Profesor Marcin Król nie żyje.

Data: 2020-11-26 12:51:33 Autor: Piotr Piekarski
News - Profesor Marcin Król nie żyje.

W środę, 25 listopada, zmarł profesor Marcin Król – wybitny filozof, historyk idei, komentator życia politycznego i społecznego, autor wielu publikacji. Miał 76 lat. 

Marcin Król - kariera naukowa

Profesor Marcin Król studiował na Wydziale Socjologii i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Został ich absolwentem w roku 1974 i rozpoczął pracę w Polskiej Akademii Nauk. Wówczas rozpoczął studia doktoranckie, później zrobił habilitację. W 1999 został profesorem nauk humanistycznych. Był dziekanem Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.

Marcin Król - działalość społeczna i polityczna

W marcu 1968 roku uczestniczył w protestach społecznych. Był założycielem i redaktorem naczelnym opozycyjnego czasopisma "Res Publica". Zaangażowany w ruch „Solidarności" w latach osiemdziesiątych. Należał do Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Zaangazował się w kampanię Tadeusza Mazowieckiego jako kandydata na prezydenta w 1990 roku. Przedowniczył Radzie Fundacji im. Stefana Batorego. 

Marcin Król - działalość publicystyczna, książki

Publikował w "Kulturze", "Aneksie", "Zapisie", "Tygodniku Powszechnym". Szczególną popularność przyniosły mu jednak publikacje książkowe – między innymi Bezradność liberałów, Klęska rozumu. Pisał o Patriotyźmie przyszłości, z latami polskiej demokracji rozliczał się w książce Byliśmy głupi Wydał również autobiografię niepolityczną, zatytułowaną Nieco z boku.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Krótka historia myśli politycznej
Marcin Król0
Okładka książki - Krótka historia myśli politycznej

Książka Marcina Króla to klasyczna pozycja z zakresu historii myśli politycznej, która do lat nie schodzi z sylabusów kierunków humanistycznych. Wybitny...

dodaj do biblioteczki