Quantcast

Oto najlepsze książki na wiosnę!

Data: 2015-04-13 23:24:49 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Oto najlepsze książki na wiosnę!

Niemal sześćdziesiąt nowości wydawniczych - m.in. powieści obyczajowych, kryminałów, poradników czy książek dla młodych czytelników - rywalizowało o uznanie jurorów i internautów w konkursie i plebiscycie "Najlepsza książka na wiosnę". W głosowaniu oddano ponad 30 tysięcy głosów. Na które premiery książkowe ostatnich miesięcy warto więc zwrócić szczególną uwagę? 

 

- Plebiscyt "Najlepsza książka na wiosnę" to inauguracja cyklu kwartalnych konkursów serwisu Granice.pl - wszystko o literaturze - mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny. - 11 konkursowych kategorii pozwala na wskazanie najbardziej interesujących premier wydawniczych ostatnich miesięcy. Wyboru dokonuje grono profesjonalistów zajmujących się rynkiem książki oraz - równolegle - czytelnicy, głosując za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkanawiosne.pl.

 

klatwaTegoroczni zwycięzcy

 

Najważniejszą spośród nagród - nagrodę główną jury - otrzymała nowa powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk - Fortuna i namiętności. Klątwa (Wydawnictwo Nasza Księgarnia). - Małgorzata Gutowska-Adamczyk zrywa z etykietą „literatura kobieca”, jaka przylgnęła do niej za sprawą popularnej Cukierni pod Amorem. Autorka coraz głębiej zanurza się w historii i opowiada o sprawach naprawdę ważnych, dbając jednak zarazem o atrakcyjność warstwy fabularnej oraz o wierność historycznym realiom. Klątwa to po prostu świetna powieść - podsumowuje Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl 

 

analfabetkaCzytelnicy głosujący w tegorocznej edycji plebiscytu za najlepszą uznali powieść Jonasa Jonassona Analfabetka, która potrafiła liczyć (Wydawnictwo W.A.B.). 

 

- Historia ta jest tak nieprawdopodobna, że aż prawdziwa. A to dzięki błyskotliwej inteligencji Nombeko, która - choć wychowana wśród wychodków - dociera na szczyty międzynarodowej polityki. I to wyłącznie dzięki temu, co ma w głowie. Płynie z powieści pocieszające przesłanie, że jednak warto coś w niej mieć i warto dobrze z tych zasobów korzystać. W efekcie Analfabetka, która potrafiła liczyć to przezabawna, inteligentnie napisana powieść, od której nie sposób się oderwać - wymienia zalety książki dr Katarzyna Krzan. 

 

 

Tytuły nagrodzone kupisz w księgarni czytam.pl z rabatem sięgającym nawet 42% - KLIK!

 

 

tullyNajlepsza proza

 

Powieść Jonasa Jonassona otrzymała również nagrodę internautów w prestiżowej kategorii prozy obcej. Krytycy wśród literatury pięknej autorów zagranicznych zdecydowali się wyróżnić Tully Paulliny Simons (Wydawnictwo Świat Książki). 

 

- Bezgraniczne zaangażowanie czytelnika w fabułę jest elementem, którego nieco brakowało w poprzednich powieściach autorki. Powieściach wspaniałych, ale nie tak wyrazistych, nie tak głębokich. W przypadku Tully Simons udało się stworzyć na kartach książki postaci, które żyją, które kochają i nienawidzą, zaś każda z nich wciąga nas w swoją historie równie mocno. To wspaniała, choć bolesna książka, do której nie ma nawet potrzeby wracać ponownie – wypala ona piętno, zmusza, by ją zapamiętać na całe życie. Co więcej: weryfikuje nie tylko wybory samej Tully, ale i wybory czytelników - podkreśla Justyna Gul. 

 

chlopiecO uznanie jurorów i czytelników rywalizowała także literatura piękna autorów polskich. Krytycy nagrodzili powieść Agnieszki Bednarskiej Płaczący chłopiec (Black Publishing). 

 

- Agnieszka Bednarska podjęła się realizacji oryginalnego pomysłu fabularnego, sprawnie łącząc wątki w dobrze przemyślaną całość - wymienia zalety powieści dr Katarzyna Krzan. - Ani jedna scena nie jest tu zbędna. Książkę czyta się z zapartym tchem, rozwiązanie nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać, a bohaterowie postępują w sposób logiczny, choć kierują się przede wszystkim emocjami. Nie można nikomu zarzucić braku konsekwencji i działania wbrew sobie. Ale nie tylko to jest w tej powieści warte odnotowania. Autorka zwraca uwagę na ważny problem tolerancji i granic ingerencji urzędów w życie prywatne rodziny. Gdzie kończy się troska państwa, a zaczyna niszczenie komuś życia? Czy społeczeństwo ma prawo decydować o tym, co jest dobre dla dzieci? I wreszcie: czy przetrwać mają prawo wyłącznie jednostki obdarzone zdrowiem i urodą? 

 

Cprzyjaciolkizytelnicy wybrali natomiast Przyjaciółki ze Staromiejskiej Anny Mulczyńskiej (Wydawnictwo Nasza Księgarnia) - kontynuację powieści nagrodzonej w ubiegłym roku. 

 

- Naprawdę dawno nie czytałam tak ciepłej książki - podkreśla czytelniczka Kavayee. - Pozytywne emocje wybuchają w pewnych momentach - tak, że nie sposób się nie uśmiechnąć! I jak tu oprzeć się takiej lekturze? Choć to drugi tom przygód mających miejsce na Staromiejskiej, to trzeba przyznać, że czytelnicy, którzy nie znają powieści otwierającej cykl, nie będą czuli się w żaden sposób pominięci, nie znajdą tu także zbyt wielu spoilerów. A to ogromna zaleta książki. 

 

 

stojacKsiążki pełne emocji

 

Na miano to z pewnością zasługują lektury nagrodzone w kategorii powieści obyczajowych. Takie, jak nagrodzona przez jurorów książka Doroty Schrammek Stojąc pod tęczą (Wydawnictwo Świat Książki). 

 

- Warto zapoznać się z pierwszą i miejmy nadzieję, że nie ostatnią, rewelacyjnie napisaną powieścią Schrammek. Autorka potrafi zainteresować czytelnika, ma niebanalny styl, tworzy bardzo ciekawe postaci, różnorodne, nie pozbawione wad, a jednocześnie sympatyczne i pełne uroku. Cudownie przenieść się w barwną rzeczywistość stworzoną przez autorkę, wzruszyć do łez, nabrać energii, zrelaksować się - po prostu: dobrze się bawić, zapominając o troskach i smutkach własnej codzienności. Przesłanie książki skłoni do działania zapewne każdego czytelnika. Nie marnujmy więc ani chwili i czerpmy z życia garściami, bo drugiej szansy może nie być! - nawołuje Anna Grzyb, prowadząca blog "Pisaninka".  

 

malowankiNajwięcej głosów czytelników w tej kategorii zebrała powieść Beaty Gołembiowskiej Malowanki na szkle (Wydawnictwo Comm). 

 

- Autorce udało się opowiedzieć historię kobiet, dla których miłość może przekroczyć granice śmierci, wybaczyć zdradę, odbudować zaufanie. A wszystko to ujęte w pięknej, barwnej niczym obrazki na szkle, góralskiej formie. Góralszczyzna, na powrót przywołana przez autorkę, tchnie życiem, szczerością, a zarazem przypomina o swoich licznych romansach z artystami, którzy tak bardzo umiłowali sobie zakopiańskie klimaty. Artystów jest tu wielu. I to oni sprawiają, że życie staje się głębsze, pełniejsze, przesycone emocjami. Sztuka jest ważna w życiu bohaterów, pozwala łączyć prostotę góralskiego życia z umiejętnością wyrażania skomplikowanych, głęboko skrywanych emocji. W malowankach na szkle, które tylko z pozoru wyglądają jak sztampowe wytwory folkloru góralskiego, zapisano tajemnice z przeszłości, w których kryją się niespełnione nadzieje i złamane serca. Opowiedziane tu historie pokazują, jak wielką siłę ma miłość. Ta prawdziwa, mieniąca się różnymi odcieniami - zarówna macierzyńska, do której tęskni Jola, jak i ta kobiety do mężczyzny. I nie jest to naiwna romansowa opowiastka, ale piękna opowieść o życiu, sztuce, macierzyństwie i miłości - twierdzi dr Katarzyna Krzan. 

