Oto najlepsze książki katolickie 2016

Data: 2016-04-14 13:07:45 Autor: Sławomir Krempa
News - Oto najlepsze książki katolickie 2016

Kilkadziesiąt książek zgłoszonych przez polskich wydawców rywalizowało o uznanie jurorów i internautów w konkursie i plebiscycie "Najlepsza książka katolicka 2015" - www.ksiazkakatolicka.pl. W głosowaniu internautów oddano ponad 16 tysięcy głosów. Które książki okazały się najlepsze? 

 

- Plebiscyt "Najlepsza książka katolicka" pomaga wyłonić tytuły nie tylko wartościowe pod względem literackim czy dopracowane pod względem edytorskim - podsumowywał Sławomir Krempa, redaktor naczelny. - To także plebiscyt pomagający wybrać publikacje, które mogą pomóc nam uporządkować wewnętrzny świat, służyć oparciem, czy też dawać świadectwo dobroci Boga. O uznanie czytelników rywalizują niebanalne świadectwa, niosące potężny ładunek ewangelizacyjny, pozycje warte rozpowszechnienia ku budowaniu doświadczenia wiary. 5 konkursowych kategorii, po 5 wyróżnień jury i czytelników. Oraz dwie książki szczególnie - ta, na którą oddano najwięcej głosów w obu etapach konkursu i ta, najwyżej oceniona przez jurorów. 

 

fatimaTegoroczni zwycięzcy

 

Najwięcej głosów internautów i tytuł "Najlepszej książki katolickiej" otrzymała publikacja Fatima. Objawienia i cuda Marka Maciągowskiego i Eugeniusza Wojdeckiego (Wydawnictwo Jedność). - W publikacji znajdziemy skrupulatnie, w ciekawy i przejrzysty sposób zebrane i zaprezentowane wszystkie niemal dostępne informacje, dotyczące zarówno miejsc objawień Matki Bożej, jak również życia małych pastuszków – Łucji, Hiacynty i Franciszka. Na kartach publikacji nie zabrakło także komentarzy dotyczących kolejnych lat życia i śmierci małych wizjonerów, powołania i posługi zakonnej Łucji oraz działalności Kościoła i kolejnych papieży w sprawie objawień i tajemnic fatimskich. Książkę czyta się i przegląda z ciekawością i niesłabnącym zainteresowaniem. Spory materiał zdjęciowy, przedstawiający współczesną Fatimę jako miejsce pielgrzymkowe, domy małych wizjonerów, liczne kościoły i kaplice, ale także przedruki fotografii liczących niemal sto lat, a przedstawiających Łucję, Hiacyntę i Franciszka oraz wiernych, będących światkami objawień Maryi, są materiałem bezcennym. 

 

wielkaJurorzy z kolei nagrodę główną postanowili przyznać Wielkiej Księdze Miłosierdziaktóra ukazała się nakładem Wydawnictwa M. Autorzy tej publikacji wyłuskali najpiękniejsze, najbardziej poruszające ale też najbardziej obrazowe fragmenty Biblii dotyczące właśnie miłosierdzia Boga i opatrzyli je solidnym, rzetelnym ale równocześnie jasnym i przystępnym komentarzem. W zasadzie wszystkie przytoczone fragmenty Pisma Świętego znane będą czytelnikowi – czy to z niedzielnych Mszy Świętych czy też z lekcji religii. Jednak bez stosownego wytłumaczenia, zwrócenia uwagi na znaczenie konkretnych słów – często przytaczanie także ich odpowiedników w tekstach źródłowych i na tej podstawie zgłębianie treści, jaką niosą – oraz umiejscowienie w kontekście danych czasów i obyczajów sprawia, że pozornie jasne biblijne fragmenty nabierają nowego, jeszcze głębszego znaczenia. Zachwyca także staranne wydanie publikacji - na każdej stronie zamieszczono starannie dobrane tło, w każdym rozdziale znajduje się mnóstwo fotografii i reprodukcji obrazów związanych z danym miejscem bądź przypowieścią biblijną. 

 

razsiezyjeJak dobrze żyć? Najlepsze poradniki

 

Na to pytanie odpowiadają książki, rywalizujące o uznanie jurorów i czytelników w kategorii "poradniki". Na przykład nagrodzona przez czytelników publikacja ks. Jarosława Szymona Szymczaka i Małgorzaty Rybak Raz się żyje. Przewodnik po work-life balance (Wydawnictwo Rosikon Press). - Współcześnie coraz bardziej powszechnym problemem staje się tak zwane "wypalenie zawodowe". - mówi w uzasadnieniu wyboru Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl - Dotyka ono ludzi pracujących w wielkich korporacjach, prowadzących małe, rodzinne firmy, ale też - na swój sposób - kobiet, które na co dzień zajmują się domem i opieką nad dziećmi czy księży. Zwykle w obliczu tego problemu ludzie zwracają się w stronę zyskujących coraz większą popularność coachów, psychologów czy psychoanalityków. Tymczasem autorzy książki rozwiązania dopatrują się dużo bliżej - w Piśmie Świętym i w myśli oraz nauczaniu Jana Pawła II. Dotykają najważniejszych kwestii - relacji z małżonkami, z zespołem w pracy, z przełożonymi i podwładnymi, stosunku do własnych obowiązków i odpoczynku, a ich propozycje okazują się bardzo praktyczne. Jest konkretnie, prosto i przystępnie. Raz się żyje to pozycja obowiązkowa przede wszystkim dla osób narażonych na dotknięcie pracoholizmem. Czyli - współcześnie - chyba dla większości z nas.  

