Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski. Zmarł Papcio Chmiel 

Data: 2021-01-22 08:17:01 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet
News - Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski. Zmarł Papcio Chmiel 

W wieku 97 lat zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, twórca komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, znany pod pseudonimem Papcio Chmiel. Artysta zmarł w nocy z 21 na 22 stycznia 2021 r. 

W nocy z 21 na 22 stycznia zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, autor kultowej serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”. O śmierci pisarza poinformował Piotr Kasiński (Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi) oraz Wydawnictwo Prószyński i S-ka. 

Papcio Chmiel – biografia 

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. W latach 30. uczęszczał do publicznej Szkoły Powszechnej nr 3 w Warszawie. Od 1943 należał do Armii Krajowej, przybrał pseudonim „Jupiter”. Brał udział w powstaniu 1 i 2 sierpnia 1944 r.  

Po wojnie pracował jako kreślarz w Centralnym Zarządzie Przemysłu Włókienniczego. Od 1950 do 1956 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie

Jednym z pierwszych projektów Papcio Chmiela była seria komiksów „Sierżant king z królewskiej konnicy”, które powstały zaraz po wojnie – w 1947 r. W 1951 r. stworzył „Półrocze bumelanta”, a w latach 1955-156 zajmował się projektem „Witek sprytek”.

Od końca lat 50 zaczął tworzyć komiksy z serii „Tytus, Romek i A’Tomek”, które przyniosły mu największą popularność. Pierwszy album z serii ukazał się w 1966 r. Pierwszy z komiksów opowiadał o tym, jak Tytus - za namową kolegów - zapragnął zostać harcerzem. Do 2010 r. Papcio Chmiel wydał 31 albumów. Ostatni ukazał się w 2019 r. Komiksy z tego cyklu rozeszły się w nakładzie ponad 11 milionów egzemplarzy.

W 2019 r. Andrzej Duda przyznał Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Twórca otrzymał również Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Order Uśmiechu.

O tym, czy zamierza przejść na twórczą emeryturę po setnych urodzinach, Papcio Chmiel mówił tak: 

– Jest to jakiś pomysł, ale zmartwię Cię, gdyż nie ma co ukrywać,  że wisi nade mną zbliżająca się śmierć. Do setki może dociągnę, dalej już chyba nie. W tym roku po raz pierwszy zacząłem odczuwać starość. Poznałem to po niechęci do oglądania współczesnych filmów, które kiedyś tak lubiłem. Mordobicie i horrory przestały mnie interesować. Jedynym moim konikiem jest historia. Wierz mi, że wolę patrzeć na programy, w których pokazuje się produkcję guzików, niż to co się dzieje na świecie. Muszę zrobić jeszcze porządek w archiwum, tylko skąd na to wszystko mieć czas? –  mówił Henryk Jerzy Chmielewski w wywiadzie, który przed laty ukazał się na łamach naszego serwisu.  

Legendarny twórca komiksów zmarł w nocy z 21 na 22 stycznia 2021 r. w wieku 97 lat. Przyczyna śmierci nie jest publicznie znana. 

 

Fotografia w nagłówku: Wikimedia Commons / Flickr.com 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Tytus, Romek i A'Tomek - Księga II. Tytus zdaje na prawko jazdy
Henryk Jerzy Chmielewski0
Okładka książki - Tytus, Romek i A

Bohaterowie zdobywają rozaliowe prawka jazdy, poznając przepisy ruchu drogowego. Pojazd: mechaniczny koń Rozalia. ...

dodaj do biblioteczki
Recenzje miesiąca
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Pokaż wszystkie recenzje