 

listNa brak emocji nie będą mogli również narzekać czytelnicy romansów nagrodzonych w tegorocznej edycji plebiscytu. Jednym z nich, wyróżnionym przez jurorów, jest powieść Ostatni list od kochanka Jojo Moyes (Wydawnictwo Świat Książki). 

 

- Ellie jest dziennikarką i w trakcie poszukiwań do następnego artykułu do gazety trafia na list napisany aż 40 lat temu! List, który zaczyna się od słów: Moja największa i jedyna miłości List naprawdę długi, ręcznie pisany, nie jakiś krótki e-mail czy sms, jakie od swojego, żonatego ukochanego dostaje nasza bohaterka. Równie intrygujące jest jego zakończenie. Będę czekać na peronie za kwadrans siódma. Wiedz, że w swoich rękach trzymasz moje serce i moje nadzieje. B. Chyba nie dziwi, że Ellie chce się dowiedzieć, jak potoczyła się ta historia i kim są B. oraz autorka listu? Czy przyszła ona na peron i uciekła z ukochanym? O tym warto przekonać się podczas lektury niezwykle poruszającej powieści, opisującej losy dwóch bohaterek. Losy bardzo zawiłe, pełne życiowych rozterek, trudnych wyborów i namiętności - zachęca do lektury czytelniczka ania87.

 

poranekZ kolei nagrodzony przez czytelników Lawendowy poranek (Wydawnictwo Lucky) to kolejna już powieść popularnej Jude Deveraux. Jocelyn Minton jako mała dziewczynka traci matkę, a kiedy jej ojciec zakłada nową rodzinę, czuje się zagubiona i samotna. Jej jedyną radością są spotkania z Edilean Harcourt. Stara panna pokazuje małej Joce wspaniałości świata i uczy wielu nowych rzeczy.

 

Kiedy panna Edi umiera i zostawia jej w spadku tajemniczy stary dom w Wirginii, okazuje się, że wiele spraw wygląda inaczej niż myślała. Przyjaciółka miała wiele sekretów, które Jocelyn dopiero teraz zaczyna odkrywać. Jedzie do rodzinnego miasta panny Edi, żeby poznać nie tylko jej przeszłość, ale, według zapowiedzi przyjaciółki, także miłość swojego życia. Lawendowy poranek to książka, obok której trudno przejść obojętnie. Pozostaje w pamięci na długi czas.

 

 

slebodaWciągające kryminały i poruszające thrillery

  

Nie mniejsze emocje budzić muszą nagrodzone w tegorocznej edycji plebiscytu powieści kryminalne i sensacyjne. A przede wszystkim Śleboda Małgorzaty i Michała Kuźmińskich (Wydawnictwo Dolnośląskie). 

 

- Powieść napisana jest poprawnie, z wykorzystaniem lubianych, popularnych wzorców. Narracja jest dynamiczna, fabuła intryguje. Wielu czytelnikom spodoba się ironiczny styl, tak podobno typowe i lubiane (choć zarazem namiętnie krytykowane) narzekanie na otoczenie, świat i ludzi, w którym zdaje się przodować sfrustrowana doktor Anna. Przeszkadza jej jakość dróg, nadmiar turystów na szlakach, przeciążone wozy wiozące ludzi znad Morskiego Oka, nazwy dań w karczmach, zadowolenie innych, własna samotność, psie kupy na trawnikach, obsikane klatki schodowe, pazerność, nieestetyczne reklamy, coraz głupsza młodzież i coraz droższe życie. Postaci nie są całkiem jednoznaczne, zwłaszcza w przypadku Strzygonia, który z jednej strony wydaje się cwaniakiem i cynikiem, z drugiej - potrafi nagle nurzać się w wątpliwościach, nowoczesnej wersji wyrzutów sumienia. Szczególnie ciekawą drugoplanową postacią jest małomówna, intrygująca staruszka Babońka. Osobowość odpowiednio złożona, ciekawie zaprezentowana, nie będąca zbitką prostych wyobrażeń starszej góralki, szablonowych zachowań i stereotypowych słów. Książka z pewnością może zachęcić do zagłębienia się w mniej znane i nie będące powodem do dumy fragmenty historii tak pięknego regionu naszego kraju, jakim jest Podhale i Tatry. Jeśli do tego dojdzie, będzie to można uważać za spory sukces pisarskiego tandemu państwa Kuźmińskich - podsumowuje Damian Kopeć.

 

danteCzytelnikom najbardziej przypadła do gustu powieść Dante na tropie Agnieszki Olejnik (Wydawnictwo Literackie). 

 

- Agnieszka Olejnik nieźle buduje napięcie, sprawnie myli tropy, zaskakuje zwrotami akcji - mówi Sławomir Krempa. - Trochę może zbyt wcześnie podsuwa czytelnikom bardzo wyraźną wskazówkę, zdradzającą tożsamość mordercy, później pozostaje jednak sprawdzenie, czy bohaterom uda się schwytać złoczyńcę i ujść cało z jego pułapek. Pozostaje też odkrycie motywów sprawcy - a te okazują się rzeczywiście zaskakujące i interesujące. Dante na tropie to szyta na miarę powieść kryminalna z wyraźnym, momentami wysuwającym się na plan pierwszy wątkiem obyczajowym. To lektura naprawdę satysfakcjonująca - interesująca, trzymająca w napięciu, nieźle napisana. Świetna propozycja na dwa-trzy dłuższe wieczory z książką. 

 

kosciSporo dobrej rozrywki gwarantują nagrodzone w plebiscycie thrillery. Wśród nich jurorzy najwyżej ocenili Kości Marka Billinghama (Wydawnictwo Burda Książki). 

 

Tom Thorne wraca do służby w wydziale zabójstw, znowu jest detektywem inspektorem. Ale w jego powrocie do pracy jest pewien haczyk. Stuart Nicklin, psychopatyczny seryjny zabójca manipulujący ludźmi i nakłaniający ich do morderstw, dogadał się z policją i zapowiedział, że ujawni miejsce, gdzie dawno temu pogrzebał ciało swojej ofiary. Nicklin zażądał, aby to właśnie Thorne eskortował go na miejsce zbrodni sprzed lat, odludną wyspę Bardsey u wybrzeży Walii. Thorne podejrzewa, że w jego żądaniu kryje się coś więcej, że sadysta ma jakiś ukryty plan, który zechce wprowadzić w życie, kiedy tylko dotrą na odciętą od świata wysepkę. Postanawia jednak wykonać zlecone zadanie. Plan Nicklina jest bardziej złożony, perfidny i sadystyczny, niż Thorne mógłby się spodziewać. Inspektor będzie miał przeciw sobie nie tylko niegościnną wyspę i siły natury, ale także swoje własne sumienie, gdy przyjdzie mu dokonać wyboru, jakiego się nie spodziewał i który podda w wątpliwość wszystko, w co do tej pory wierzył…

 

miasto

Najwięcej głosów czytelników trafiło z kolei do Miasta cieni Michaela Russella (Wydawnictwo Sine Qua Non).

 

- Najciekawszy dla polskich czytelników będzie w powieści sposób przedstawienia naszego kraju, stosunków tu panujących w latach trzydziestych. Może on stanowić chociażby wyjaśnienie tego, dlaczego na Europie nie zrobiło wrażenia Westerplatte. W końcu Gdańsk był uważany za niemieckie miasto, więc Niemcy mieli do niego prawo. Nikt nie mógł przecież wiedzieć, że to dopiero początek. Podczas lektury trudno uniknąć porównań do obecnej sytuacji na Krymie - pewne idee nie starzeją się przecież, zmieniają tylko odbiorców. Powieść Miasto cieni można, oczywiście, uznać na kryminał. Tak naprawdę to jednak raczej thriller historyczny o przyczynach wybuchu wojny. Każdej wojny... To powieść, która pozwala spojrzeć na naszą historię z nieco innej perspektywy - podkreśla dr Katarzyna Krzan.

 

 

smiechNajlepsze poradniki

 

Wśród poradników zdecydowaną większość głosów czytelników zdobyła propozycja Oficyny Wydawniczej Impuls Śmiech w edukacji. Od szkolnej wspólnoty śmiechu po edukację międzykulturową, której autorem jest Przemysław Paweł Grzybowski.

 

To najobszerniejsza w Polsce monografia na temat śmiechu, uśmiechu, komizmu, humoru, wyśmiewania i poczucia humoru w edukacji. Zawiera charakterystykę tych zjawisk w perspektywie historycznej i porównawczej; rekonstrukcje polskich i zagranicznych badań oraz koncepcji naukowych na temat śmiechu w szkole; propozycje wykorzystania zabawnych lektur i innych materiałów na zajęciach, w domu, w grupach rówieśniczych itp.; liczne przykłady związanych ze szkołą dowcipów, kawałów, przezwisk, humoru z prac i zeszytów.

 

Nmamaatomiast najwyższa nota ze strony jurorów trafiła do Pewnej siebie mamy Joyce Meyer (Wydawnictwo Szaron).

 

Trenerka, cheerleaderka, powierniczka, szefowa kuchni, szofer – lista prac, jakie wykonuje mama, jest szeroka jak horyzont. Być może dlatego wiele mam czuje się niepewnie, próbując wychować swoje dzieci w świecie pełnym wyzwań i ciągłych zmian. Jeśli kiedykolwiek kładłaś się do łóżka rozczarowana sobą, jeżeli miałaś poczucie, że nie dajesz rady lub marzyłaś o podręczniku do macierzyństwa, to Joyce Meyer – autorka najlepiej sprzedających się książek według New York Times – ma coś właśnie dla ciebie. Joyce Meyer jest jednym z najbardziej praktycznych i znanych na całym świecie nauczycieli biblijnych. Jej książki pomogły milionom ludzi odnaleźć nadzieję i odnowienie. W swojej służbie Joyce porusza wiele tematów, kładąc szczególny nacisk na umysł, emocje, słowa i motywację. Swoimi doświadczeniami dzieli się w skuteczny i bezpośredni sposób – tak by inni mogli samodzielnie zastosować to, czego ona sama się nauczyła.

 

butyPodróże w przeszłość

 

W publikacjach rywalizujących w kategorii pereł z lamusa ogromnie ważną rolę odgrywa przeszłość. Zdaniem czytelników w sposób najbardziej interesujący ukazuje ją Marian Buchowski, autor biografii Edwarda Stachury Buty Ikara

 

To opowieść o życiu i twórczości legendarnego pisarza i poety, autora powieści, opowiadań, piosenek, a także przekładów poezji hiszpańskiej i francuskiej. Książka oparta jest na publikacjach, dokumentach i zapiskach samego Stachury, uzupełnionych o wypowiedzi osób mu bliskich i znajomych. Solidna pod względem faktograficznym, pozostawia czytelnikowi pole do własnej interpretacji fenomenu popularności Steda wśród kolejnych pokoleń młodzieży.

 

guadalupeJurorzy z kolei docenili śledztwo przeprowadzone przez Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia, opisane w książce Sekrety Guadalupe.  

 

- Grzegorz Górny stara się zachować obiektywizm, rzetelnie, choć przystępnie relacjonując wyniki najnowszych badań i własne spotkania z naukowcami zajmującymi się analizowaniem fenomenu obrazu. Ale jego opowieść nie byłaby tak zajmująca, gdyby nie forma, w jakiej wydano książkę Sekrety Guadalupe. Liczne fotografie, reprodukcje, ryciny, a nawet... wykresy sprawiają, że cała historia nabiera zupełnie nowego wymiaru. Choć podobno wizerunku Matki Bożej z Guadalupe nie da się wiernie oddać (to kolejna z tajemnic obrazu), Sekrety Guadalupe pozwalają nam przynajmniej zbliżyć się do zgłębienia jej fenomenu - twierdzi Piotr Piekarski. - Co ważne, nie jest to publikacja wyłącznie dla osób wierzących. Oczywiście, dla katolików opowieść o Matce Bożej z Guadalupe będzie wspaniałym świadectwem niemal z drugiego końca świata. Osoby niewierzące mogą potraktować lekturę tej książki jako szansę na poznanie kultury Azteków i Majów, na poznanie historii Meksyku, w której gwałtownie sporą rolę zaczęli odgrywać ludzie przybywający z Europy. Z kolei dla ślepo wierzących w naukę lektura Sekretów Guadalupe stać się może szansą otwarcia się na Tajemnicę. Kto wie, czy nie będzie to dla części z nich pierwszy krok w stronę wiary.

