyny, która próbuje zrozumieć siebie w świecie pełnym milczenia i chłodu. Jest to powieść o kruchości ludzkich uczuć, o dziecku, które wciąż w nas żyje, oraz o sile, jaką daje akceptacja i własna droga.
Nie mówię żegnaj – Han Kang
Nie mówię żegnaj to najnowsza, przejmująca powieść Han Kang, czyli noblistki oraz laureatki International Booker Prize.
Książka opowiada o tragedii, pamięci i sile ludzkiego serca. Autorka zabiera czytelnika na wyspę Czedżu, gdzie w 1948 roku rozegrało się brutalne ludobójstwo, które na zawsze odcisnęło piętno na losach mieszkańców.
Autorka o swojej książce powiedziała tak:
Pamiętam, że kiedy kilka lat temu ktoś mnie zapytał, o czym napiszę następną powieść, odpowiedziałam, że mam nadzieję, że będzie to powieść o miłości. Nie zmieniłam zdania. Mam nadzieję, że jest to powieść o miłości bez granic
W centrum tej opowieści stoją trzy kobiety, których życie zostało naznaczone przemocą, stratą i samotnością. To książka, która nie tylko odkrywa zapomniane fragmenty historii, ale też stawia ważne pytania o pamięć zbiorową, odpowiedzialność i godność.
Pachinko – Min Jin Lee
Pachinko to epicka, głęboko poruszająca saga o rodzinie, przynależności i sile przetrwania, rozgrywająca się na tle burzliwych losów Korei i Japonii XX wieku. Książka została napisana przez Min Jin Lee.
Sunja, młoda dziewczyna z ubogiej, lecz dumnej koreańskiej rodziny, niespodziewanie zachodzi w ciążę, co zagraża honorowi jej bliskich. Gdy zamożny kochanek odwraca się od niej, Sunja przyjmuje oświadczyny życzliwego pastora, który zabiera ją do Japonii, otwierając przed nią nowy, niełatwy rozdział życia.
To historia o rodzinie, która przez kolejne pokolenia zmaga się z uprzedzeniami, stratą i wyobcowaniem w obcym kraju. Pachinko to jednak nie tylko opowieść o emigracji i poszukiwaniu tożsamości, ale także o dumie, lojalności i miłości, która – mimo wszystko – daje siłę, by przetrwać.
Autobiografia śmierci – Hyesoon Kim
Autobiografia śmierci to tom poetycki napisany przez Hyesoon Kim. W Polsce został on wydany przez Biuro Literackie.
Jest to niezwykła opowieść o śmierci. Pełna metafizycznego napięcia i mówiąca o jej nieuchronności. Ta poezja otwiera drzwi do świata wewnętrznego w którym umieranie staje się swego rodzaju cyklem.
Publikacja została podzielona na 49 dni i zgodnie z buddyjską tradycją ukazuje śmierć nie jako koniec, lecz jako przejście – zbiorowe i wielogłosowe doświadczenie, które dotyczy każdego z nas.
Jakie południowokoreańskie powieści jeszcze powinny się znaleźć na liście? Macie w planach przeczytać którąś z naszych propozycji?