Oto największa ksiązka świata. Waży 17 kg i nie da się jej przeczytać

Data: 2022-09-22 09:38:51 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

7 września do sprzedaży trafiła najdłuższa jednotomowa książka na świecie. Licząca 21 450 stron publikacja to manga, która swoją budową oraz przeznaczeniem przypomina bardziej rzeźbę, a niżeli powieść graficzną.

Obrazek w treści Oto największa ksiązka świata. Waży 17 kg i nie da się jej przeczytać [jpg]fot. mat. prasowe

Na rynku ukazała się właśnie największa książka świata, której nie da się przeczytać. Nie chodzi tu jednak o długość, ale o jej budowę. Ogromny tom mangi One Piece jest fizycznie nieczytelny i stanowić ma raczej ozdobę. Książka została wyceniona na 1900 euro, a nakład wynosi zaledwie 50 limitowanych egzemplarzy, które wyprzedano w ciągu kilku dni od premiery. Autorem projektu jest belgijski artysta Ilan Manouach, którego prace skupiają się wokół komiksu. Jego ostatnia praca zatytułowana ONEPIECE to rzeźba, która zawierać ma wszystkie tomy światowego bestsellera.

One Piece – o czym opowiada manga?

One Piece to manga oraz anime stworzona przez Eiichiro Oda. Historia skupia się na przygodach pirackiej załogi Słomkowego Kapelusza, prowadzonej pod wodzą kapitana Monkey D. Luffy. Tytułowy One Piece to najwspanialszy skarb piratów. To właśnie jego zdobycie staje się największym marzeniem kapitana. Manga ukazuje się w japońskim czasopiśmie od 19 lipca 1997 roku. W tym samym roku ukazał się również pierwszy tomik. Bardzo szybko pojawiło się również anime. Pierwszy odcinek serii telewizyjnej One Piece ukazał się 20 października 1999 roku. Serial wciąż jest produkowany, a tomiki komiksu można liczyć w dziesiątkach.

Czytaj również: Disney zapowiedział premiery na 2023. Co czeka na widzów w kinach?

Jak twierdzi francuski wydawca książki/grafiki JBE, Ilan Manouach postanowił wydrukować japońskie wydania cyfrowe One Piece i ułożyć je w całość, traktując komiks nie jako książkę, ale jako „materiał rzeźbiarski”. Na stronie wydawcy możemy przeczytać, że dzieło liczy aż 21 540 stron, a szerokość grzbietu przekracza 80 cm. Książka waży 17 kilogramów.

Manouach stworzył swoje dzieło ze względu na ogromną ilość treści online oraz rozwijającą się cyfryzację przemysłu komiksowego. Autor książki, której nie da się przeczytać, chciał podkreślić, że mangi mogą być dziś zarówno towarem, jak i literaturą. 

Twórca mangi nie wziął udziału w tworzeniu rzeźby ONEPIECE?

Pomysłodawca komiksu, Eiichiro Oda, nie ma nic wspólnego z rzeźbą, składającą się z komiksów One Piece. Na pytanie o zaangażowanie Ody, rzecznik JBE stwierdził, że jest to dzieło Manouacha, który w tworzeniu rzeźby wykorzystał materiały online, a nie oryginalne komiksy, które chronione są prawem autorskim. Wydawca podkreśla również, że nie mogło dojść do ewentualnego naruszenia praw autorskich, ponieważ przeczytanie książki jest fizycznie niemożliwe.

Czytaj również: W Japonii pojawiły się figurki pisarzy w kociej wersji

Chociaż Eiichiro Oda nie może pobrać żadnego wynagrodzenia ze sprzedaży ONEPIECE, twórca może poszczycić się ogromną popularnością i dochodem ze sprzedaży poszczególnych zeszytów wchodzących w skład popularnej serii. W 2020 roku ogłoszono, że łącznie wydrukowano, aż 470 milionów egzemplarzy One Piece na całym świecie, czyniąc autora One Piece'a najbogatszym twórcą mang wszech czasów. W 2015 roku One Piece trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii największej liczby kopii serii opublikowanej przez pojedynczego autora.

One Piece Tom 76 manga

Poszczególne zeszyty z serii One Piece bez problemu można kupić także w Polsce, ale również znaleźć je w sieci czy zdobyć z drugiej ręki. Mangi z serii One Piece wydawane są w naszym kraju przez J.P. Fantastica, a na rynku ukazało się już ponad 70 tomów mangi. Pierwszy z tomów ukazał się na naszym rynku w 2011 roku, a 76. zeszyt — w tym roku. Ostatni z zeszytów kupić można poniżej:

Tagi: Manga i komis azjatycki, komiksy, sztuka,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
One Piece. Tom 1
Eiichiro Oda1
Okładka książki - One Piece. Tom 1

Odmęty mórz przemierza niewielka, krucha łódka, w niej zaś, uśmiechnięty od ucha do ucha siedzi Luffy – chłopak, który od dziecka...

dodaj do biblioteczki
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Pokaż wszystkie recenzje