Małe księgarnie mają szansę przetrwać? Pojawiają się dla nich nowe możliwości

Data: 2019-12-07 09:48:53 Autor: Sławomir Krempa

Kiedy w Polsce spada liczba małych, niezależnych księgarń, zagraniczni księgarze odnotowują małe, lecz widoczne… wzrosty! Czy oznacza to, że małe księgarnie mają szansę przetrwać?

rozwoj malych ksiegarn

Jak donosi CBS News, w Nowym Jorku widoczny jest rozwój nowych, niezależnych księgarń. Choć w okresie od końca lat 90. aż do 2009 roku coraz więcej stacjonarnych księgarń zamykało swoje podwoje ze względu na wysoką konkurencję sieci księgarskich i sklepów internetowych, teraz trend ten zaczyna się odwracać.

Czytaj także: Po ponad 60. latach zamyka się kolejna księgarnia

O problemie małych księgarzy wiadomo już od dawna. Mówią o tym badania, a nawet znana komedia romantyczna Masz wiadomość. W przeciwieństwie jednak do bohaterki filmu, mali księgarze z Nowego Jorku znaleźli sposób na utrzymanie się na rynku.

Po prawie 10 latach nieobecności na rynku, w Nowym Jorku ponownie zaczynają pojawiać się małe księgarnie. Dane Neller, właściciel nowojorskiej księgarni Shakespeare & Co., udowadnia to, otwierając swój trzeci punkt sprzedaży.

Księgarze zauważają, że ich największą zaletą jest świetna lokalizacja. Na Manhattanie pojawia się coraz więcej księgarń, gdyż zmienia się potrzeba konsumentów – teraz u klientów coraz częściej pojawia się potrzeba wypicia kawy i zastanowienia nad literaturą, a właśnie to zapewniają mniejsze punkty sprzedaży.

Czytaj także: Problemy finansowe Bookszpana. Czy czeka ich los księgarń Matras?

Co więcej, księgarze z Nowego Jorku przestali traktować sieci i sklepy online jako konkurencję. Właściciele małych księgarń zauważyli bowiem, że pełnią w społeczności czytelników zupełnie inne funkcje – są centrami kultury, gdzie czytelnicy szybko kupią tytuł, którym są zainteresowani, gdzie wezmą udział w kameralnym spotkaniu autorskim czy porozmawiają o literaturze z prawdziwymi pasjonatami. 

A czy w Waszej okolicy istnieją lokalne, małe księgarnie?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.