Agnieszka Dauksza z Nagrodą Gryfia

Data: 2020-10-26 11:57:38 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Agnieszka Dauksza, autorka biografii Jaremianka, otrzymała Gryfię, Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla Autorki, przyznawaną przez „Kurier Szczeciński".

Obrazek w treści

– Jaremianka Agnieszki Daukszy to biografia, ale biografia wielowymiarowa, którą można czytać na wiele sposobów – powiedziała w laudacji Joanna Laprus-Mikulska, przewodnicząca jury. – To złożony portret niezwykłej, lecz zapomnianej artystki Marii Jaremy. To opowieść o artystce totalnej. Maria Jarema była rzeźbiarką, malarką, graficzką, autorką kostiumów i scenografii, współzałożycielką Grupy Krakowskiej oraz teatrów Cricot i Cricot 2. Mówiono o niej: kobieta-awangarda. Agnieszka Dauksza podąża śladami swojej bohaterki jak wytrawna reportażystka.

– Z fragmentów wspomnień, rozmów, listów, dokumentów, wrażeń – dodała przewodnicząca – powstaje fascynujący obraz jednej z najbardziej charyzmatycznych postaci XX wieku i przywraca ją do życia w zbiorowej pamięci.

– Ta nagroda, jak się domyślam, ma służyć nie dzieleniu literatury na kobiecą i męską, ale ma stanowić tubę, która nagłośni, wesprze głos kobiet – mówiła Agnieszka Dauksza.

Do Gryfii nominowane były także Magdalena Grochowska za W czasach zarazy oraz Barbara Sadurska za Mapę. W tym roku wysokość nagrody to 10 tysięcy.

Finał nagrody odbył się w domu kultury Krzemień – w związku z sytuacją epidemiologiczną z autorkam i przewodniczącą jury organizatorzy łączyli się online. Transmisja z gali również dostępna była w sieci: 

„Kurier Szczeciński" przyznał Gryfię już po raz dziewiąty.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Jaremianka. Biografia
Agnieszka Dauksza1
Okładka książki - Jaremianka. Biografia

Maria Jarema. Ona o sobie zawsze: Jarema. O niej najczęściej mówią: Jaremianka. Kobieta awangarda. Emancypantka, zaangażowana aktywistka i zapalona...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Kto szuka, ten znajdzie
Dorota Wójcik ;
Kto szuka, ten znajdzie
Pokaż wszystkie recenzje