 

winniZ kolei w kategorii "Z historią w tle" triumfowały powieści. Wybór jurorów padł na książkę Ałbeny Grabowskiej Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli. 

 

- Podobnie, jak w pierwszej części sagi, w Tych, którzy walczyli czytelnik znajdzie ciekawą chronologię i nierówne tempo narracji, co zarzutem w żadnej mierze nie jest, bo czyni powieść prawdziwie unikatową. Grabowska igra niebezpiecznie także z historią. Czasem wydawać by się mogło, że Winni są nieco zbyt blisko niej, a fikcja zbyt łatwo miesza się z historyczną prawdą. Jednak autorka zawsze wychodzi z tego obronną ręką. Jedna z bohaterek zagra, co prawda, w Dziadach Dejmka w 1968, ale nieistniejącą rolę. Inny bohater zaś pojedzie na lekkoatletyczne mistrzostwa Europy, ale się na nich nie pokaże. Zabiegi literackie ryzykowne, ale zgrabne i skuteczne. Stulecie Winnych pochłania bez reszty i pozwala oderwać się od rzeczywistości oraz współczesności, która zapewne stała się kanwą dla ostatniego tomu sagi. Jest w niej jednak pewna ponadczasowość i prawda uniwersalna - docenia powieść Natalia Szumska. 

 

sekretneCzytelnicy nagrodzili bestsellerowe Sekretne życie pszczół Sue Monk Kidd (Wydawnictwo Literackie). 

 

- Autorka w piękny sposób ukazuje czytelnikom, że podziały rasowe nie są ważne. Zastosowany język jest bardzo estetyczny. Zwięzłe opisy akcji i przyrody nadają tej powieści niesamowity charakter. Dzięki temu dowiadujemy się np.: jak żyją pszczoły, które stanowią punkt wspólny losów głównej bohaterki i sióstr Boatwright. Z reguły zwiastują one śmierć. W tym przypadku śmierć ta dotyczyła wewnętrznej przemiany naszej głównej bohaterki Lily. U sióstr znalazła bowiem miłość, wsparcie i zrozumienie, którego szukała. Powieść jest pełna ciepła i czyta się ją z przyjemnością, mimo, że dotyka problemów ważnych i niełatwych - twierdzi czytelniczka ppolzi. 

 

 

historyjkiPropozycje dla młodych czytelników

 

To już ostatnie tytuły nagrodzone w plebiscycie "Najlepsza książka na wiosnę". Wśród książek dla najmłodszych - zdaniem jurorów - warto zwrócić uwagę na Historyjki dla małych uszu Joanny Wachowiak (Wydawnictwo Bis).  

 

Na przekór pustosłowiu. Czczej gadaninie. Czystej komercji. Dobrze sprzedającemu się banałowi. Promować mądrość i pozytywne, a przecież nie zawsze łatwe do przyjęcia wartości. Joannie Wachowiak udaje się to po raz kolejny - mówi Karolina Mucha. - W krótkich, prostych opowiadaniach dla najmłodszych pisze o tym, co ważne i dobre. Historyjki dla małych uszu to – podobnie jak debiutanckie Opowiastki… autorki – zbiór kilku jednowątkowych opowiadań o niezbyt skomplikowanej, ale inspirującej (także dla dorosłych czytelników!) fabule. Spokojne, pogodne historyjki sprzyjają nie tylko wieczornemu wyciszeniu, ale także rozmowom o tym, co istotne i wartościowe. Co ważne, moc poszczególnych tekstów w najmniejszym stopniu nie opiera się na magii czy czyichś nadludzkich umiejętnościach, lecz na sile, którą każdy nosi (nie zawsze o tym wiedząc) w sobie. Dlatego Joanna Wachowiak nie potrzebuje kreować superbohaterów; wystarczają spersonifikowane, na ogół leśne, często bardzo małe stworzenia.

