Oto laureaci wyzwań czytelniczych serwisu Granice.pl za rok 2020!

Data: 2021-02-01 21:02:23 Autor: Sławomir Krempa

Zapewne wielu naszych stałych czytelników czekało na ten moment: wybraliśmy laureatów wyzwań czytelników za rok 2020. I choć liczba uczestników była rekordowo duża, ich wyłonienie udało nam się do końca stycznia i z początkiem lutego możemy ostatecznie ogłosić wyniki. 

-> Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, przyłączcie się do wyzwań czytelniczych 2021!

Najważniejsze liczby? Ponad 1000 uczestników – a więc więcej niż w roku ubiegłym. Ponad 70 tysięcy przeczytanych książek i niewiele mniej opinii o nich. Większość z Was wybrała wyzwanie „52 książki”, sporo też osób postanowiło przeczytać więcej stron niż mają wzrostu! 

Obrazek w treści

Wybranie laureatów nie jest łatwe. Podobnie jak w ostatnich dwóch latach, mechanika stworzona na potrzeby wyzwań przez naszych programistów pomogła nam sprawnie „zebrać" wszystkie dane, ale przeczytanie i ocena wszystkich Waszych opinii to już praca, której nawet najlepszy algorytm za nas nie wykona. A przy ocenie Waszych zgłoszeń najwazniejsze są właśnie opinie. Niekoniecznie te najdłuższe. Ale na pewno rzeczowe. Konkretne. Takie, aby inni czytelnicy po przeczytaniu choćby i pięciu zdań wiedzieli, czy po daną książkę naprawdę warto sięgnąć. „Gwiazdki”, które przyznajecie książkom, nie zastąpią opinii. Ważna jest dbałość o poprawność. Stosowanie polskich znaki. A – z drugiej strony – unikanie spojlerów i subiektywna, lecz uargumentowana ocena książki. 

Wciąż wierzymy w tekst – podkreślamy to od lat. Fakt, że w styczniu niemal 700 tysięcy osób sięgnęło po nasze teksty (to wynik rekordowy w historii serwisu) potwierdza, że mamy rację. Że w czasach kultury obrazkowej wciąż jest miejsce na książkę i pisanie o literaturze. Że osoby, które czytają książki, chcą również o literaturze czytać. Otwieramy się na nowe kanały – dlatego prowadzimy profil na Instagramie i zorganizowaliśmy wyzwanie dla Instagramerów, ale to tekst jest w naszym serwisie najważniejszy. Dziękujemy za to, że przez kolejny rok dzieliliście się z nami swoimi wrażeniami z lektury właśnie w tej formie. Mamy nadzieję, że będziecie to dalej czynić i – czy należycie do wąskiego grona nagrodzonych, czy też nie – spróbujecie swych sił w tegorocznych wyzwaniach. 

W tym roku, podobnie jak rok temu, nie wymieniamy osób, które wyróżniamy. Łatwo się zorientujecie, że to właśnie Wy – otrzymacie od nas w najbliższym czasie naprawdę spore pakiety punktów, oznaczone hasłem „wyróżnienie - wyzwania czytelnicze 2020”. Prócz tego na początku roku wszyscy uczestnicy wyzwań otrzymali pakiety punktów odpowiadające ich aktywności. Najwyżej punktowaliśmy dodane opinie i recenzje, bo to one pozwalają nam zweryfikować, czy faktycznie przeczytaliście daną książkę. Za samo dodanie książki na półkę otrzymacie tylko 1 punkt. Nasi programiści stworzyli też mechanizm przyznający dodatkowe punkty w zależności od objętości opinii czy recenzji. Natomiast przyznanie punktów za wartość merytoryczną Waszych tekstów to już działka redakcji. I tu sprawa bardzo ważna: ubiegły rok potwierdził, że przy przyznawaniu punktów zdarzały nam się błędy. Dlatego jeśli zauważycie, że 5 lutego 2021 nie otrzymaliście żadnych punktów lub że otrzymaliście ich bardzo małą liczbę (szczególnie w kontekście Waszej aktywności w wyzwaniach), dajcie nam znać. Adres mailowy to skrempa@granice.pl  

Tradycyjnie też, prosimy, napiszcie – tu, w komentarzu, albo mailem, co sądzicie o naszym serwisie. Co jest w porządku, a co powinniśmy zmienić? Co myślicie o naszych wyzwaniach? Jak powinny ewoluować? Jak powinien zmieniać się sam serwis? Czego jest za dużo, a czego za mało? Co powinniśmy zrobić, by Granice.pl były dla Was miejscem prowadzenia wirtualnej biblioteczki i serwisem o książkach pierwszego wyboru? Nie tylko dla punktów czy nagród. Czy w ogóle prowadzenie wirtualnej biblioteczki ma jeszcze sens, czy to tylko chwilowa moda, której czas minął? Czy może szukacie interesujących tekstów i wywiadów, czy interesuje Was jeszcze coś innego? W ubiegłorocznych komentarzach prosiliście przede wszystkim o to, byśmy szybciej odpowiadali na Wasze zapytania. By książki do sklepiku trafiały zdecydowanie częściej i by było ich więcej. Byśmy terminowo ogłaszali wyniki wyzwań czytelniczych. Chyba nam się udało. Pytań raczej nie pozostawialiśmy bez odpowiedzi, w serwisie wprowadziliśmy sporo zmian, bazując na Waszych sugestiach, książki w sklepiku pojawiały się raz - dwa razy w miesiącu.  Krótka przerwa spowodowana była początkiem pandemii, kiedy wszyscy zostaliśmy w domach i pracowaliśmy zdalnie. Ale i tak w 2020 roku wysłaliśmy do Was ponad 2 razy więcej książek niż w 2019, więc postęp jest zauważalny. Wiemy, że niektórzy z Was nie wykorzystali wszystkich punktów, które udało Wam się zdobyć. Wiemy, że do sklepiku musi trafiać jeszcze więcej książek. I jest to jeden z planów na najbliższe miesiące.  

