Buntując się przeciwko wyzyskowi... – Made in Bangladesh

Data: 2022-06-22 09:50:01 Autor: Tamer Adas
udostępnij Tweet

Wyzysk nie zawsze jest tematem filmów fabularyzowanych, częściej przejawia się w zasadzie w dokumentach. Tym razem będzie jednak inaczej, ponieważ tego typu propozycją jest Made in Bangladesh. Jak potoczą się wydarzenia kobiety, planującej doprowadzić do wielkiej zmiany panujących w Bangladeszu warunków pracy?

Obrazek w treści 

Made in Bangladesh to międzynarodowy dramat obyczajowy z 2019 roku, w reżyserii Rubaiyaty Hossaina.

Made in Bangladesh – opis

O czym opowiada Made in Bangladesh? Shimu to młoda, 23-letnia dziewczyna pracująca na co dzień w fabryce włókienniczej. Tak stara się utrzymać oraz uniknąć tego, by jej macocha wydała ją za obcego mężczyznę w średnim wieku. W Dahace żyje jej się dobrze, nawet pomimo tego, że nie zarabia za dobrze, a jej mąż nie może znaleźć pracy.

Czytaj także: Szczygieł (The Goldfinch) – dramat oparty na powieści o takim samym tytule, niebawem na Netflix

Pewnego dnia w jej zakładzie pracy dochodzi do wielkiego pożaru, w którym ginie jej przyjaciółka oraz współpracownica. To powoduje, że wraz z innymi pracownicami postanawia wszcząć bunt, stawiając się kierownictwu. Panie domagają się poprawy płacy i ogólnych warunków pracy, to będzie dla nich długa walka i kampania po lepszą przyszłość...

Made in Bangladesh – obsada

Kto wystąpił w Made in Bangladesh? W głównej roli oficjalnie wystąpiła Rikita Nandini Shimu, która naprawdę dobrze poradziła sobie w swojej roli, wymagającej sporych umiejętności oraz wyczucia, aby opowieść nie stała się komedią. Na szczęście to za jej sprawą całość może się pochwalić niezłymi występami.

Czytaj także: Wkręceni – przypadkowa zamiana ról

W innych rolach wystąpiły między innymi Parvin Paru czy Novera Rahman.

Made in Bangladesh – gdzie obejrzeć?

W nadchodzącym czasie w telewizji Made in Bangladesh ponownie zagości na antenie kanałów TVP Kultura i TVP Kultura 2 w środę, 22 czerwca 2022 roku o godzinie 21:00. Powtórka odbędzie się w piątek, 24 czerwca 35 minut po 3 w nocy na TVP Kultura.

Czytaj także: Piekielny agent specjalny... – Hellboy

Produkcję zobaczyć możemy także za pośrednictwem platform VOD.

Made in Bangladesh – opinie

Wbrew oczekiwaniom i niezłym zwiastunom, ostatecznie Made in Bangladesh okazał się jedynie solidną propozycją, która niestety nie poradziła sobie do końca. Wątki osobiste bohaterki oraz ich osadzenie w ogólnym temacie filmu niestety nie stworzyły atrakcyjnej całości. Ta jest dobra, ale większe rewelacji nam nie zapewni. A szkoda, ponieważ potencjał był zdecydowanie większy...

Czytaj także: Przerażająca historia internatu Blackwood Boarding School... – Korytarzem w mrok

Made in Bangladesh – książka

Scenariusz filmu Made in Bangladesh bazuje na pomyśle reżysera Rubaiyaty Hossaina, wspartego pomocą Philippe'a Barrière'a. To za ich sprawą możemy poznać lepiej tę opowieść o buncie przeciwko wyzyskowi oraz utrzymywaniu fatalnych warunków pracy. Po seansie być może będziecie mieli ochotę zapoznać się z inną opowieścią o dalekim świecie, za sprawą na przykład książki Mekong przed końcem świata wydanej w Polsce przez Burda Książki.

Książka Mekong przed końcem świata kupić można poniżej:

Tagi: melodramaty, filmy obyczajowe,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy