Oto najlepsze książki na Gwiazdkę!

Data: 2016-12-09 11:26:54 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Oto najlepsze książki na Gwiazdkę!

Jak co roku w konkursie i plebiscycie "Najlepsza książka na Gwiazdkę 2016" internauci głosujący za pośrednictwem strony www.ksiazkanagwiazdke.pl oraz jurorzy mieli wskazać, jakie książki stanowić będą idealny prezent na Boże Narodzenie. Właśnie poznaliśmy laureatów plebiscytu.

 

kafejkaNagrody główne

 

Idealnym prezentem - szczególnie dla kobiet - będzie z pewnością wybrana przez jurorów powieść Amandy Prowse Świąteczna kafejka (Wydawnictwo Kobiece). - Amanda Prowse opowiada historię zagubionej miłości, osadzając ją w czasie świątecznym. Temat nie jest nowy, podobnie zresztą jak okoliczności, w których toczy się akcja. Wydawałoby się, że Świąteczna kafejka to tylko kolejna bożonarodzeniowa romantyczna powieść. Z tym, że zamiast dużej dawki romantyzmu oraz przenikającego do szpiku kości grudniowego zimna, autorka funduje czytelnikom gorycz złamanego serca w australijskich upałach. Jej powieść to książka idealnie nadająca się na zwariowany okres wokółświąteczny, w którym każdy zasługuje na odrobinę spokoju i relaksu. Doskonała dla każdego, niezależnie od pogody, nastroju czy okoliczności. 

 

rodzina

Najwięcej głosów czytelników przypadło z kolei Kuchni dla całej rodziny Kamili Szczawińskiej (Edipresse Książki).

 

Znana modelka, psychodietetyczka i blogerka prezentuje w tej książce przepisy zdrowe, łatwe i szybkie w przygotowaniu. Co ważne, nie są to dania przyrządzane z przesadnie wyszukanych składników - wszystko, czego potrzeba, czytelnik z pewnością znajdzie w niemal każdym większym sklepie. Sporo przepisów każda mama może przygotować wspólnie ze swoimi pociechami, a chwile spędzone razem w kuchni przyniosą z pewnością wiele pięknych wspomnień. Kolejne koktajle, sałatki, zupy nieodmiennie kuszą, a publikację uzupełniają piękne fotografie.  

 

slowik

Dla miłośników najlepszej prozy...

 

...idealnym prezentem będzie z pewnością Słowik Kristin Hannah (Świat Książki). - Autorka oparła swą prozę na historii Andrée de Jongh, dziewiętnastoletniej belgijskiej bojowniczki ruchu oporu, która pomagała przy organizowaniu trasy przerzutowej dla uciekinierów z obozów jenieckich - wyjaśnia czytelniczka Varo. - Powieściowe bohaterki - dwie siostry, Vianne i Isabelle, dzieli niemal wszystko – wiek, styl życia, motywacja i marzenia. Jedna to stateczna matka i żona, druga – wiecznie wędrująca zbuntowana nastolatka. Zderzenie ich światów jest jak potężna burza. Powieść zachwyca realizmem, choć to miejscami realizm brutalny. Mamy w książce dramatyczne wydarzenia i bardzo wiele wzruszeń. Słowik to po prostu piękna, poruszająca opowieść o bohaterstwie kobiet w czasie II wojny światowej. To jedna z najbardziej interesujących powieści czwartego kwartału 2016, a może i całego kończącego się już roku.

 

godzina

Czytelnicy w tej kategorii najchętniej głosowali na Złotą godzinę Sary Donati (Wydawnictwo Kobiece).

 

-  To piękna, poruszająca, i niezwykle barwna opowieść o walce o godność i wolność kobiet, osadzona w intrygujących realiach XVIII-wiecznego Nowego Jorku - uzasadnia Urszula Janiszyn.