Od dłuższego już czasu udaje nam się systematycznie dostarczać Wam bardzo dużo treści – recenzji, artykułów, wywiadów, publicystyki. Zoptymalizowaliśmy bieżącą aktywność redakcyjną – punkty za dodawane do serwisu recenzje już drugi rok z rzędu otrzymujecie na bieżąco. Bibliotekarze, którzy moderują bazę książek, działają bardzo aktywnie. Zaczynamy 22 rok działalności. Mam nadzieję, że będziecie nam w tym towarzyszyć. Bo przecież to wszystko robimy dla Was – i dzięki Wam. Dlatego już teraz dziękujemy za wszystkie głosy i opinie. Obiecujemy – wszystkie komentarze i maile przeczytamy, ostatecznie żadne pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi.  

Tradycyjnie też chciałbym powtórzyć, że to, że nie otrzymacie nagrody głównej w swojej kategorii, nie znaczy, że nie piszecie dobrze. Doceniamy każdego, kto spróbował wziąć udział w naszych wyzwaniach czytelniczych – dlatego każdy ich uczestnik otrzymuje punkty, które wymienić można na książki w naszym sklepiku. Jednak kogoś musimy wybrać. W dodatku w każdej kategorii możemy wybrać tylko 3 osoby, bo zasoby książkowe serwisu nie są nieograniczone. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy wygrani – bo w kraju, w którym ponad połowa obywateli nie przeczytała w ubiegłym roku ani jednej książki, my „połknęliśmy” nie jedną, nie – dwie i - w większości nawet nie… 10. Jako czytelnicy jesteśmy po prostu wyjątkowo zaangażowani :) Jeszcze raz podkreślam: wszyscy jesteście po prostu świetni. Gratulujemy i dziękujemy Wam za to, że jesteście z nami!

 Wreszcie – nagrody. Najlepsi wśród najlepszych. Pierwsi pośród równych. 

W kategorii „12 książek 2020” chcemy nagrodzić użytkowników: iwonap12, ksiazkanonstop, joannate.

W kategorii „26 książek 2020” nagrody przyznaliśmy użytkownikom: ew, dagmaruffka, karolcia13.

W najpopularniejszej kategorii - „52 książki 2020” z zestawów lektur na kolejny rok cieszyć się będą: HorrorBookDevour, MonikaP, Poczytajka.

W kategorii „wybrana przez siebie liczba książek 2020" nagrody otrzymują: Everyfree00, ksebardo, ejotek

W wyzwaniu „przeczytam tyle, ile mam wzrostu 2020" nagradzamy użytkowników: agnieszka_rowka, eli1605, katooola.

W wyzwaniu dla bookstagrammerów nagrody otrzymają motheroftworeads, ksiazkanaprezent, bujakova_czyta  

Laureatów nagród prosimy o przesłanie danych na skrempa@granice.pl Dopiszcie, w którym wyzwaniu braliście udział i koniecznie podajcie numer telefonu dla kuriera! Jeśli macie ochotę, dołączcie też kilka słów na temat tego, jak wspominacie udział w wyzwaniach czytelniczych. Czy są motywujące, czy warto wziąć w nich udział, co jest najtrudniejsze, a co najciekawsze. Napiszcie, czy jesteście „zawodowo" związani z książkami, czy to po prostu Wasza pasja. Jeśli macie ochotę, podeślijcie nam też zdjęcie / avatar lub logo – jeżeli pozwolicie, Wasze opinie o wyzwaniach zamieścimy w naszym profilu na Facebooku albo w serwisie. Jeśli uważacie, że coś  powinniśmy zmienić, piszcie. 

Nasz sklepik zostanie uzupełniony w najbliższym czasie, gdy już wyślemy wszystkie nagrody w naszych wyzwaniach. Być może w lutym pojawi się kilka dostaw, byście mogli przynajmniej częściowo wykorzystać punkty, które od nas otrzymacie. Później nowe pozycje pojawiać się w nim będą jak zwykle – raz, dwa razy w miesiącu. Pozdrawiamy i dziękujemy za wspaniałą zabawę. I, oczywiście, ponownie zapraszamy Was do udziału w kolejnych wyzwaniach. Wszystkie je znajdziecie pod adresem: https://www.granice.pl/Wyzwania Zostańcie więc z nami!

Sławomir Krempa

redaktor naczelny serwisu Granice.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Czerwona księżniczka
Sofka Zinovieff
Czerwona księżniczka
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Cóś
David Walliams
Cóś
Pokaż wszystkie recenzje