 

jedrekZnacie prawie-nastolatków, którzy stronią od książek? Mówią lekceważąco, że to nuda i strata czasu? Bibliotekę omijają szerokim łukiem, a lektury szkolne – jeśli w ogóle – poznają dzięki audiobookom? Czas, by poznali Jędrka. Dziesięciolatka, który wykrył sprawcę „tajemniczej kradzieży” – dotąd nieuchwytnego nawet dla najzdolniejszego inspektora policji. I to jak tego dokonał! Bez psów tropiących, zbierania odcisków palców czy korzystania z nowoczesnych technologii. Śledztwo prawie nie opuściło terenu szkoły! Bo – jak się okazało – klucz do tej skomplikowanej tajemnicy tkwił właśnie tam. Jędrek jest tytułowym bohaterem nagrodzonej przez czytelników wśród książek dla najmłodszych publikacji Wydawnictwa Nasza Księgarnia Hej, Jędrek! Przepraszam, czy tu borują? Nazwiska jej autorów - Tomasza "Lwa" Leśniaka i Rafała Skarżyckiego, odpowiedzialnych za sukces Jeża Jerzego stanowić będą dla wielu czytelników wystarczającą rekomendację. 

 

ferajnaMłodzież natomiast do czytania skłoni nagrodzona przez jurorów książka Fajna ferajna Moniki Kowaleczko-Szumowskiej (Wydawnictwo Bis).  To lektura dla dzieci, których rodzice nie są wrodzy wszelkim przejawom patriotyzmu, niezbyt dzisiaj modnego. To książka chyba przede wszystkim dla uczniów szkół podstawowych - do czytania o opisywanych w niej wydarzeniach trzeba dojrzeć. Ale to naprawdę cenna, ważna publikacja, choć dotykająca niełatwego tematu. Dla wszystkich, którzy gotowi są, by porozmawiać z dziećmi o kwestiach patriotyzmu, o tym, jaki powinien być nasz stosunek do kraju, w którym żyjemy - to propozycja znakomita.

 

smiercCzytelnicy w kategorii książek dla młodzieży najczęściej oddawali głosy na Białą śmierć Patrycji Falandysz (Wydawnictwo Goneta.net). Jessica to 17-letnia dziewczyna, której życie ciągle rzuca kłody pod nogi. Śmierć matki narkomanki oraz ojca alkoholika powodują samotność, która z kolei popycha bohaterkę w stronę narkotyków. Pomocną dłoń wyciąga do niej przyjaciel rodziny, Ethan. Na drodze dziewczyny, która postawiona w trudnej sytuacji życiowej nie jest w stanie poradzić sobie w problemami, stają także nowi przyjaciele. Czy rodząca się miłość pozwoli wyzwolić się z nałogu? Czy uczucie do chłopaka narkomana pomoże stanąć na nogi? Czy przyjaciele pomogą zwalczyć nałóg? Czy egzystencja nabierze sensu? Okazuje się, że życie potrafi płatać figle nawet wtedy, kiedy wszystko zaczyna się już układać, weryfikuje wszystko według własnych tylko sobie znanych zasad…

 

Nagrodzone w plebiscycie "Najlepsza książka na wiosnę" tytuły prezentowane są na stronie internetowej www.ksiazkanawiosne.pl Więcej informacji o poszczególnych książkach wraz z opiniami i recenzjami czytelników oraz jurorów znaleźć natomiast można na stronach serwisu Granice.pl, który jest organizatorem konkursu. 

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Dyrektor generalny
K.N. Haner
Dyrektor generalny
Falling fast
Bianca Iosivoni;
Falling fast
W mroku
Agnieszka Janiszewska
W mroku
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak
Wielcy przyjaciele dzieci
Pokaż wszystkie recenzje