 

- Książka, wobec której nie można przejść obojętnie. Zawarty na jej kartach ładunek emocji jest tak wielki, iż przez tych kilka dni naszego literackiego spotkania z tą historią angażujemy się w nią całym serem... To literatura z najwyższej półki, którą polecam z pełnym przekonaniem każdej czytelniczce, z wielką niecierpliwością wyczekując zarazem kolejnej książki tej niezwykle utalentowanej autorki.

 

 

Kpolowsiążkowe prezenty nie tylko dla mężczyzn 

 

Idealnym prezentem nie tylko dla mężczyzn, ale także dla miłośniczek kryminału okaże się z pewnością nagrodzony przez jurorów Połów Ove Logmansbo (Wydawnictwo Dolnośląskie). Raz do roku wody wokół Wysp Owczych przybierają krwawy odcień. Mieszkańcy urządzają grindadráp, czyli tradycyjny połów grindwali. Jedno z upolowanych zwierząt budzi w Farerach grozę – podczas patroszenia rybacy odkrywają w żołądku ssaka makabryczne znalezisko… Na wyspę zostaje wezwana z Danii policjantka Katrine Ellegaard, która ma poprowadzić śledztwo w sprawie niepokojącego odkrycia. Tymczasem pojawiają się nowe fakty w sprawie, która wstrząsnęła Vestmanną w poprzednim roku. Skazany za tamto przestępstwo odwołuje się od wyroku do Sądu Najwyższego.

 

hotelWyborem czytelników z kolei okazał się Hotel nad oceanem Coleen Coble (Wydawnictwo Dreams).

 

Claire Dellamare przyjeżdża do hotelu Tourmaline na wyspie Folly Shoals w stanie Maine na spotkanie biznesowe z ojcem, dyrektorem generalnym ich firmy. Kiedy zaczynają nawiedzać ją dziwne wspomnienia, dowiaduje się, że w 1989 roku zaginęła podczas swoich czwartych urodzin organizowanych właśnie w tym hotelu. Odkrywa także, że rok później pojawiła się w tym samym miejscu z karteczką przypiętą do sukienki. Nikt nie wiedział, gdzie Claire spędziła tamten rok, a ona sama w ogóle nie pamięta, że kiedykolwiek zaginęła. Luke Rocco stracił matkę w równie niewyjaśnionych okolicznościach, w tym samym czasie, kiedy porwano Claire. Gdy przypadkowe spotkanie ujawnia to niezwykłe powiązanie między nimi, Claire i Luke postanawiają razem odkryć prawdę o wydarzeniach tamtego osnutego tajemnicą roku. 

 

 

diabelPropozycje nie tylko dla kobiet

 

Internautki głosujące za pośrednictwem strony internetowej plebiscytu uznały, że najbardziej ucieszyłaby je pod choinką przezabawna, błyskotliwie napisana opowieść o prawdziwych kreatorach stylu i ich kiepskich naśladowcach - Diabeł używa Instragrama Jo Piazzy i Lucy Sykes (Wydawnictwo Sonia Draga). Gdy Imogen Tate, redaktor naczelna magazynu „Glossy” wraca do pracy po półrocznej przerwie, ledwo poznaje własne czasopismo. Jej była asystentka, dwudziestokilkuletnia Eve Morton, zwolniła większość starej załogi, sekretarza redakcji zesłała do magazynu materiałów biurowych, zrezygnowała z tradycyjnych telefonów i zatrudniła stado wysztafirowanych panienek stale przyklejonych do swoich komórek. Imogen, ulubienica świata mody, może i zna prywatne numery do Alexandra Wanga czy Diane Furstenberg, lecz nie odróżnia Facebooka od Twittera, a przez kilka dni nie umiała wyłączyć japońskiego w smartfonie. Pod rządami Eve „Glossy”, niegdyś słynący z luksusowego wrześniowego wydania liczącego 768 stron, szybko zamienia się w fabrykę wyzysku. Ponadto Imogen odkrywa, że Eve chce zlikwidować wydanie drukowane, sprowadzając je do aplikacji na telefon. Zagubiona Imogen musi zdecydować, czy spakować swoje manatki i odejść, czy obudzić w sobie cyfrowe zwierzę i stawić czoło Eve, by ratować ukochane pismo i własną karierę...