 

gnebicJurorzy w tej kategorii zwrócili uwagę na poradnik popularnego mówcy motywacyjnego, Nicka Vujicica Nie daj się gnębić. Jak bronić się przed poniżaniem, zastraszaniem, dręczeniem i innymi formami przemocy rówieśniczej (Aetos Media). -  Lektura ta to potężna dawka motywacji do podjęcia walki o... siebie - podkreśla dr Katarzyna Krzan. - Niby mawia się: "co nas nie zabije, to nas wzmocni”, ale co z tego, skoro tak bardzo boli teraz? - zadaje pytanie autor. Można w celach obronnych udawać kogoś innego, zakładać maski, ale to przysparza jeszcze większych cierpień, bo nie jest się wówczas szczerym z samym sobą. A gdyby tak... spróbować pokazać innym, kim się jest naprawdę? Vujicic dowidzi, że siłę należy czerpać z czegoś poza nami, z czegoś, co jest wieczne, prawdziwe, a nie jest tylko chwilową modą. Wszyscy przemijamy - nasi wrogowie także. Należy więc oprzeć życie na solidnych duchowych fundamentach, bo tylko to jest w życiu pewne. Książka Nicka Vujicica powinna być lekturą obowiązkową w gimnazjach, więcej mówi bowiem o uczniowskiej rzeczywistości niż niejedna mocno przeterminowana książka, przerabiana w szkole niejako z przyzwyczajenia.

 

serceDuchowość

 

Wśród publikacji dotyczących duchowości najwięcej głosów czytelników zdobyła książka Lauren Scruggs i Lisy Velthouse Twoje piękne serce (Wydawnictwo Dreams). Już sama historia powstania tej książki budzi dreszcze - podkreśla dr Katarzyna Krzan. - Lauren Scruggs jest dziennikarką piszącą o modzie. Zajmowała się zatem wizerunkiem, wyglądem zewnętrznym jako najważniejszymi w dzisiejszych czasach wyznacznikami statusu społecznego. Aż pewnego dnia śmigło samolotu urwało jej lewą rękę i pozbawiło jednego oka. Wypadek sprawił, że nagle straciła wszystko – całą pewność siebie i wiarę w znaczenie dobrego wyglądu. Zmasakrowana twarz przez długi czas nie pozwalała tej młodej, atrakcyjnej kobiecie spojrzeć w lustro. Do czasu, gdy odkryła, że prawdziwe piękno tkwi w naszym wnętrzu. Swe poszukiwania opisała w książce Twoje piękne serce. Każdy z rozdziałów jest przypowieścią o konkretnej osobie, o jej problemach, których rozwiązanie można znaleźć w odpowiednim fragmencie Pisma Świętego. Wystarczy tylko uważnie czytać i odpowiednio dopasować je do swojego życia. 

 

ukojoneJurorzy najwyżej ocenili publikację Lindy Dillow Ukojone serce. Podróż kobiety do pełni zaufania (Wydawnictwo Koinonia). - To książka kierowana do kobiet w różnym wieku, z różnym bagażem doświadczeń, na różnych etapach życia. Pisana jest przystępnym, łatwym w odbiorze językiem - docenia zalety publikacji Magdalena Galiczek-Krempa. - Każda z czytelniczek znajdzie w książce fragment, który szczególnie ją poruszy, z którym mocno się utożsami. Szczególnie zapadną w pamięć świadectwa kobiet, które borykały się z prawdziwymi problemami – prześladowaniem, ciężkimi chorobami, czy też trudną sytuacją w państwie. Książkę czyta się z jednej strony jak poradnik, który zawiera szereg sprawdzonych sposobów, jak uleczyć niespokojne serce, a z drugiej - jak fascynujący dziennik czy nawet pamiętnik kobiety, która pragnie się otworzyć i pokazać czytelniczkom swoje życie. Z wszystkimi jego dobrymi i nieco słabszymi stronami.

