Małe księgarnie mają szansę przetrwać? Pojawiają się dla nich nowe możliwości

Data: 2019-12-07 09:48:53 Autor: Sławomir Krempa

Kiedy w Polsce spada liczba małych, niezależnych księgarń, zagraniczni księgarze odnotowują małe, lecz widoczne… wzrosty! Czy oznacza to, że małe księgarnie mają szansę przetrwać?

rozwoj malych ksiegarn

Jak donosi CBS News, w Nowym Jorku widoczny jest rozwój nowych, niezależnych księgarń. Choć w okresie od końca lat 90. aż do 2009 roku coraz więcej stacjonarnych księgarń zamykało swoje podwoje ze względu na wysoką konkurencję sieci księgarskich i sklepów internetowych, teraz trend ten zaczyna się odwracać.

Czytaj także: Po ponad 60. latach zamyka się kolejna księgarnia

O problemie małych księgarzy wiadomo już od dawna. Mówią o tym badania, a nawet znana komedia romantyczna Masz wiadomość. W przeciwieństwie jednak do bohaterki filmu, mali księgarze z Nowego Jorku znaleźli sposób na utrzymanie się na rynku.

Po prawie 10 latach nieobecności na rynku, w Nowym Jorku ponownie zaczynają pojawiać się małe księgarnie. Dane Neller, właściciel nowojorskiej księgarni Shakespeare & Co., udowadnia to, otwierając swój trzeci punkt sprzedaży.

Księgarze zauważają, że ich największą zaletą jest świetna lokalizacja. Na Manhattanie pojawia się coraz więcej księgarń, gdyż zmienia się potrzeba konsumentów – teraz u klientów coraz częściej pojawia się potrzeba wypicia kawy i zastanowienia nad literaturą, a właśnie to zapewniają mniejsze punkty sprzedaży.

Czytaj także: Problemy finansowe Bookszpana. Czy czeka ich los księgarń Matras?

Co więcej, księgarze z Nowego Jorku przestali traktować sieci i sklepy online jako konkurencję. Właściciele małych księgarń zauważyli bowiem, że pełnią w społeczności czytelników zupełnie inne funkcje – są centrami kultury, gdzie czytelnicy szybko kupią tytuł, którym są zainteresowani, gdzie wezmą udział w kameralnym spotkaniu autorskim czy porozmawiają o literaturze z prawdziwymi pasjonatami. 

A czy w Waszej okolicy istnieją lokalne, małe księgarnie?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Zaczekaj na mnie
Monika Michalik;
Zaczekaj na mnie
Topielice
Sylvia Wilczyńska
Topielice
Siódma ofiara
Aleksandra Marinina;
Siódma ofiara
Katastrofalny błąd
Iwona Wilmowska;
Katastrofalny błąd
N.P.
Banana Yoshimoto
N.P.
Cyklon
Przemysław Semczuk
Cyklon
Pokaż wszystkie recenzje