 

karolino

Jurorzy z kolei postawili na opowieść Kristy Woodson Harvey Droga Karolino (Wydawnictwo Dreams). 

 

Frances Khaki Mason ma wszystko, o czym można zamarzyć: kochającego męża i synka, świetną karierę jako dekoratorka wnętrz i domy w Karolinie Północnej i na Manhattanie. Wszystko, oprócz drugiego dziecka, o którym tak bardzo marzy. Jodi, dziewiętnastoletnia kuzynka jej męża dopiero co wyszła z odwyku, jest samotna i w ciąży. Mimo tego, że te kobiety nie mogłyby się wydawać bardziej różne, to jednak połączy je więź na całe życie. Khaki zaczyna opiekować się młodą dziewczyną i wspierać ją w decyzji o urodzeniu dziecka. Jednak kiedy Jodi zmaga się z wyzwaniami macierzyństwa i byciem taką matką, na jaką zasługuje jej córka, poprosi Khaki o niełatwą przysługę…

 

 

dzieciLektury dla najmłodszych  

 

Najmłodszym czytelnikom jurorzy polecają opowieść Petera Carnavasa O dzieciach, które kochają książki (Wydawnictwo Adamada). - To jedna z najpiękniejszych książek, napisanych dla młodych czytelników - podkreśla Monika Witczak. - Opowieść Carnavasa dowodzi, że w gruncie rzeczy do szczęścia niewiele nam potrzeba. Wystarczą tylko książki i ukochani ludzie obok, którzy będą dzielić wspólne pasje. Carnavas pokazuje, że to właśnie książki sprawiają, że zacieśniają się więzi międzyludzkie. Wspólne czytanie - zwłaszcza rodziców i dzieci - to najlepszy sposób na zawiązanie się silnych relacji. Rodzice wprowadzają dzieci w cudowny świat wyobraźni, razem z nimi przeżywają literackie przygody, kształtują ich gusta czytelnicze.

 

wojtekNajwięcej głosów czytelników trafiło w tej kategorii do historii O Wojtku z planety Uran Agnieszki Dydycz i Antoniego Oniśko (Wydawnictwo Alegoria). 

 

- Napisana przez pięcioletniego Antoniego Oniśko i jego mamę książka to fascynująca lektura, opowiadająca o przyjaźni ziemskiego chłopca i przybysza z obcej planety - przekonuje w uzasadnieniu dokonanego wyboru czytelniczka, Mirosława Radomska.

 

- To piękna, dydaktyczna opowieść o tym, że można się zaprzyjaźnić z każdym, bez względu na to, skąd pochodzi i jak wygląda, oraz że od każdego można się czegoś nauczyć - i każdy może się czegoś nauczyć od nas. Wystarczy tylko być otwartym na innych. Z pewnością lektura ta zachwyci każde dziecko. 

 

 

dziadekPropozycje dla starszych dzieci 

 

Idealną propozycją dla nieco już starszych dzieci będzie nagrodzona przez jury nowa powieść Davida Walliamsa Wielka ucieczka Dziadka (Dom Wydawniczy Mała Kurka). - To opowieść chwytająca za serce - mówi Magdalena Galiczek-Krempa. - Tym bardziej, że przedstawione w niej wydarzenia – te przeszłe i te współczesne – będą bliskie wielu czytelnikom, których dziadkowie czy pradziadkowie walczyli podczas drugiej wojny światowej. Dziadek Jacka powoli odchodzi – chociaż fizycznie jeszcze radzi sobie nieźle, mentalnie jest już z głową w chmurach. To powolne umieranie – właściwie jeszcze za życia – bardzo dotyka Jacka, ale dotknie także wielu czytelników. David Walliams pięknie opowiada o przemijaniu, o tym, że wszystko ma swój czas i miejsce (nie szkodzi, jeśli czasami pomyli się nam chronologia). Najważniejsze to doceniać i cieszyć się wspólnymi chwilami spędzonymi z najbliższymi, bo tak naprawdę nie wiemy, ile nam tego czasu jeszcze zostało.