 

papieroweLiteratura w świecie wartości

 

Pośród prozy również znalazły się publikacje niezwykle wartościowe i zapadające w pamięć. Takie, jak nagrodzona przez czytelników powieść Papierowe serca Courtney Walsh (Wydawnictwo Dreams). Książka napisana jest tak, jakby miała stanowić podstawę scenariusza kinowego hitu. Wystarczy wynająć modnych aktorów, ustawić kamery w odpowiednich miejscach i kręcić. Nic dodać, nic ująć. Opisana tu historia świetnie sprawdzi się w okolicach Walentynek, może także stanowić świetną lekturę - rekonwalescencję po zerwaniu z chłopakiem. Powieść napisana jest fachowo i ze znawstwem. Widać, że autorka zna się na rzeczy, potrafi przyciągać uwagę. Jest scenarzystką, jak by nie było, więc wie, co robi. Tworzy dla czytelniczek prawdziwie romantyczny świat, w którym wielka miłość jest możliwa - wystarczy tylko po nią sięgnąć.

 

farinottiJurorzy najwyżej ocenili powieść Pino Farinottiego 7 km od Jerozolimy. - Opublikowana nakładem wydawnictwa Jedność książka to lektura zarówno dla tych, którzy głęboko wierzą w Boga, jak i dla tych, dla których kwestie wiary nie mają większego znaczenia - podkreśla Justyna Gul. - Powinny po nią sięgnąć osoby zagubione, które uporczywie wypatrują znaków bądź też nieustająco o nie proszą, jak i takie, które dawno już zatraciły swoje człowieczeństwo, dla których kwestia posiadania stała się ważniejsza niż samo bycie, niż pomoc bliźniemu. Jednak, zanim rozpoczniemy tę niezwykłą przygodę, musimy być świadomi, że po zakończeniu lektury pozostaniemy ze swoimi wątpliwościami, z pytaniami, na które będziemy musieli odpowiedzieć sami. Książka nie jest bowiem lekarstwem na nasze bolączki, ale raczej lustrem, w którym odbija się nasza niedoskonałość, nasze pospieszne wyroki, nasze sądy i opinie, nierzadko krzywdzące dla naszego otoczenia.

 

pragnienieBiografie, publikacje historyczne

 

Wśród publikacji historycznych czy książek o charakterze biograficznym najciekawszą - zdaniem czytelników - okazała się Fatima. Objawienia i cuda, której przypadła również nagroda główna plebiscytu. Z kolei jurorzy wskazali na Pragnienie Boga. Opowieść o Matce Teresie Charlotte Grossetête (Wydawnictwo Promic)

- Matka Teresa z Kalkuty jest ikoną, posągiem dobroci i miłosierdzia. Jest świętą, która w wyraźny sposób pokazała, że można żyć blisko Boga. Pochylała się nad najbiedniejszymi, najbardziej cierpiącymi, umierającymi, a zarazem nie mogącymi liczyć na jakąkolwiek pomoc. Nad pariasami, którzy w kulturze hinduskiej nawet nie są uznawani za ludzi. Cierpią, bo widocznie zasłużyli sobie na to w poprzednich wcieleniach, mogą wykonywać jedynie najbardziej poniżające prace, a nie należy im się zupełnie nic. Są "nietykalni", nie powinno się nawet na nich spoglądać. Niech umierają na ulicach, skoro taki jest ich los. Przyglądamy się życiu i czynom siostry, która przyjęła imię na cześć św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Dzięki książce Grossetete dowiadujemy się, jak to się stało, że skromna, obdarzona niskim wzrostem, za to wielką charyzmą zakonnica z małego kraju zdołała dokonać tak wielkich dzieł? Dowiadujemy się też, z jakimi problemami zmierzyć musiała się przyszła święta. 

 

pampiludkiDla młodych czytelników

 

W przypadku publikacji dla najmłodszych jurorzy i czytelnicy byli zgodni, nagrodę przyznając książce Asi Olejarczyk Pampiludki i tajemnice wiary (Wydawnictwo Dreams). Wydaje się, że o Bogu i wierze mówić jest łatwo - mówi Magdalena Galiczek-Krempa. - Jednak gdy dziecko zada nam szereg pozornie prostych pytań o odpowiedź jest bardzo trudno. Jak bowiem wytłumaczyć najmłodszym, czym jest wolna wola? Albo dlaczego powinniśmy nieść Bogu chwałę? Z pomocą może przyjść wtedy książka Asi Olejarczyk, która w jasny, ale też bardzo oryginalny sposób przybliża najmłodszym historie o wierze. Dodatkowo publikacja wskazuje także na dobre i godne naśladowania wzorce zachowania i postępowania. Sprawnie skonstruowana i wciągająca opowieść nie narzuca w żadnym razie czytelnikowi jednej słusznej drogi. Pokazuje, że każdy ma wolną wolę, a umiejętne korzystanie z niej sprawi, że zarówno my, jak i najbliższe nam osoby będą szczęśliwe.

 

Nagrodzone w plebiscycie "Najlepsza książka katolicka" tytuły prezentowane są na stronie internetowej www.ksiazkakatolicka.pl Tam też można znaleźć więcej informacji o poszczególnych książkach. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.