Apel o większe wsparcie w nowym Manifeście Bibliotek dla Europy

Data: 2019-05-08 11:39:17 Autor: Sławomir Krempa
News - Apel o większe wsparcie w nowym Manifeście Bibliotek dla Europy

Już niebawem wybory do Parlamentu Europejskiego. W gorącym okresie poprzedzającym je organizowane są nie tylko wiece wyborcze i prezentowane programy kandydatów, ale mają także miejsce liczne konferencje, sympozja i spotkania związane z dalszą pracą Unii Europejskiej na rzecz jej mieszkańców. Teraz zaktualizowany został Manifest Bibliotek dla Europy.

Biblioteki to jedne z tych instytucji, które są nieodłącznym elementem naszego krajobrazu, podobnie jak inne obiekty użyteczności publicznej. Nie wyobrażamy sobie bez nich życia, choć często zapominamy, jakie mają potrzeby i z jakimi problemami się zmagają.

Niedawno Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich wraz z innymi organizacjami wysunęła Manifest Bibliotek dla Europy, w których jasno określa, jakie są oczekiwania wobec dalszej polityki związanej z kulturą i zarządzaniem bibliotekami.

Manifest Bibliotek porusza sześć kwestii, związanych z rozwojem bibliotek. Mowa o tworzeniu zaplecza dla rozwoju edukacji i umiejętności, badań, innowacji oraz dziedzictwa i kultury.

Autorzy postulatu przede wszystkim wnoszą o polepszenie stanu bibliotek, zaangażowanie ich w programy wpływające na codzienne życie obywateli, a także uporządkowanie i sporządzenie jasnych regulacji prawnych związanych z finansowaniem i angażowaniem bibliotek w działalność społeczną, informacyjną i kulturalną.

Wybory parlamentarne to czas, w którym politycy mają szansę na zaprezentowanie swoich programów. Warto zatem zwrócić uwagę, który z nich przygotował także stabilną i rozsądną propozycję zmian w zakresie kultury.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Kult
Łukasz Orbitowski;
Kult
Save you
Mona Kasten
Save you
Siostry, psy i wariaci
Maite Carranza, Julia Prats
Siostry, psy i wariaci
Sedno życia
Katarzyna Kielecka
Sedno życia
Shadow Raptors. Kurs na kolizję
Sławomir Nieściur;
Shadow Raptors. Kurs na kolizję
Magia Serbithów
Małgorzata Lisińska
Magia Serbithów
Pochyłe niebo. Ćma
Ewa Cielesz
Pochyłe niebo. Ćma
Pokaż wszystkie recenzje