Niepełnosprawna poetka wyrzucona z mieszkania. Ludzie kultury proszą o wsparcie!

Data: 2019-09-11 11:35:11 Autor: Sławomir Krempa

Niepełnosprawna poetka Mirosława Pajewska została w ubiegłym tygodniu eksmitowana z mieszkania w Rudzie Śląskiej. Krytycy literaccy, poeci i ludzie dobrej woli walczą, by pomóc jej odzyskać dom

O sprawie napisał jako pierwszy krytyk literacki i poeta, Karol Maliszewski:

Reakcja internautów szybko przerosła jego najśmielsze oczekiwania. Inicjatywę szybko przejęła Barbara Janas-Dudek, organizatorka Portu Poetyckiego w Chorzowie.

Zorganizowano zrzutkę, by pomóc Pajewskiej uregulować rachunki. Przygotowano również petycję do Prezydent Rudy Śląskiej. Czytamy w niej:

Poeci, ludzie kultury i przyjaciele zwracają się z prośbą do władz miasta Rudy Śląskiej o przywrócenie możliwości powrotu Mirosławy Pajewskiej do mieszkania, z którego została eksmitowana w dniu 02-09-2019 r.Poetka jest bardzo związana z miejscem swojego dotychczasowego zamieszkania. To tam tworzyła oraz inspirowała się.

Mirosławę Pajewską zna chyba każdy uczestnik konkursów literackich na Śląsku. Turnieje Jednego Wiersza, konkursy im. Horaka, Porty Poetyckie – poetka bardzo często brała w nich udział. I – gdy była w formie – wygrywała je lub przynajmniej zdobywała jedną z nagród. Utrzymywała się z bardzo skromnej renty, żyjąc w niewielkim mieszkanku w Rudzie Śląskiej najpierw z mamą, a później samotnie. Niewielkie i rzadkie nagrody finansowe w konkursach poetyckich pomagały jej wiązać koniec z końcem. Wydano także jej tomiki wierszy – Krwioobieg (2004), Styksmat (2006), Transfuzje (2009) oraz Podróż do drugiego pokoju (2014). Ale, jak wiemy, z poezji raczej trudno żyć.

Pajewska była zadłużona, starała się jednak spłacić zaległości. Nie zdążyła. Po eksmisji przyznano jej lokal zastępczy w walącej się kamienicy z ubikacją na podwórku, w niebezpiecznej dzielnicy. Kobieta bała się tam mieszkać, przeprowadziła się więc do przyjaciółki – było to jednak rozwiązanie tymczasowe. 

W środę, 11. września, odbyć się ma spotkanie z władzami Rudy Śląskiej. Większa liczba podpisów pod petycją z pewnością będzie mocnym argumentem dla organizatorów zbiórki w rozmowach z urzędnikami – warto więc zaangażować się w pomoc poetce. 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Bezmiar
Grzegorz Kapla
Bezmiar
Asiunia
Joanna Papuzińska
Asiunia
Bo trzeba żyć. Apolonia
Ewa Szymańska
Bo trzeba żyć. Apolonia
Bachor
Katarzyna Ryrych;
Bachor
Sekret antykwariusza
Paweł Jaszczuk;
Sekret antykwariusza
Łapy i ogony
Magdalena Podbylska
Łapy i ogony
Pokuta
Anna Kańtoch
Pokuta
To nie koniec świata
Ewa Maja Maćkowiak;
To nie koniec świata
Pokaż wszystkie recenzje