 

paxCo najmniej równie dobrym wyborem prezentowym będzie wyróżniony przez czytelników Pax Sary Pennypacker (Wydawnictwo iuvi). 

 

- Pax to literatura dziecięca najwyższej próby, to książka wygrywająca konfrontację z Małym Księciem, do którego jest porównywana - wyjaśnia Anna Szczurek.

 

- Książka Sary Pennypacker jest bowiem głębiej osadzona w rzeczywistości, nie tak odrealniona (czy nawet naiwna) jak dzieło Antoine de Saint-Exupery’ego. Prostota języka, porażająca szczerość i bezpośredniość sprawiają, że od książki tej nie sposób się oderwać. Ewokuje ona emocje trudne do opisania – ból miesza się tutaj z radością, a całość stanowi prawdziwe arcydzieło literatury dziecięcej, nad którym niejedną łzę uroni także poruszony dorosły. 

 

 

ogonKsiążki dla młodzieży 

 

W tej kategorii czytelnicy i jurorzy byli wyjątkowo zgodni, jednogłośnie nagradzając książkę Dolep mi ogon, śnieżyco! Magdaleny Gutowskiej (Wydawnictwo Muchomor). 

 

Nastoletnia Łucja jedzie na obóz narciarski do Włoch. Ale to nie sportowe przeżycia będą najsilniejsze podczas tych wakacji. Łucja dowie się o sobie wielu nowych rzeczy nie zawsze dla niej przyjemnych.

 

Bardzo udany debiut Magdaleny Gutowskiej ukazuje świat współczesnych nastolatków z perspektywy nastolatki.

 

 

jeszczeKropelkę optymizmu... 

 

...ale także bardzo wiele mądrości niesie nagrodzona w tej kategorii przez jurorów publikacja o. Adama Szustaka Jeszcze pięć minutek (Wydawnictwo Znak). To książkowa odsłona popularnych rekolekcji internetowych. 

 

- Specyfika tych rekolekcji polega na ich wyjątkowej zwięzłości – zazwyczaj Szustak mówił dużo, tutaj postawił jednak na mnogość treści w możliwie najbardziej skondensowanym wydaniu - tak, by każdy rozdział przeznaczony na kolejny dzień Adwentu można było przeczytać przed wyjściem do pracy i by nauka pracowała w nas przez cały dzień. Autor dosłownie bombarduje czytelników Słowem Bożym, celnie trafiając w nasze lęki, zniewolenia, nałogi, troski, rany i wątpliwości - docenia Anna Szczurek.

 

prlNajwięcej głosów czytelników zdobyła z kolei w tej kategorii książka Michała Zawadzkiego Śmiechu warte czyli z czego śmiał się PRL (Edipresse Książki).

 

- Skecze z tamtych lat mają ponadczasowy sznyt, miały drugie dno i potrafiły naprawdę bawić, pozostając przy tym bez ładunku przekleństw i krzykliwych wyzwisk - wyjaśnia Paweł Cegliński w uzasadnieniu wyboru.

 

- Ci ludzie byli niezwykle inteligentni i posiadali fantastyczne wyczucie estetyki scenicznej. Książka Michała Zawadzkiego to znakomita okazja do powrotu do czasów, w których - choć nikomu nie było do śmiechu - powstawały prawdziwe perełki polskiego kabaretu. 

 

 

godziny

Najlepsze poradniki...

