Niepełnosprawna poetka wyrzucona z mieszkania. Ludzie kultury proszą o wsparcie!

Data: 2019-09-11 11:35:11 Autor: Sławomir Krempa

Niepełnosprawna poetka Mirosława Pajewska została w ubiegłym tygodniu eksmitowana z mieszkania w Rudzie Śląskiej. Krytycy literaccy, poeci i ludzie dobrej woli walczą, by pomóc jej odzyskać dom

O sprawie napisał jako pierwszy krytyk literacki i poeta, Karol Maliszewski:

Reakcja internautów szybko przerosła jego najśmielsze oczekiwania. Inicjatywę szybko przejęła Barbara Janas-Dudek, organizatorka Portu Poetyckiego w Chorzowie.

Zorganizowano zrzutkę, by pomóc Pajewskiej uregulować rachunki. Przygotowano również petycję do Prezydent Rudy Śląskiej. Czytamy w niej:

Poeci, ludzie kultury i przyjaciele zwracają się z prośbą do władz miasta Rudy Śląskiej o przywrócenie możliwości powrotu Mirosławy Pajewskiej do mieszkania, z którego została eksmitowana w dniu 02-09-2019 r.Poetka jest bardzo związana z miejscem swojego dotychczasowego zamieszkania. To tam tworzyła oraz inspirowała się.

Mirosławę Pajewską zna chyba każdy uczestnik konkursów literackich na Śląsku. Turnieje Jednego Wiersza, konkursy im. Horaka, Porty Poetyckie – poetka bardzo często brała w nich udział. I – gdy była w formie – wygrywała je lub przynajmniej zdobywała jedną z nagród. Utrzymywała się z bardzo skromnej renty, żyjąc w niewielkim mieszkanku w Rudzie Śląskiej najpierw z mamą, a później samotnie. Niewielkie i rzadkie nagrody finansowe w konkursach poetyckich pomagały jej wiązać koniec z końcem. Wydano także jej tomiki wierszy – Krwioobieg (2004), Styksmat (2006), Transfuzje (2009) oraz Podróż do drugiego pokoju (2014). Ale, jak wiemy, z poezji raczej trudno żyć.

Pajewska była zadłużona, starała się jednak spłacić zaległości. Nie zdążyła. Po eksmisji przyznano jej lokal zastępczy w walącej się kamienicy z ubikacją na podwórku, w niebezpiecznej dzielnicy. Kobieta bała się tam mieszkać, przeprowadziła się więc do przyjaciółki – było to jednak rozwiązanie tymczasowe. 

W środę, 11. września, odbyć się ma spotkanie z władzami Rudy Śląskiej. Większa liczba podpisów pod petycją z pewnością będzie mocnym argumentem dla organizatorów zbiórki w rozmowach z urzędnikami – warto więc zaangażować się w pomoc poetce. 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Hotel ostatniej szansy
Nicki Thornton
Hotel ostatniej szansy
Trzecia terapia
Danuta Chlupova
Trzecia terapia
Klub fanek W.M. Oliwia
Majka Milejko
Klub fanek W.M. Oliwia
Pluszowy Zajączek
Iwonna Buczkowska
Pluszowy Zajączek
Walczyły w cieniu mężczyzn
Greg Levis, Gordon Thomas
Walczyły w cieniu mężczyzn
Spowiedź Śmigłego
Sławomir Koper;
Spowiedź Śmigłego
Pokaż wszystkie recenzje