reklama

Kim są laureaci tegorocznej nagrody PIK-owy Laur? Poznajcie sylwetki zwycięzców

Data: 2019-10-26 00:22:53 Autor: Sławomir Krempa

W piątek, 25 października, poznaliśmy laureatów PIK-owego Lauru, konkursu organizowanego  od 2005 roku w celu podwyższenia rangi książki w środkach masowego przekazu, uświadomienia potrzeby codziennej informacji o książkach i ważnych zjawiskach wydawniczych. Poznajcie ich bliżej.

Pikowy Laur 2019 Twórcy programu Xięgarnia odbierający nagrodę PIK-owy Laur

PIK-owy Laur to nagroda przyznawana dziennikarzom przez Polską Izbę Książki. W ostatni piątek podczas gali w Międzynarodowym Centrum Kultury poznaliśmy laureatów w poszczególnych kategoriach konkursu. Kim są zwycięzcy?

Zeszyty Literackie

Wychowałem się w kulcie Zeszytów Literackich. Nie powiem, by czytali je moi rodzice – inżynierowie, którzy literaturę wprawdzie kochali, ale nie planowali wiązać z nią życia. Nigdy nie usłyszałem jednak odmowy, gdy chciałem kupić kolejny numer pisma. Pisma, w którym publikowali Miłosz i Zagajewski, Hartwig i Szymborska, Venclova czy Różycki. Dlatego, kiedy usłyszałem, że 144 numer Zeszytów… będzie ostatnim, pomyślałem, że kończy się pewna epoka. Szybko okazało się, że koniec tej epoki nie oznacza końca samego pisma. Zeszyty Literackie wróciły. Są obecne w Internecie. Nadal prowadzi je niezmordowana Barbara Toruńczyk, a robi to dzięki wsparciu czytelników. Jeśli uważacie, że Zeszyty Literackie są nam i dzisiaj potrzebne, jeśli też chcecie, by trwały – pomóżcie. Adres pozostaje ten sam: zeszytyliterackie.pl.

Czytaj także: Zeszyty Literackie powróciły... w wersji online!

Zeszyty Literackie otrzymały PIK-owy Laur w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w mediach drukowanych”. Szkoda jedynie, że nastąpiło to tak późno.

Xięgarnia

TVN-owska Xięgarnia w dużej mierze zmieniła sposób, w jaki w mediach mówiło się o książkach. Nie była zanadto nadęta ani przeintelektualizowana. Miała docierać do szerokiego grona odbiorców. Ogląda ją co tydzień 200 tys. osób. To niedużo. Ale, dostępna w ogólnopolskiej telewizji, lecąc „w tle” przy włączonym telewizorze w wielu domach, ma szansę docierać także do osób, które nie są na bieżąco z nowościami wydawniczymi i nie czytają 52 książek w ciągu roku.

Xięgarnia otrzymała PIK-owy Laur w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych”.

Bernadetta Darska -Nowości Książkowe

Bernadetta Darska blog

Kilka lat temu podczas debaty „Fachowcy kontra amatorzy, czyli jak nowe media zmieniły krytykę literacką” dyskutowaliśmy o roli blogerów w życiu literackim, ale i o tym, kim powinni być współcześni badacze literatury – naukowcy, wykładowcy akademiccy, krytycy literaccy. Kiedy powiedziałem, że wykładowcy filologii – nie tylko ci zajmujący się literaturą współczesną – powinni być niejako „po godzinach” dla szerokiego grona odbiorców przewodnikami po świecie literatury i niezależnymi komentatorami współczesnych nowości wydawniczych – na przykład prowadząc blogi książkowe – moi wówczas niedawni wykładowcy popatrzyli na mnie jak na wariata. Jakże to tak – po godzinach? Za darmo?

Nie wiem, czy Bernadetta Darska słyszała o tej debacie, nie wiem, czy czytała jej zapis, ale cieszę się, że jako jedna z nielicznych krytyczek wzięła na siebie tę niewdzięczną rolę. Nie, nie jest dziennikarzem społecznym, jak usłyszeliśmy w laudacji. Nie prowadzi też zachwycającego profilu na Instagramie. Ale jest przewodnikiem, a bywa – wyrocznią. Wiem, że gdy zadzwonię do niej przed północą, by skomentowała dla mnie jakieś ważne wydarzenie literackie, które dzieje się tu i teraz, w 15 minut otrzymam wypowiedź. Darska, prowadząc swój blog, skłania nas także do nieco bardziej wnikliwego spojrzenia na literaturę. I do nieco staranniejszego wybierania sobie lektur.

Nowości książkowe. Blog Bernadetty Darskiej otrzymał PIK-owy Laur w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”.

Serwis Granice.pl otrzymał w tym roku nominację do PIK-owego Lauru w kategorii   „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz
Pieniądze albo kasa
Pokaż wszystkie recenzje