 

... to - zdaniem internautów - przede wszystkim Kuchnia dla całej rodziny, która zdobyła również nagrodę główną w plebiscycie. Z kolei jurorzy wybrali 21 godzin do sukcesu Zbigniewa Królickiego (Wydawnictwo Kos). Niezależnie od tego na jakim etapie życia jesteśmy, w jakim wieku, miejscu i kraju – do końca życia jesteśmy skazani na siebie. Warto zadbać abyśmy mieli dobre towarzystwo. Jeżeli z książki, kursu, wysłuchanej płyty motywacyjnej zapamiętamy jedno zdanie, ale to najważniejsze dla nas - to warto było po nią sięgnąć. Czasami to jedno zdanie może zmienić wszystko dookoła, wytrącić z marazmu, spowodować, że zaczniemy znowu po prostu żyć. Czasami godzina poświęcona na zdobycie wiedzy może zaoszczędzić miesięcy zbędnego trudu i lat rozczarowań. A z drugiej strony - jeżeli uważasz, że wszystko już wiesz i niczego od nikogo się nie nauczysz, to powiedz dlaczego wciąż nie jesteś zadowolony z efektów swojego Życia? - pyta autor publikacji. I przekonuje: jeżeli robisz to, co łatwe, twoje życie będzie trudne. Jeżeli robisz, to co trudne, twoje życie będzie łatwe.

 

 

jestemDla miłośników historii...

 

...idealnym wyborem będzie publikacja Jestem N. Głos prześladowanych chrześcijan Wydawnictwa Szaron. Yousef, któremu własna matka groziła śmiercią za posiadanie Biblii, rozprowadza Boże Słowo tak, jak niegdyś jego rodzina rozprowadzała narkotyki. Parveen postanawia pomagać innym młodym chrześcijankom pracującym w domach muzułmanów po tym, jak jej pracodawczyni pobiła ją za chodzenie do kościoła. Abdulmasi zabijał setki chrześcijan w północnej Nigerii, nie czując wyrzutów sumienia – aż do dnia, w którym postanawia wybrać nowe życie wiary i poświęca wszystko dla Boga miłości. Jak dać się zainspirować tym pełnym wiary braciom i siostrom w Chrystusie, rozsianym po całym świecie? Jak się o nich modlić? I czego te niesamowite historie uczą nas o Bogu, którego światłość rozświetla wszelki mrok? Warto się o tym przekonać podczas lektury tej publikacji. 

 

artefaktyCzytelnicy z kolei w tej kategorii najczęściej głosowali na Tajemnicze artefakty Tadeusza Oszubskiego (Instytut Wydawniczy Erica).

 

Archeolodzy, historycy, antropolodzy badają artefakty, czyli zabytki będące wytworami rąk człowieka. O jednych można wiele powiedzieć, inne skrywają frapujące tajemnice. Są też znaleziska zdecydowanie nie pasujące do ustalonego przez naukę obrazu dziejów. Wydają się albo znacznie wyprzedzać epokę, w której je wykonano, albo też cel ich powstania jest zagadką. Bywa, że łączy je coś z pradawnymi mitami i legendami. Stanowią intelektualne wyzwanie – prowokują tak uczonych, jak miłośników tajemnic świata do formułowania zaskakujących hipotez. Tadeusz Oszubski opisuje niezwykłe odkrycia archeologiczne i antropologiczne ostatnich lat. Przedstawia związane z nimi teorie naukowe, często sprzeczne, lecz z dziennikarskim obiektywizmem nie opowiada się po żadnej ze stron. Stawia jednak pytania, na które odpowiedzi mogą mieć kluczowe znaczenie dla zrozumienia historii ludzkości.

 

 

liderDla miłośników biografii

Jeśli chodzi o biografie, jurorzy w tej kategorii postawili na książkę o człowieku, który tworzył historię polskiego himalaizmu - Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze Ewy Matuszewskiej (Wydawnictwo Annapurna).

