Apel o większe wsparcie w nowym Manifeście Bibliotek dla Europy

Data: 2019-05-08 11:39:17 Autor: Sławomir Krempa
News - Apel o większe wsparcie w nowym Manifeście Bibliotek dla Europy

Już niebawem wybory do Parlamentu Europejskiego. W gorącym okresie poprzedzającym je organizowane są nie tylko wiece wyborcze i prezentowane programy kandydatów, ale mają także miejsce liczne konferencje, sympozja i spotkania związane z dalszą pracą Unii Europejskiej na rzecz jej mieszkańców. Teraz zaktualizowany został Manifest Bibliotek dla Europy.

Biblioteki to jedne z tych instytucji, które są nieodłącznym elementem naszego krajobrazu, podobnie jak inne obiekty użyteczności publicznej. Nie wyobrażamy sobie bez nich życia, choć często zapominamy, jakie mają potrzeby i z jakimi problemami się zmagają.

Niedawno Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich wraz z innymi organizacjami wysunęła Manifest Bibliotek dla Europy, w których jasno określa, jakie są oczekiwania wobec dalszej polityki związanej z kulturą i zarządzaniem bibliotekami.

Manifest Bibliotek porusza sześć kwestii, związanych z rozwojem bibliotek. Mowa o tworzeniu zaplecza dla rozwoju edukacji i umiejętności, badań, innowacji oraz dziedzictwa i kultury.

Autorzy postulatu przede wszystkim wnoszą o polepszenie stanu bibliotek, zaangażowanie ich w programy wpływające na codzienne życie obywateli, a także uporządkowanie i sporządzenie jasnych regulacji prawnych związanych z finansowaniem i angażowaniem bibliotek w działalność społeczną, informacyjną i kulturalną.

Wybory parlamentarne to czas, w którym politycy mają szansę na zaprezentowanie swoich programów. Warto zatem zwrócić uwagę, który z nich przygotował także stabilną i rozsądną propozycję zmian w zakresie kultury.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
W imię natury
Jędrzej Pasierski
W imię natury
My Secret Youtube Life
Charlotte Seager
My Secret Youtube Life
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
Cecylio, obudź się!
Dorota Wójcik
Cecylio, obudź się!
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Bułgaria. Złoto i Rakija
Magdalena Genow
Bułgaria. Złoto i Rakija
Pokaż wszystkie recenzje