 

- To książka, którą czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Publikacja ta dla kogoś, kto nie jest obeznany z tematyką górską, stanowić będzie kopalnię wiedzy tak zaskakującej, że trudno mu będzie oderwać się od książki. Książka Ewy Matuszewskiej to solidna pozycja, to świetnie zebrany, opracowany i opatrzony komentarzami materiał dotyczący samego Andrzeja Zawady, Lidera i prekursora zimowego himalaizmu, jak również opisujący zimowe, polskie, górskie podboje w drugiej połowie XX wieku - docenia atuty publikacji Magdalena Galiczek-Krempa. 

 

emigrantkaNajwięcej głosów czytelników przypadło książce Pamiętnik emigrantki Ligii Hubert (Goneta.net).

 

To osobista i mocno uduchowiona relacja z całego roku Polki żyjącej na emigracji we Francji. Wiara w Boga jest jej opoką, dzięki niej zachowuje równowagę i akceptuje swoje życie i otoczenie. Zapiski z danego dnia to esencja tego, co w danej chwili Autorka ma na myśli, co ją wtedy intryguje i o czym chce napisać, by wyrzucić z siebie natłok emocji. Czasem rozwija myśl, czasem pozostawia ją niedokończoną. Przy okazji przedstawia obraz codziennego życia we Francji – autorka zdążyła się do niego dostosować i zaakceptowała otaczającą ją rzeczywistość. Jest szczęśliwą mamą i kochającą żoną, jednak próbuje osiągnąć doskonałość w każdej chwili, żyć w harmonii ze światem, z przyrodą i nie dać się wciągnąć przez blichtr cywilizacyjnych pułapek, wciąż pozostając wierną swoim ideałom.

 

 

wilkDla miłośników fantastyki

W tej kategorii najwyższą notę ze strony jury otrzymał drugi tom cyklu Kroniki Czerwonej Kompanii - powieść Wilk Arkadego Saulskiego (Drageus Publishing House). 

 

Jako jedyny ocalały świadek wydarzeń na Marsie Kera Puławska ukrywa się na Ziemi, ścigana zarówno przez korporacje, jak i rządy. Tymczasem do Błękitnego Globu zbliża się flota pragnącego pomścić tragedię Czerwonej Planety Bractwa, a jego bojownicy przenikają na planetę w zalewie uchodźców. Jednak ani korporacje, ani rządy pogrążone we wzajemnej rywalizacji nie zauważają zagrożenia – a gra toczy się o wyższą stawkę niż kiedykolwiek przedtem. Tę wojnę przetrwają tylko wilki.

 

piata

Czytelnicy najczęściej głosowali na Piątą porę roku N.K. Jemisin (Sine Qua Non).

 

- To jedna z najlepszych książek z gatunku fantasy/SF, jakie (jeśli nie liczyć absolutnej klasyki mistrzów) czytałem w ostatnim czasie - wyjaśnia czytelnik wkp. - Co sprawiło, że powieść tak przypadła mi do gustu? Na pewno znakomita sceneria i świat o konkretnej, ciekawej mechanice, w którym kryje się wiele intrygujących tajemnic. Fabuła poprowadzona została w ciekawy i satysfakcjonujący sposób, łącząc w sobie elementy przygodowej książki drogi, opowieści o zemście i kryminału. I jest też świetny, niebanalny styl. N. K. Jemisin pisze dojrzale, łącząc klasykę z nowoczesnością i żonglując wieloma motywami. Wymaga od czytelnika nieco więcej, niż to zwykle bywa w przypadku literatury rozrywkowej. 

 

Nagrodzone w plebiscycie „Najlepsza książka na Gwiazdkę" tytuły prezentowane są na stronie internetowej www.ksiazkanagwiazdke.pl Więcej informacji o poszczególnych książkach wraz z opiniami i recenzjami czytelników oraz jurorów znaleźć natomiast można na stronach serwisu Granice.pl, który jest organizatorem konkursu. A już we wtorek, 13 grudnia 2016, poznamy laureatów towarzyszącego „Najlepszej książce na Gwiazdkę" plebiscytu „Najlepsza książka na zimę". 

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy